8
dünyanın en dayanıklı canlısı
muhtemelen hemen hepinizin aklına fil,balina vb canlılar gelmiştir.ama aslında başlığımıza konu olan hayvan mikroskobik boyutta.adı da tardigrad,türkçede su ayısı olarak geçiyor.
o da hepimiz gibi birer canlı.hücrelerden oluşuyor.işin garip tarafı burada başlıyor.tardigrad,kaynar su gibi sıcak bir ortamda, buzullar gibi soğuk bir ortamda,okyanusun dibinde,dağların zirvesinde,uzay gibi aşırı radyasyonlu ve vakumlu bir ortamda yaşayabiliyor.su olmadan 10 sene yaşayabiliyor.eh,tahmin edebileceğiniz üzere de yeryüzünde bayağı varlar.peki,nedir bu "dayanıklılık"larının sırrı?
tam olark cözülememiş olsa da,bu dayanıklılığın sırrının girdikleri bir çeşit uyku evresi olduğu düşünülüyor.metabolizmayı yavaş yavaş neredeyse sıfıra indirerek hücrelerdeki suyu sistemli bir şekilde boşaltıyor.bu da radyasyondan donmaya kadar çoğu şeye bağısıklık kazanmasını saglıyor.suyu görünce hücrelere çekerek tekrar uyanıyor
 • 0
  huseyinargun 1 yıl önce
  "kaynar su gibi sıcak bir ortamda, buzullar gibi soğuk bir ortamda,okyanusun dibinde,dağların zirvesinde" bakteri türleri bu özelliklere sahip ortamlarda yaşayabiliyor ama her tür bir ortama uyum sağlamıs.bu hepsının bırlesımı gıbı bısey,ılgınc.
 • 0
  ibrahimisbilir 1 yıl önce
  büyüklük dayanıklılık göstergesi değildir dersi vol 1
 • 1
  simitbender 1 yıl önce ~ 1 yıl önce
  dnalarını çevreleyen protein yapılı bir madde sayesinde extreme koşullara dayanabiliyorlar. aynı zamanda 800 e yakın tanımlanmış farklı türleri bulunuyor. ayrıca dnalarını koruyan protein yapılı maddenin insan hücrelerine entegre edip insanların yaşam sürelerini uzatmaya yönelik çalışmalar var.


  edit: imla
 • 0
  yondaimehokagesama 1 yıl önce
  aynı hücre tek başına bölünmeden duruyorsa iyi.ama bölünüyorsa dayanıklı diyemeyiz.insanda bi problem karşısında ikiye ayrılıp yaşamına devam etseydi dayanıklı mı olurdu hayır çünkü ana canlının ortada olmaması gibi bi durum oluyor.


 • enler

  Türkiye'nin,Dünyanın,belki de daha ötesinin En'lerini bu bölüm altında topluyoruz

  3 takipçi

 • abone ol

 • moderatörler

  bir_dost

 • ---lütfen paylaşmadan önce bilginin doğruluğunu araştırıp teyit edelim,yanlış bilgi vermemeyelim


  ---lütfen bir kişiyi/grubu hedef alan hakaretlerde bulunmayalım


  ---lütfen bölümle alakalı paylaşımlarda bulunalım


  ---sağlıcakla kalın

popi yükleniyor...

popi yükleniyor...

pupu yükleniyor...

pupu yükleniyor...

tepe yükleniyor...

tepe yükleniyor...

g20 yükleniyor...

g20 yükleniyor...