4
bir ekonomik tetikçinin itirafları
okuduğum kitaplardan arasında, bana göre her bilinçli bireyin okuması gerekli seridir
 • 1
  puivundik 1 yıl önce
  bir seriden çok daha fazlası
  1
  ofsaytsizburak 1 yıl önce
  kesinlikle
 • 3
  breathsymphony 1 yıl önce
  amerikalı ekonomist, john perkins'e ait farkındalık kazandıran yegane kitap, şöyle meşhur bir alıntı paylaşayım kitaptan;
  “kendi otomobilini üretemeyen ülkeye borç verip otobanlar yaptırırız. sonra onlara arabalarımızı satarız. sonra bankalarını satın alırız. o bankalardan halka ucuz krediler verip daha çok araba almalarını sağlarız. böylece verdiğimiz o krediyi arabamızı satarak geri alırız, hem de faiziyle. o ülkeye dünya bankası ya da kardeş kurumlardan kredi ayarlarız. ayarlanan kredi “asla” o ülkenin hazinesine gitmez. o ülkede ‘proje‘ yapan bizim şirketlerimizin kasasına girer. enerji santralleri, sanayi alanları, limanlar, dev havayolları yapılır.

  aslında insanların işine yaramayan bir yığın beton. bizim şirketlerimiz kazanır o ülkedeki birileri de nemalandırılır. toplum bu düzenekten hiçbir şey kazanmaz. ama ülke büyük bir borcun altına sokulmuş olur. bu o kadar büyük bir borçtur ki ödenmesi imkansızdır. plan böyle işler. sonunda ekonomik danışmanlar/tetikçiler olarak gider onlara deriz ki; “bize büyük borcunuz var ödeyemiyorsunuz. o zaman petrolünüzü satın, doğal gazınızı bize verin, askeri üslerimize yer gösterin, askerlerinizi birliklerimize destek olmaları için savaştığımız bölgelere gönderin, birleşmiş millletler de bizim için oy verin! elektrik su kanalizasyon sistemlerinizi özelleştirin!

  onları amerikan şirketlerine ya da diğer çok uluslu şirketlere satın…” sosyal hizmetleri, teknik sistemleri, eğitim kurumlarını, sağlık kurumlarını hatta adli sistemleri ele geçiririz. bu, ikili, üçlü, dörtlü bir darbeler serisidir.”


