bakırdan altın elde edilmeye başlandı

  7
  sewo 7.1.2019 04:17 ~ 04:24
  haber öncesi bilgilendirme:

  -40 adet akıllı telefonda kullanılan altın için tahminen bir ton ham altın işlemek gerekebiliyor.

  -bakır sanayide altın kadar etkili bir metal değil çünkü atom çekirdeklerinin çevresinde dönen negatif yüklü atom parçacıkları olan elektronlarının sayısı çok daha az.


  bakıra, elektron yüklü sıcak argon gazını fışkırtılmasıyla ionize parçacıklarbakır parçasının atomlarını koparıp ayırdı ve bu kopan atomlar soğuyarak toplaşıp her biri sadece birkaç nanometre çapında kumsu tanelerden oluşan bir tabaka oluşturdu.

  işlem basit gibi görülse bile bu işlemden saf veya işlenmiş altın elde edilmiyor. asıl elde edilen özellikleri altına çok yakın bir madde bu sayede insanların işine ilerleyen dönemde madde çok yararlı olabilecek. örneğin kablolarda, elektrik ve internet hızında altının hızlı iletim gücü kullanılacak ve bu yatırım altından daha değersiz olan bakırdan elde edilecek.

  tek bir sorun var seri üretim. bu iş için yeterli kaynaklar ayrılırsa bu maddenin gelecekte hayatımıza girmesi bekleniyor.

  elde edilen yeni metal, araştırmacıların verdiği bilgiye göre ısıya, oksidasyona ve erozyona bakırdan çok daha dayanıklı.


  kaynak:
  south china morning post
  china-embassy.org

 • 1
  gaddarus 7.1.2019 09:42
  bizim millette gider düğünde bundan takar
  1
  sewo 7.1.2019 15:20
  maalesef altın değil, altınla aynı özelliklerde görüntüsü altınla aynı ürün elde ediliyor. altın olarak hayatımıza girmeyecek, mantık güldürdü:)
  1
  gaddarus 7.1.2019 17:00
  bizim millet 1 lirayı delip takıyor altın diye sen bir de bunu düşün :)