havacılık hikayeleri: yazıklar olsun türk bürokrasisi!

  10
  sjense 10.9.2019 16:40 ~ 16:44
  ↔ niçin böyle bir başlık atıyorum. hemen anlatayım. lütfen uzun diye yarıda kesip okumamazlık etmeyiniz. zira şimdi anlatacağım hikaye tamamen gerçektir. ve bizzat gidip gördüğüm, yaşadığım bir olaydır. anlatırken halen daha tüylerim diken diken olur.


  ● 30 ocak 1975'te, thy'nin 345 sefer sayılı uçuşunu gerçekleştiren fokker f28-1000 fellowship yani "bursa" uçağının izmir'den başladığı yolculuğu, istanbul atatürk havalimanı'na varamadan marmara denizi'nin serin sularında son buldu. buraya kadar herşey normalmiş gibi gözüküyor olabilir, ama ayrıntılara indikte, insanın gerçekten insanlığını sorgulayıp, lanet okuyacağı dakikalar geliyor.  ● öncelikle olayda tam 42 kişi hayatını kaybetti. kurtulan olmadı. tam 42 insan. aralarında fatih terim'in kayınpederinin, ve muhsin yazıcıoğlunun düşen helikopterini süren türkiyenin sayılı pilotlarından "kaya istektepe" nin babasıda oradaydı. kendisinide kaybettik. kendiside duayen sayılabilecek bir pilottu. ve benim için en önemlis kısmı ise;

  o uçakta benim amcam vardı..

  bu yüzden lanet etme, ve bağırma isteğim birazdan olayın detaylarına indikçe daha çok artıyor!


  kaza detayları:


  ● 30 ocak 75 tarihinde, türk hava yolları'na ait f-28-1000 fokker fellowship tipi bursa uçağı, izmir'den havalanıp normal bir şekilde istanbul'a kadar geliyor. marmara denizi (florya) üzerinden alçalarak son yaklaşmasını yapıyor. teker koymaya çok az bir süre ve mesafe kala havaalanında elektrikler kesiliyor, dizel jenaratörlerin devreye girmesi 10 saniye sürüyor. o sırada uçak pisti göremiyor, pilot pisti kaçırdığını, marmara denizi üzerinden tekrar dönüp iniş yapacağını söylüyor. bu noktada uçağın hareketi gece olmasına rağmen tamamen vfr, yani aletsiz, sadece görerek.

  ● uçak kısa bir süre sonra radar ekranından kayboluyor, bilinmeyen bir sebepten ötürü marmara denizine çakılıyor. kazada resmi kayıtlara göre 41, gayri resmi kaynaklara göre 42 kişi var. yolcu listesinde olmayan bu gayri resmi kişi hostes leyla önal'ın bir yaşındaki kızı elif önal. neticede yolcu ve mürettebattan kurtulan olmuyor. ölenler arasında seyyal taner'in kız kardeşi hostes serap özşahin ve fatih terim'in kayınpederi kamuran aksu da bulunuyor demiştik.

  https://i.hizliresim.com/qApEnQ.png


  ● uçak enkazı, ölüleriyle birlikte bugün hala florya deniz köşkü'nün 3 mil açığında, 75 metre derinliğinde tüm matemiyle yatmaktadır. 42 beden arasından sadece birkaçına ulaşılmıştır, onlar da yalova gibi yerlerde kıyıya vuran cesetlerdir. bunun dışında enkaz kurtarmaya dair en ufak bir girişim olmamıştır. hatta kaza nedeni bile araştırılmamış, kazanın kara kutusuna ulaşılmak istenmemiştir. 42 yıl aradan sonra uçak düştüğü gibi orada durmaktadır, enkaza halen dalış yapılması yasaktır. fakat florya-avcılar arasındaki bütün balıkçılar bu enkazın yerini bilir, çünkü sürekli ağlarına uçak parçaları takılmaktadır. en son geçtiğimiz yıl 200 kiloluk şu parça balıkçılar tarafından çıkarılmıştır.


  https://i.hizliresim.com/zGLnq9.png


  peki kazanın sebebinin araştırılmamasının, enkazın çıkarılmamasının sebebi nedir?

  ● bilderberg'in fikir babası ve kurucusu, hollanda prensi, hollandalı fokker uçak firmasının sahibi prens bernard türkiye'ye 5 adet fokker-28 tipi uçak satar. f-28'lerin ilki kısa bir süre içinde 24 ocak 1974 izmir uçak kazasında düşer. 30 ocak tarihinde türkiye sınırları içinde ikinci f-28 düşünce olayın üstüne gidilmez, sadece uçakların lanetli olduğu ilan edilir. zaten 4 yıl sonra 23 aralık 1979 ankara uçak kazasında üçüncü f-28 de düşecektir. (düşmek f-28'lerin kaderinde var) 79'dan sonra düşmemiş olan 2 adet uçak seferden kaldırılıp yurtdışına satılır. kısa bir süre sonra bu iki f-28'de düşecektir.

  ● çoğu araştırmacı türkiye'ye sus payı ödendiğine inanıyor. zaten bu kazadan 2 ay gibi bir süre sonra çeşme'de türkiye'nin ikinci bilderberg toplantısı düzenlenmiştir. süleyman demirel o toplantının katılımcı listesinde adı olmasına rağmen toplantıya katılmadığını iddia etmektedir.

  https://i.hizliresim.com/86583k.png


  ● sadece şunları söylemek istiyorum, baştan süleyman demirel, ve o dönem ülkenin yönetiminde kim varsa, solcusu, sağcısı, dincisi, milliyetçisi, bu uçakların yapımında çalışan işçilerden, kaza araştırma ekibine kadar,

  hepinizden nefret ediyorum tiksiniyorum.

  hepiniz bir gün bu 42 canın bedelini ödeyeceksiniz.

  ben ve benim gibi insanlara, hayatını kaybedenlerin yakınlarına, naaşlarını bile teslim edememenizin acizliğini, ve bedelini elbet ödeyeceksiniz.

  yüce rab görüyor, duyuyor, hissediyor. en azından naaşlarını ve enkazı çıkarıp insanlara gösterseydin, yüreğimizde böyle kor kalmazdı.

  başta amcam, ve uçakta bulunan herkese allahtan rahmet diliyorum. mekanları cennet, bahtları daima açık olsun.

  ve son küçük bir not; babamın anlattığına göre, amcam uçaktan çok korkarmış, o gün o uçağa binmemek için çocuk gibi direnmiş, fakat büyük halam onu motive edip, gazlayıp, zorla uçağa bindirmiş. hatta bende geleyim seninle istersen demiş, ama amcam hissetmiş gibi kabul etmemiş. "gelme abla, tek başıma başa çıkabilirim" demiş.. o günden sonra halam hiçbir zaman eskisi gibi olmamış, zaten çokta dayanamamış, kahrından 6 sene sonra kendisinide kaybettik.
 • 1
  gaddarus 10.9.2019 17:22
  başın sağ olsun puvom. çok vahim bir durum o uçakta ne olabilir de böyle ört bas ediliyor resmen suikast gibi planlanmış hazırlanmış belki o uçakta bir iki kişinin öldürmek için 40 kişiyi de öldürdüler. katliam yapılmış gibi
  1
  sjense 10.9.2019 17:45
  sen sağol dostum. aynen öyle. aynen öyle.. katliam gibi.
  1
  cwinq 10.9.2019 21:32
  ercan amca.. mekanı cennet olsun.
 • hayata dair

  Bu bölümde ibretlik hikayeler ve komik paylaşımları bulabilirsiniz..