2
türkiyede esnaf vizyonunun dar olması
Özellikle yiyecek içecek sektöründe esnaf olanlar dar vizyonlu esnafların yegane temsilcileridir. Genelde küçük bir işletmeyle başlarlar, müşteri çekmek için kaliteli, büyük porsiyonlu ve uygun fiyatlı yiyeceklerle başlarlar yola. Güler yüzlü, samimi ve "sonra ödersin abicim" tavırlarıyla sizi duygusal anlamda dükkana bağlarlar. Belli bir süre gider bu şekilde, dükkan artık dolup taşmaya dışarıya masalar atılmaya, siparişler yetiştirilememeye başlamıştır. Tam bu zamanlarda bizim kurnaz olduğunu zanneden dar vizyonlu salak esnafımız "porsiyonları küçülteyim, kullandığım kaliteli ürünleri dandikleriyle değiştireyim, birde fiyatları arttırayım acayip kar ederim, müşterilerde anlamaz" mantığıyla "ikinci sonra üçüncü şubeyi açar köşeyi dönerim" diye düşünmeye başlamıştır bile. İşe koyulur, porsiyonlar küçülür, kullandığı dandik ürünlerden dolayı berbat bir tadı vardır artık yiyeceklerinin. Müşteriler en başta bu işletmenin bu tutumuna katlanır, çünkü dükkan sahiplerinin yapmacıkta olsa samimi ve cana yakın tavırlarından etkilenmiştir fakat zaman geçtikçe ettiği karlar esnafımızın götünü kaldırır, artık ne samimiyet ne cana yakınlık kalmamıştır. Haliyle müşteri sayısı gün geçtikçe sekteye uğramaya başlar. Artık dükkan boş ve kar oranı çok düşüktür. Tabi esnafımızda vizyon ve özeleştiri özellikleri bulunmadığından "bu aralar işler durgun", "artık herkes fast&food lokantalarına gider olmuş" gibi cümleler kurar. Ardından da batar. O yüzden bu ülkeye artık "bi dönerci açar köşeyi dönerim" çomarlarının yerine, bu işin okulunu bitirmiş, vizyon sahibi ve açgözlü olmayan insanların yapması gerek. Hem biz vatandaşların cebi boşalmadan karnı doyar, hem ekonomi canlanır, hemde esnaf kazanır.
 • 0
  iloveimagine 1 yıl önce
  Esnaflar gittikce azalacak 20 30 yil sonra bakkalin ne olduğunu bilmeyen nesil yetişicek
  1
  markrenton 1 yıl önce
  Büfe, bakkal tarzı yerler varlığını sürdürür ancak bu yiyecek içecek sektöründe ki mekanlar nadir görülür olacak ve biz seri üretim gıdalarla besleneceğiz.
  0
  iloveimagine 1 yıl önce ~ 1 yıl önce
  aynen tatsiz tuzsuz seylere yüzlerce lira vericegiz
  1
  markrenton 1 yıl önce ~ 1 yıl önce
  Şu an yüzlerce lira veriyoruz zaten Burger King, Mcdonald's, KFC. Bu markalardan konuşurken muhabbet her zaman "kim bilir neler var içinde" noktasında bitiyor.

  Hatırlatma: Burger King'in menülerinden birinde at eti kullanıldığının ortaya çıkması üzerinden uzun bir süre geçmedi.
  1
  iloveimagine 1 yıl önce
  Aldirmadan yemeye devam ediyolar.Döner favorim :D
  0
  markrenton 1 yıl önce
  Ben ayvalık tostundan şaşmıyorum dönerle aynı fiyat, hem arada değişiklik iyi oluyor. Hep makarna hep makarna...
  0
  iloveimagine 1 yıl önce
  Bizim burda tarife farklı her gun ayni sey yiyoruz
  0
  markrenton 1 yıl önce
  Büyük şehirse çok normal
  0
  iloveimagine 1 yıl önce
  Aynen öyle


popi yükleniyor...

popi yükleniyor...

pupu yükleniyor...

pupu yükleniyor...

tepe yükleniyor...

tepe yükleniyor...

g20 yükleniyor...

g20 yükleniyor...