yok yok olsa var olur.

  13
  sevde 10.6.2019 14:58
  bin sekiz yüzlü yıllarda lavosier, böyle bir prensibi ileri sürüyor ve "yoktan var olmaz" diyor. lavosier bunu söylerken, gerekli şartlarını da belirtiyor. yani diyor ki, kapalı kaplarda bulunan bir madde, mesela düdüklü tencerede, var olan bir madde kaybolmaz, ancak başka şekillere dönüşebilir. buraya da; "dışarıdan bir madde girmediği sürece, yoktan var olmaz" diyor. ve yanılmıyorsam fen kitapların da hala kanun gibi öğretiliyor.

  şimdilerde bu söz mutlak manada, yani bütün kâinat için kullanılmaya çalışılıyor. güya kâinatta var olan yok olmaz, yok olan da var olmazmıș. bu sözü söyleyebilmek için, her şeyden önce, bütün kâinatı dolaşıp, neyin var neyin yok olduğunu tespit etmek gerekir. hâlbuki uzayda, daha bize ışığı ulaşmamış binlerce galaksi vardır ve her galakside de en az bir kaç milyar yıldız bulunmaktadır. bütün buralarda olup bitenleri anlamadan ve bilmeden bütün kâinat hakkında böyle bir söz, bilimsel değil, ideolojiktir.
  bilimi materyalizme, ateizme yani dinsizliğe etmektir. kâinatta bir şeyi "yok" diyebilmek için bütün kâinatı gözden geçirmek gerekir. bu yetmez. çünkü bu gözle bizim gördüğümüz şey çok sınırlıdır. görünen ışık , mevcut ışığın ancak %3.5'dur, %96.5'nu. görmüyoruz.

  radyo ve televizyon ile varlığından haberdar olduğumuz görüntü sesler, bizim normal görme alanımızın dışındadır. bu şekilde görüntü alanının haricinde pek çok âlemin varlığından bahsedilmektedir. insanda; akıl, hayal, hafıza, merak, endişe, korku, muhabbet, nefret ve adavet gibi pek çok his ve duyguların varlığı bilinmekte fakat görülememektedir. dolayısıyla, varlıkların var olması sadece gözün gördükleriyle sınırlı kabul etmek, gözün görmediğini yok saymak, cahilliğin ifadesidir veya dinsizliğe taraf olmaktır.


  cenab-ı hak, canlıların elementlerde bulunmayan, şekil, ses, hayal, hafıza, merak, endişe, korku muhabbet, nefret ve adavet gibi özelliklerini her an, yoktan yaratmaktadır. mesela, bülbülün şekli ve sesi, gülün goncası atomlarda bulunmadığı için yoktan yaratılmaktadır.

  demek ki allah, var olanları hem yoktan var etmekte ve hem de mevcut maddelerden inşâ suretinde her an yaratmaktadır.


 • 1
  lazcoder 10.6.2019 16:38
  olmayan bir şey yok olamaz
  0
  sevde 10.6.2019 16:54
  bir misal;
  sessizlik sesin olmayışıdır yani ses yokluğudur.

  kısaca sessizliğin yokluğu sesliliktir. küçük bir misal.

  yok yok olursa var olur.
  2
  ghostrider 10.6.2019 20:23 ~ 20:24
  "sessizlik sesin olmayışıdır" dediğinde, aslında sessizliğin var olduğunu vurguluyorsun. şöyle düşünmek lazım; bizim kapasitemizde ki canlı bir ırk sessizliği algılayabiliyor mu? belki de sessizlik dediğimiz olgunun içinde, geçmişteki konuşmalarımız yankılanıyor ve biz bunları algılayamıyoruz.

  bir sesin aşamalarına göz gezdirelim.
  sessizlik - ses - sessizlik.
  çünkü konuşmadan önce düşünmemiz lazım. bu mikrosaniye sürebilir. bu sessizlik aşamasıdır. konuşma başlar; ses aşaması. konuşma biter; sessizlik aşaması.

  var olmayan bir şey yok olamaz. çünkü varlık yok oluşun temennisi gibidir.
  0
  sevde 10.6.2019 20:37
  sesi bir örnek olarak verdim. yok olan bir şey bize göre yoktur. yok olan yok olursa var olur.

