ramazan geldi çattı puvocanlar yarın son günümüz (önemi)

  10
  zıdan 14.5.2018 19:36
  ramazan ayı, ay takvimine (aya göre hesaplanan) göre, dokuzuncu ayın adıdır.

  ramazan ayının dinimizde büyük bir önemi ve diğer aylar arasında seçkin bir yeri vardır. çünkü kutsal kitabımız kur'an bu ayda indirilmeye başlanmıştır. kur'an'da bin aydan daha hayırlı olduğu bildirilen "kadir gecesi" yine bu ay içinde kutlanır. ayrıca islam'ın temel ibadetlerinden olan oruç da bu ayda tutulur. bu nedenle ramazan ayı, müslümanlar için en kutsal aydır ve ona "on bir ayın sultanı" denilmiştir.
  ramazan ayını değerli kılan nedenlerden birisi, kutsal kitabımız olan kur’an’ın bu ayda indirilmiş olmasıdır. yüce allah kur’an’da ” ramazan ayı insanları kurtuluş yolan götüren, doğruyu yanlıştan ayıran kur’an’ın indiği aydır. “(bakara suresi, ayet 185) buyurmuştur. kur’an’, allah tarafından insanlara öğüt vermek ve yol göstermek için gönderilmiştir. bu nedenle kur’an insan için hayati değer taşır. kur’an okumak bir ibadettir.

  peygamberimiz allah’ın bildirdiği görev ve sorumluluklarımızı sıkça hatırlamamız için kur’an’ı çok okumayı teşvik etmiştir. müslümanlar, ramazan ayında kur’an okumaya her zamankinden daha çok özen gösterirler. bunun için evlerde veya camilerde bir araya gelerek, her gün kur’an’dan yirmi sayfa okurlar. ramazan ayının sonuna gelindiğin de ise kur’an’ı baştan sona bir kez okumuş olurlar. buna hatim denir. daha sonra hatim duası yapılır. müslümanlar yüzyıllar boyu bu geleneği devam ettirmişlerdir.

  kur’anıkerim, ramazan ayının kadir gecesi’nde indirilmeye başlanmıştır. kadir gecesi ramazan ayının 27. gecesi olarak bilinir. yüce allah kadir gecesi’nin “bin aydan daha hayırlı” olduğunu haber vermiştir. peygamberimiz de “kim inanarak ve sevabını allah’tan umarak kadir gecesi’ni değerlendirirse geçmiş günahları bağışlanır” (buhari) buyurarak, bu gecenin önemini belirtmiştir.