canlı hücreler için programlama dili geliştirildi

  3
  kalcasever 26.8.2017 23:46
  massachusetts teknoloji enstitüsü araştırmacıları, canlı hücrelere yeni işlevler kazandıran karmaşık devrelerin, dna kodlamalı olarak hızla tasarlanmasını sağlayan bir programlama dili geliştirdi. bu dili kullanarak, herkes istediği işlev (örneğin, belirli çevresel koşulları saptama ve tepki verme gibi) için bir program yazabiliyor. ardından da bunu gerçekleştirecek dna dizilimi üretilebiliyor.

  bunun bakteriler için gerçekten de bir programlama dili olduğunu belirten prof.christopher voigt, tıpkı bilgisayarlarda olduğu gibi metin tabanlı bir dil kullanıldığını söylüyor. yazılan program derlenerek, bu kez 0 ve 1’lerden oluşan makine kodu yerine bir dna dizilimine dönüştürülüyor. dizilimin yerleştirildiği hücre, programda belirtilen işlevleri yerine getiriyor.

  science dergisinde yayımlanan makalelerinde araştırmacılar, üç girdiye kadar saptama yapıp, farklı şekillerde tepki verebilen devreler yapılandırdıklarını belirtiyorlar. ileride bu yöntemle, tümör saptadıklarında kanser ilacı üretmeleri için özel olarak tasarlanmış ve programlanmış bakteriyel hücreler üretmek mümkün olabilir.


  kaynakça
 • 0
  bizanskurdu 26.8.2017 23:54
  acaba bir gün boşaldığımız spermleri uzaktan kumanda ile yöneterek yumurtaya ilk ulaştırmayı başarabilir miyiz? düşünsene o kadar 1. oluyorsun çocuk malın önde gideni çıkıyor.
  0
  kalcasever 27.8.2017 00:00
  ha hangi spermin içi iyi hangisi kötü biliyosun yani tbr