dünyanın en dayanıklı canlısı

  8
  bir_dost 15.10.2016 18:10
  muhtemelen hemen hepinizin aklına fil,balina vb canlılar gelmiştir.ama aslında başlığımıza konu olan hayvan mikroskobik boyutta.adı da tardigrad,türkçede su ayısı olarak geçiyor.
  o da hepimiz gibi birer canlı.hücrelerden oluşuyor.işin garip tarafı burada başlıyor.tardigrad,kaynar su gibi sıcak bir ortamda, buzullar gibi soğuk bir ortamda,okyanusun dibinde,dağların zirvesinde,uzay gibi aşırı radyasyonlu ve vakumlu bir ortamda yaşayabiliyor.su olmadan 10 sene yaşayabiliyor.eh,tahmin edebileceğiniz üzere de yeryüzünde bayağı varlar.peki,nedir bu "dayanıklılık"larının sırrı?
  tam olark cözülememiş olsa da,bu dayanıklılığın sırrının girdikleri bir çeşit uyku evresi olduğu düşünülüyor.metabolizmayı yavaş yavaş neredeyse sıfıra indirerek hücrelerdeki suyu sistemli bir şekilde boşaltıyor.bu da radyasyondan donmaya kadar çoğu şeye bağısıklık kazanmasını saglıyor.suyu görünce hücrelere çekerek tekrar uyanıyor
 • 0
  huseyinargun 15.10.2016 18:52
  "kaynar su gibi sıcak bir ortamda, buzullar gibi soğuk bir ortamda,okyanusun dibinde,dağların zirvesinde" bakteri türleri bu özelliklere sahip ortamlarda yaşayabiliyor ama her tür bir ortama uyum sağlamıs.bu hepsının bırlesımı gıbı bısey,ılgınc.
 • 0
  ibrahimisbilir 15.10.2016 19:06
  büyüklük dayanıklılık göstergesi değildir dersi vol 1
 • 1
  simitbender 15.10.2016 19:23 ~ 19:24
  dnalarını çevreleyen protein yapılı bir madde sayesinde extreme koşullara dayanabiliyorlar. aynı zamanda 800 e yakın tanımlanmış farklı türleri bulunuyor. ayrıca dnalarını koruyan protein yapılı maddenin insan hücrelerine entegre edip insanların yaşam sürelerini uzatmaya yönelik çalışmalar var.


  edit: imla
 • 0
  yondaimehokagesama 16.10.2016 01:55
  aynı hücre tek başına bölünmeden duruyorsa iyi.ama bölünüyorsa dayanıklı diyemeyiz.insanda bi problem karşısında ikiye ayrılıp yaşamına devam etseydi dayanıklı mı olurdu hayır çünkü ana canlının ortada olmaması gibi bi durum oluyor.