13

70'lerde diksiyon ve telaffuz

bana mı garip geliyor bilemedim. eskiden bu insanlar ne kadar güzel konuşuyormuş. sanki dublaj yapılmış. gerçekten şımarıklık yok.

1978 yılından bir trt arşiv programı

bunu izledikten sonra bu halkın diksiyonuna ne oldu bilen var mı?

 • 1
  gerekvarmi 9 ay önce
  o zamanlarda televizyon kanalı tek olduğundan televizyonda yer edinme şansını ancak bu işin içinde olan, eğitimini almış; işin ehli belli bir kesim elde edebiliyor olsa gerek.

  günümüzde ise halkın her kesimi eğitim, diksiyon gözetmeksizin konuk vesaire olarak dahi olsa yüzlerce televizyon kanalından birinde kendine rahatlıkla yer bulabiliyor. haliyle de izleyici fazlasıyla yerel ağıza -informal dile- maruz kalıyor.

  demem o ki; bu ülke halkının diksiyonu her zaman bozuktu. sadece eskiden televizyonlarda işin ehli insanlar yer aldığından bozuk diksiyon göz önüne çıkmazdı. kanaatimce televizyonculuk tarihi bağlamında diksiyon ve dil kullanımı farkını yaratan şey budur. • 5
  ibonunbiyigi 9 ay önce
  eski insanların her şeyi güzeldi, mesela ahlakları.
  0
  gerekvarmi 9 ay önce ~ 9 ay önce
  ben öyle düşünmüyorum açıkçası.

  eskiden de çocuklar tecavüze uğruyordu, insanlar öldürülüyordu. sadece malatya’da olan bir olaydan istanbul’daki insanın haberi olmuyordu.

  bugün nasıl hem ahlaklı hem ahlaksız insanlar varsa bu eskiden de tam olarak böyleydi. sadece televizyon, internet, sosyal medya gibi haberleşme ağları hiç veya yaygın olmadığından geniş kitlelerin gözünün önüne serilmiyordu. dolayısıyla insanların haberi olmuyordu.

  bugün ise edirne’de bir kızın tırnağı kırılsa saniyesinde bütün ülkenin bundan haberdar olabileceği hızda ve kitlesel genişlikte bir haber aktarımı var.
  1
  bizanskurdu 9 ay önce
  saçmaladın kardeşim. çok aşırı genellemişsin. eskiden biz mahallede rahatça dolaşırdık kimse bir şey diyemezdi, şimdi adamın götünü keserler 22'de bir çık bakalım dışarıya. eskiden de elbette sapık vardı ama bu denli bir ahlak çöküntüsü yoktu.
 • 3
  zeynepgm 9 ay önce
  0
  turbo 9 ay önce
  bu da çok güzelmiş
 • 1
  sublibilal 9 ay önce
  çok takdir ettiğim bir şey. insanlarda insana saygı, işine saygı varmış. sadece radyo ve televizyon(lar)da değil, sokakta da öyle konuşulması da güzel. örneğin; televizyona çıkarken takım elbise giyen ve özenen büyükler vardır, düzgün ve saygılı konuşur. beğeniyorum ve böyle konuşanlardan olabilsek keşke. ayrıca bu durum, türkçemize önem vermeyi de kapsıyor.
 • 0
  hedap 9 ay önce
  hiç bir radyo veya tv programında deniz zeyrek gibi insanları dinlemiyorsunuz herhalde.
  meslek aynı meslek diksiyon aynı diksiyon. hatta şimdi ki daha kaliteli.