12

kaktüs

dikenli zırh itemine sahip olan salatalık.
 • 0
  anilcan 10 ay önce
  canım çekti sulu sulu
  0
  feyzz 10 ay önce
  kaktüs mü çekti
  2
  anilcan 10 ay önce
  evet
 • 0
  illedeo 10 ay önce
  develer için bir işe yaramayan itemdir
 • 0
  cellat_deligavur 10 ay önce
  norm ender :)
 • 0
  dehr 10 ay önce
  zibilyon tane türü olan bir bitki
 • 0
  mecnun58 10 ay önce
  ısırgan otunu tercih ederim 😂
 • 1
  kaktusgil 6 ay önce ~ 6 ay önce
  bir gün bir kaktüs şöyle demiş:
  biz kaktüsler tuhaf canlılarız. aslına bakarsanız ben tuhaf olmayan bir canlı görmedim şimdiye dek. sanırım gördüğüm en tuhaf canlı da insandı. beyinlerinizin nasıl çalıştığını hala çözemedim. her neyse, eğer çölde bir kaktüs olsaydım insanlarla yaşamanın nasıl bir şey olduğunu merak edip hep bunu düşleyecektim. ama insanlarla yaşıyorum ve düşlediğim şey doğada olmak. köklerimin bana verdiği yetkiye dayanarak tek bir cm bile kımıldamadan olduğum yerde kalmak. oysa bana su veren kadın sürekli bir pencereye bir masaya sürüklüyor beni. okyanusun derinliklerinde yaşayan bir balık olsaydım belki o zaman da akvaryumdaki balıklardan biri olmayı insanlar tarafından hayranlıkla seyredilmeyi düşlerdim. ne değilsek onu olmak istiyoruz. aslında net olarak istediğimiz bir şey de yok. isteklerimiz koşullara göre şekilleniyor, neyi seçsek aklımız diğerinde kalıyor. bu yüzden kararsızlıklar içinde kıvranıyoruz kimi zaman. komşunun bahçesindeki çimen hep daha yeşil geliyor. komşular asla bitmiyor, komşular bizi mahvediyor.
 • 1
  kaktusgil 6 ay önce
  kaktüs çölden uzaksa her şey hüzne varıyor.
 • 1
  kaktusgil 6 ay önce
  bir gün bir kaktüs şöyle demiş:
  sıkıldım. kendi beynimden çok sıkıldım. öyle geveze ve öyle her şeye burnunu sokmaya meraklı ki kelimelerle tarif edemem. beynimi kontrol edemiyorum düşünceden düşünceye sekiyor ve bu düşünceler genelde karanlık ya da koru gri oluyor. beni rahatsız kılıyor beton binalardan adaletsiz dünya düzeninden merhametsiz insanlardan ve cehaletten bile daha fazla üstelik. onları bir şekilde göz ardı edebilirken beynimden kaçamıyorum, biyolojik yapım izin vermiyor. bazı insanlar beyinlerini bir yerde saklayıp kendileri beyinlerinden bağımsız bir hayat sürüyor gibi davransa da kaktüslerde durum böyle değil. bazen de seviyorum beynimi durup durup içinden bir şiiri okuduğunda ya da kendi kendine konserler verdiğinde seviyorum. bazen eski plak bir çalıyor içimde. tüm siir ve şarkılar karlı kayın ormanı ile bitiyor.
 • 1
  kaktusgil 6 ay önce
  bir gün bir kaktüs şöyle demiş:
  her canlının dikenleri vardır. kaktusler, kirpiler dikenlerini gizlemezler; hatta bizi dikenlerimizden tanirsiniz. ama insanin dikenleri ruhuna doğru büyür. ınsanlar dikenlerini bir ok gibi kullanır. kelimeleri kullanarak dikenlerini kalplere saplarlar. saplanan diken o kalpte kalır ve dikenin boşluğunu yarasi doldurur. ınsan kendini acitma pahasına acitir. malesef bu konuda insanlari anlayabiliyorum. cunku benim hem gokyuzune hem ruhuma dogru buyuyen dikenlerim var. ne yazık ki uzun sure kavga etmeyi, tartismayi iletisim kurmak icin cabalamak sandım. hoyratligim ve huysuzlugumla dost oldum. dikenlerimle onca kalbi yaraladim. hepsi zirhimda bir boşluk olarak kaldı bende. ınsan ya da kaktus olmanız fark etmiyor anlatabilmek için bağırmak ve dikenler saplamak fayda etmiyor. o dikenlerin boşluğunu görünce düşündüğünüz paspal zaferleriniz haklilik gosterileriniz değil kirdiginiz kalpler oluyor. belki daha huzurlu yasamak için kızgınlığa değil sefkate, anlayisa tutunmak gerekiyor.
 • 1
  kaktusgil 6 ay önce
  bir gün bir kaktüs şöyle demiş:
  size daha önce de kaktüslerle insanların düşünce yapılarının farklı olduğundan ve sizi pek anlayamadığımdan bahsetmistim. farklılıklardan biri de insanlar bir şey uğruna ölmeyi kaktüslerin ise bir şey uğruna yaşamayı ve yaşatmayı yüceltmesi. bahsettiğim şey hayatta kalmak değil yaşamak. demek istediğimi anladığınızı biliyorum.
  sanıyorum konu bir şey uğruna ölmek olunca ilk akla gelen şey vatan oluyor. vatan uğruna ölmek ve öldürmek. hemen beyninizin bir köşesinde bir şarkı çalmaya başladı değil mi? benim vatanım dünya belki bu yüzden anlayamıyorum bu yaklaşımı. ülken için ölmektense ülken için çalışmak, üretmek, kendine ve ülkene değer katmak, yaşamak, bir şeyler tasarlamak, düşünmek çok daha emek harcanması gereken cok daha yuce hareketler geliyor bana. zaten bence bunları hakkını vererek yaparsan ülken sapasağlam ve saldırıya kapalı bir hale geleceği için kimsenin ölmesi gerekmez. bir sürü veda, keşke, yarım kalış ve litrelerce gözyaşının akması engellenir. yasamakla kalmamış yaşatmış olursun. uğruna ölmek deyince akla ikinci gelen de sevdiği bir kişi için kendini feda etmek. seni o kadar seviyorum ki senin icin ölürüm. bence insanlar birini gercekten seviyorsa elinden geldiğince uzun yaşamaya ve karşısındakini yaşatmaya bakmalı. sen ölürsen sevdiğin kişinin iyi olacağından nasıl emin olabilirsin ki? yanında olup onun mutluluğu için seferber olmak, daha güzel yaşamasını sağlamak benim dunyama göre cok daha hoş bir davranış olur.
  tuhaf canlılarım, insanlar daha zor olan seçeneği seçin. yaşayın ve yaşatın. sadece bir ülkeyi, bir insanı, bir ceylanı degil; aşkı, umudu, özgürlüğü, bağımsızlığı,  kahkahayı ve dansı da yaşatın.
 • nedir

  Bir kavramı yada başka bir şeyin anlamını anlatmanızı sağlayan bir bölüm.

  70 takipçi
 • abone ol
 • moderatörler
  filozofunsakali

 • bu bölüm #kültür-sanat bölümünün alt bölümüdür.

 • bölümün konusu dışında içerik girmek yasaktır.