  burayı okuyunca dehşete düşmüştüm çünkü çok tanıdık gelmişti, bilmem kaçıncı köprüleri yeni havaalanlarını düşününce hak vereceksiniz. ha bi de yol yaptı ama meselesi var. insan üzülüyor işte :/
  1
  ofsaytsizburak 1 yıl önce
  tüm bunları yaparken insanları da televizyonlarla uyutuyolar işte. planları kusursuz ilerliyor
  1
  breathsymphony 1 yıl önce
  evet işin kötüsü insanlar kanıyor bunlara, çok kolay onları uyutmak.
  0
  sscb3 1 yıl önce
  ulke coktan batti demekki
  0
  breathsymphony 1 yıl önce ~ 1 yıl önce
  evet daha basit ifadeyle böyle denilebilir, mesela ben yaşadığım şehirden örnek vereyim dış görünüşü ve içerideki imkanları çok iyi olan büyük bir hastane yapıldı ve gittiler bunu ulaşımı çok zor olan bir yere yaptılar, ama içerideki hizmetin kalitesi mi değişti, hayır, doktorlar daha mı iyi ilgilendi hayır, üstelik bir çok imkan kullanılmıyor bile. hizmet değişmedikten sonra cidden yazan ifadeyle ortaya çıkan şey insanların işine yaramayan bir yığın beton.
  belirtmemişim yapılan hastane devlet hastanesi
  0
  kevinyost 1 yıl önce
  devlet kurumları her zaman şehir dışına yapılır zaten çünkü devlet gidip şehir içinde ki bir arsaya eşek yüküyle para vermek yerine daha meskun bir yeri daha az para vererek alır üstelik sen de demişsin içerideki imkanları çok iyi diye çoğu imkan kullanilmiyormus ama kurulalı ne kadar oldu? sistem daha oturmamış olabilir abi anlamıyorum ya o kadar saçma sebeplerle muhalefet yapıyorsunuz ki cidden anlamıyorum
  0
  breathsymphony 1 yıl önce
  zaten şehir merkezinde kullanılan bir hastane binası vardı ki hala kullanıyorlar bile orayı en saçma olan yer burası bazı bölümler orda bazıları diğerinde, 1,5 yıldan fazla oldu, ama bu imkanı kullanmayacaksa, kullanabileceği alt yapıyı hazırladıktan sonra gitsin, mesele sadece hastane binası değil, amacım muhalefet olmakta değil güzel kardeşim.
  0
  meqt 1 yıl önce
  bizim ülke değil mi lan bunun bahsettiği :(
  0
  huseyinargun 1 yıl önce
  :((
  0
  breathsymphony 1 yıl önce
  evet maalesef
  0
  huseyinargun 1 yıl önce
  owww
 • 1
  suluk 1 yıl önce
  2 sene önce okumuştum cep boy on numara kitap
 • 1
  bircocukabisi 1 yıl önce
  denemeye değer..
 • 1
  kevinyost 1 yıl önce
  o zaman otobanlar yapılmasın hastahane yapılmasın enerji santrali kurmayalım hava alanı yapmayalım liman kurmayalim çünkü perkins amca diyor ki böyle hükümetinz böyle yaparsa işiniz bitik diyor peki bir devlet ne yapmalı ülkeyi kalkındırmak için ? enerji santrali kurması lazım limanlar kurup talebi karşılaması lazım yollar yapmalı ki ülke içi ticaret gelişsin perki ns amca demiş bir yığın ise yaramaz beton peki bir devletin ne yapması gerekiyor ? :) insanları gudumlemekten başka bir işe yaramaz şu yazılan yazı sizin gibi cahiller de buna inanıp vay be der işin komik tarafı bu dünyanın neresine giderseniz gidin değişmez her devlet limanlar enerji santralleri kurar yani hangi ülkenin vatandaşı olursanız olun eğer muhalifseniz sizi gazlar facebookta sağda solda paylaşır bi perkins amca var bu adam insanlarıne nasıl somuruldugunu yazmış bazı dangalaklar da biz çoktan battık demekki deyip vay bee dersiniz
  0
  breathsymphony 1 yıl önce ~ 1 yıl önce
  bak şimdi, devletin asıl yapması gereken şey eğitim ve sağlık hizmetinin içeriğini düzenlemektir, bunu yaparsan zaten diğerleri kendiliğinden bir gelişir neden çünküinsan kendiliğinden ülkeyi kalkındıracak şekilde bilinçli olur, ve sağlıkta niçin gerekli biliyorsun zaten. öte taraftan sadece ve sadece hiç bir işe yaramayan beton yığınından bahsediyoruz, otobanlar yapılsın, enerji santralleri yapılsın ama sorarım sana bir ülkenin en temel ihtiyacı otoban mıdır eğitim midir? üstelik eğitimi düzenlemek bunları yapmaktan daha maliyetsiz.
  sen o enerji santralinin içinde çalışacak mühendisi yetiştiremedikten sonra ne anlamı var enerji santralinin.
  yani senin ülkeni kalkındıran şey bu beton yığınları değil kalkınmak istiyorsan senden sonra geleni eğitirsin basit ve net.
  0
  kevinyost 1 yıl önce
  kardeş eğitim konusunda haklısın bunu söylemiyorum ben zaten sadece perkins amcanın yaklaşımını eleştirdim
  0
  ofsaytsizburak 1 yıl önce
  o malum ülkeler için söyledi,kitabında da bahsediyor ülkelerden. abd nin genel planını anlatıyor.


 • kitap

  Bazen yalnız kaldığınızda en büyük dostunuzdur kitaplar. Dili olmadan bir şeyler anlatan ve sizi olabildiğince yükseğe taşıyan yegane şeylerden biridir. Öneri, tanıtım ve düşüncelerinizi yazabilirsiniz. Abone olmayı unutmayın!

  22 takipçi

 • abone ol

 • moderatörler

  dream0

  doganturgut
  puivundik
 • karalama, aşağılama vs kesinlikle yasaktır.

  şahıslar, yorumlarve siyasi düşünceler hakkında küfür yasaktır.


popi yükleniyor...

popi yükleniyor...

pupu yükleniyor...

pupu yükleniyor...

tepe yükleniyor...

tepe yükleniyor...

g20 yükleniyor...

g20 yükleniyor...