8

kendi beynimizi inşa etmeden ne kadar 'kendimiz' olabiliriz?

doğduğumuz günden beri bir tür fikir bombardımanı altındayız. bize ne düşünmemiz, neye inanmamız ve kim olmamız gerektiği en başından beridir dayatıldı. bu dayatmalar yanlış veya doğru demeyeceğim. fakat bu dayatmaları olduğu gibi sindirmek, bizi biz yapar mı? yoksa bir başkasının kopyası mı oluruz?

aykırı düşünmekten ziyade, bize dayatılan olguları dahi kendi içimizde sıfırdan kodlamalıyız. bize sunulan hayat görüşlerini mantıklı kılmak için nedenler türetmek yerine, mantıklı nedenler üzerine hayat görüşleri inşa etmeliyiz.

insan kendini nasıl olmak istiyorsa öyle kılabilir. fakat genelde ya bundan korkar, ya da tembelliğine boyun büker. size kim olduğunuzu sorduğum zaman söyleyecekleriniz, sizi değil, size ne olmanız gerektiğini söyleyen insanların sözcükleri olacaktır...

insanlar sürüler halinde yaşarlar ve fikirleri de birbirlerinden destek alır. aslında "ben" diye bir kavram olduğuna inanmıyorum. olsa olsa; "biz" diye bir kavram olabilir. zira neredeyse hiç birimiz kendimiz değiliz. birbirimizi manipüle etmekten haz alan kopya varlıklarız.

gelişmek dileğiyle...

 • 0
  altaydangelenbarbar 26 gün önce
  dayatmaları sindirdiğimiz zaman bir başkasının kopyası olacaksak ilk insan kimi örnek almıştı peki?
  0
  roxic7 25 gün önce
  hayvanları ve doğayı. sana gerekli imkanlar dahilinde yalnız bir hayat sunulsaydı, sen yine hayatta kalırdın. sadece biraz daha 'kendin' olarak. belki yıldırım çakardı ve tanrıyı bulurdun.
 • 0
  mavi_var 25 gün önce
  vay be . ama yine de ben benim . bunu nasıl anlatsam bilemiyorum . oncelikle surekli bir değişim söz konusu . ben v den bir şey ögrendim . bir adım daha gittim s den bir şey ögrendim. evet ögrendiklerim v nin ve s nin bilgileri . ama onlar birbirinden uzak iki bilgiye sahip olan benim. ben edindiğik bilgiyi daha evvelden bir başkasından ögrendiğim bilgiyle kıyaslıyorum . bir başkasından aldığım bilgiyle de doğru olanı seçiyor ve onu kabul ediyorum . hepsi bir başkasından ama sonucta bende toplandı . ve bir de ögrenmek ve yaratıcılık var .

 • 0
  mavi_var 25 gün önce ~ 25 gün önce
  ben bir konuda 10 kisiden bilgi aldım ölçtüm biçtim ve onu beynime yerleştirdim. ben bunu öğrenmiş oldum sonrasında düşünüyor deneyimliyor ve bu bilginin üzerine başka bilgiler ekliyorum . bu yenilikler daima beni ileriye taşıyor . her adımda daha fazlasını
  yapıyorum. bu da beni ben yapıyor .
 • 0
  mavi_var 25 gün önce
  bir tane daha . 20 tane insan var sayalım. onlar çok geniş bir alanda tamamı bir araya gelemiyor . ama sürekli farklı farklı kişiler denk geliyor ve iletişim kuruyir. bu kişiler aynı olabilir mi . ya da tamamen bir başkası olabilir mi ?
  0
  roxic7 25 gün önce
  mesele seçeneklerin sana en yatkın olanını seçmek değil, zira seçimleri üst bilincin değil, alt bilincin yapıyor. yani sen "bunu seçiyorum" demeden çok daha öncesinde o seçimler beyninde çoktan yapılmış oluyor. sen sadece o seçimlere bir kılıf/neden uyduruyorsun.

  mesele bilinçaltını yeniden dizayn etmek.
  0
  mavi_var 25 gün önce
  anladım ama oturup aglayayım mı ? neden böyle şeyler yapıyorsun ? yeni çıktım depresyondan . kaldıramıyorum bunları .
  0
  mavi_var 25 gün önce
  tamam sakinim. ama olay şu sen sadece elimdekileri değerlendirmoyorsun . her an dısarıdan etkileniyorsun . o bilincin altindakiler de oynuyir değişiyor. yerinde kesin duran bir şey yok . ?
  0
  roxic7 25 gün önce
  çocukken yaşadığın bir travma sana hayatın boyunca belli bir seçimi yaptırabilir ve sen bunun hiç bir zaman farkına varmayabilirsin.

  o yaptığın seçime her defasında mantıklı bir neden uydurursun fakat gerçek nedenini hiç bir zaman görmezsin. mesele o nedenleri bulup gün yüzüne çıkartmak.

  0
  mavi_var 25 gün önce ~ 25 gün önce
  o halde bu konu , seçimlerimde özgür olmadigımla ilgili. benlik başka bir kavram .
  0
  roxic7 25 gün önce
  şirin şey
 • 0
  alicoyum 25 gün önce
  hiçbir zaman kendim olamadım. hep ya tembellik ya iradesizlik ya da başkalarının etkisi ile istemediğim bir hayatı yaşıyorum. aslında kendim olsam, mutlu olacağım muhtemelen ama ona da üşeniyorum.

 • derin düşünce

  eleştirel bir fikrin varsa, yeni bir teori ürettiysen, kayda değer planların varsa, insanlara bir gerçeği göstermek istiyorsan veya düşünceni akım haline getirip kendine yeni nökerler kazanmak istiyorsan, derin düşünce bölümü emrine amade.

  424 takipçi

 • aboneliği iptal et

 • moderatörler

  roxic7

  ersals
 • görünürde bir kural yok. fakat gizli saklı bir kaç kural var. onları ihlal etme. düşün bakalım, sence hangileridir?