11

zorunlu askerlik olmasa kaç kişi askere gider?

şu geldi aklıma bugün.

bu orospu çocuğu pkk 60-70 bin gönüllü teröristi nereden buluyor. bok gibi şartlarda yaşıyorlar, ölme riskleri çok yüksek. sonuçta bir asker değiller arkalarında aleni bir devlet yok. gizli kapaklı destekleyenler var ok ama adam sonuçta dağda yaşıyor.

ve aklıma o an şu soru geldi

zorunlu askerlik olmasa kaç kişi askere gider?

600.000 kişilik ordumuzdan acaba 50 bin kişi kalır mı?

bu 1. soru

2. sorumda yukarıda dediğim gibi bu teröristleri devamlı ölmelerine rağmen hala hangi motivasyon ile bir arada tutabiliyorlar?
 • 1
  akpartiliyizakparti 11 ay önce
  600.000 kişinin tamamı giderdi ben eminim. hamdolsun.
 • 0
  hurshit 11 ay önce
  her bedelli konusu açıldığında tt oluyor sosyal medyada. ben rakamdan umutsuzum ama bu insanın doğasında var.

  yani kimse gitmiyor diye milliyetçi olunmadığı anlamına gelmez. ben gittim askere ama zorunlu olmasa muhtemelen gitmeyecektim. işimizi gücümüzü bırakıp gidiyoruz sonuçta bir sürü dezavantajı oluyor.
 • 0
  banabubade 11 ay önce
  hacı askere bu ulkeyi korumaya gidiyoruz demi?
  ulan ulkedekiler bizim savastiklarimizin koynunda geziyosa neyini koruyalim halkin gozu acilsinda artik oyle seve seve ölürüm
  0
  namelessuser 11 ay önce
  insanların gözlerinin açılması diye tabir ettiğimiz şey sandığımızdan daha geniş bir kavram. kimi için kahramanlar kimileri için vatan hainleridir." eğer her insan gerçekten objektif yorum yapma yetisine erebilirse.." kastın sanırım bu yönde. ona giden yolda yine o insanların elinde birşey (bkz: eğitim sistemi) . elimiz kolumuz bağlı maalesef. yinede vatan bizim millet bizim korumamız gerekiyor. kimi zaman mermilerden kimi zaman cehaletten kimi zaman fakirlikten atatürk olamayız belki ama yolundan gitmek elimizde
  0
  banabubade 11 ay önce
  kimse kusura bakmasinda biz bunca yildir ugraşmşken birileri bişeyi anlasin diye adam zorlada anlamak istemiyosa gebersin gitsin
  korucagimiz insan en azindan bu duruma nasil geldigimizi anlasin sonra ben gider onun icin atlarim merminin onune
 • 3
  namelessuser 11 ay önce
  bence askerlik zorunlu değil de isteğe bağlı olsa ve her isteyeni alsalar devlet ordusunu besleyemediği için geriler. bunu geliri az olarak değil askeri çok olarak düşünün.
  2. soruya gelince, yıkanmış bir beyinden bahsediyoruz. yada bir çoğundan. fark etmez. sonuçta ormandan bir ağaç kesildi diye diğer ağaçlar küsüp gitmiyor dağılmıyor kurumuyor yada otlardan biri koptu diye bahçemizdeki cim benzer bir tribe girmiyor. bunlarda düşünme yetisini kaybetmiş insanlar yani sadece görünüşte insanlar. kendileri sadece bir robot gibi denileni yapan bir araç o kadar motivasyona değil emre ihtiyacı var.
  0
  champ 11 ay önce
  robot ve düşünme yetisini kaybettikleri konusuna katılmıyorum. gayet iyi eğitilmiş insanlar çoğu. kendilerini halk kahramanı olarak görüyorlar. sonuçta birde bunlara oy veren 6 milyon taban var.
  0
  namelessuser 11 ay önce ~ 11 ay önce
  düşünmek sadece sana izin verildiği yolda ve doğrultuda olursa ne kadar düşünmek olur?

  düşünen diye kast ettiğin kitlenin yönetici kadro olduğunu tahmin edip bir cevap daha vereyim.
  yada düşünce sadece bencilce yada sadece kişisel çıkar odaklı olursa ne kadar düşünce olur.

  insanlar neden kurulu bir düzene zarar vermek istesin ki. bu sistem yanlışsa başkan ol değiştir ve iyileştir. dışarıdan yapılan ve halk veya sisteme yönelik saldırıları sadece gereksizlik olarak nitelendirebilirim bir başkan yada bir sistem veya düşüncenin lideri olarak bakarsam. yapılan icraatlar yapıcı bir düşüncenin ürünü değil bunlar gayet açık. düşünen kimse yıkıcı olmak istemez bence. bir sistemi iyileştirmenin ne kadar mantıklı bir yoludur onu yıkıp yerine yenisini getirmek. sadece çok extrem zamanlarda kullanılmasını desteklenebilir. şuanda durum gösterildiği kadar kötü değil. kısaca neresinden baksan gereksizlik.
 • 0
  gameover 11 ay önce
  ben gitmezdim, kimse gitmez.
 • 0
  baturolog 11 ay önce
  zorunlu olmasa birçok kişi gitmezdi bu bir. bedelli hep olsa birçok kişi para verir gitmez bu iki. sözleşmeli askerlikte maaşlar iyi olmasa birçok kişi asker olmaz bu da üç.

  dikkat edin "birçok" diyorum çünkü dediklerimin olacağına adım gibi eminim...

 • puivesor

  Puiv üyelerine sorular sorulan bölüm.

  579 takipçi

 • abone ol

 • moderatörler

  magic

  banabubade
  • soracağınız soruyu başlığa tam olarak yazın
  • soruyu yarım bırakıp içerikten devam etmeyin
  • soru cümlesi olmayan başlıklar açmayın
  • belli bir konudaki soruyu ilgili bölüme sorun (örnek: tarih)
  • kural dışı açılan başlıklar değiştirilecektir.