  anne karnında bir bebek şartlar bir araya gelmeyince yoktur. şartlar bir araya gelir ve o yokluk yok olur var olur.
  1
  ghostrider 10.6.2019 21:01
  aslında yokluk değildir o, bir karışımdır. yumurta ve spermden meydana gelir.
  0
  lazcoder 11.6.2019 09:36
  beni yormadığın için teşekkürler puvo
 • 2
  frostie 11.6.2019 18:24 ~ 18:27
  """""
  ^lavoisier modern kimyanin adi en cok anilanlarindandir ve su an bildiklerimizin temelini olusturmustur. (pi: termodinamigin 1. kanunu)
  enerjinin yani maddenin yoktan var olamayacagini ve olanin da yok olamayacagini kanitlamistir ve buna karsi olusturulabilecek antitez yoktur. o verdigin ornege bakacak olursak goremedigimiz elektromanyetik dalgalarsan bahsetmissin. o goremedigimiz dalgalari bulan kimdi peki sence ve sana bunlar uzerinden bu yaziyi yazma sansini verdi? tabi ki yine avrupali bilim insanlari.. coldeki bedevi olacak degil ya :). goremedigimiz sey yoktur gibi bir beyan olamaz zaten. onemli olan gozlemleyip gozlemleyemedigimizdir. ya da kanunlari kullanarak gozlemleyemediklerimiz hakkinda teoremler uretebiliriz..
  hafiza, hayal gibi maddesel olmayan kavramlardan bahsetmissin. bunlara "soyut" diyoruz .). duygulari, hisleri gozlemleyemesek bile bunlarin etkilerini ve aslinda birtakim kimyasal tepkimler sonucunda olduklarini gozlemleyebiliyoruz. bir cisme baktiginda onu gordugunu ve bu yuzden varligina emin oldugunu dusunuyorsun ama aslinda hayal ettiginde de "goruyorsun". bunlar yalnizca senin beyninde olusan imgeler aslinda. aradaki tek fark ise ışığın varlığı.. isin asli ve basite indirgenmisi bu olsa da "bilinç" çok kompleks ve uzun sureli sofistike evrimsel asamalar sonucu olusmustur. tabii ki bunun hakkinda bilmediklerimiz olabilir, bilim insanlari da bunun uzerinde anlasmistir zaten .)
  son olarak, gulun goncasi yoktan var olmaz, bulbulun sekli yoktan var olmaz. bu bilgiler onun dna sında kayıtlıdır. yapısal yapıtaşını ona göre sentezler ve gonca olur, bülbül olur. ses de yoktan var olmaz. ses bir madde bile değildir. herhangi bir enerji kaynakli titresimden(bkz:bulbulun ses telleri) ortaya cikan enerji dalgasidir kendileri.
  tanrı nedenleri yaratir. bu maddedir. maddenin arkasindaki manayı görmek de imandır.
  -1
  sevde 11.6.2019 18:33
  eğer bu kanunu kabul ediyorsan bigbangi nasıl açıklayacaksın merak ediyorum?

  allah yoktan var edendir getirmek istediğim sonuç budur.
  1
  frostie 11.6.2019 18:43
  bigbangi aciklamak bana kalmadi. evrenin olusumuyla ilgili bin tane teorem var. belki allah o ilk aşırı yoğun maddeyi yaratandır. belki de evveli ve ahiri olmayan bir evrenler döngüsündeyizdir..
  -1
  sevde 11.6.2019 18:45
  o zaman bu kanunu savunmakta sana düşmez :)

  o gökleri ve yeri yoktan var edendir...

  (enam,101)

  ayetle sabittir kardeşim.
  1
  frostie 11.6.2019 18:59
  bunu baska basliklarindan birinde de soyledigimi hatirliyorum .) . bilimde kanunlar, teoremler, aksiyomlar vb. savunulmaz. bunlar "fikir" ya da ideoloji degildir. mutlak dogru da degildir. ama sana bigbang teorisini basitce aciklayabilirim. doppler etkisinden yola cikan hubble yasasi, fon ışıması gibi gibi.. bunlarin hepsi bilim insanlarini bu teorinin dogrulugu uzerinde anlasmaya itmistir. teori diyorum fark ettiysen. cunku su an kimsenin milyonlarca yil onceye gidip gozlemleme gibi bir sansi yok.
  bu arada o dini sen mi kesfettin? bigbang diye birsey olmadigini sen mi kanitladin? ayet uzerinden bir seyleri savunmak neden sana dusuyor .)
  1
  hedap 11.6.2019 23:02
  şu yorumu sen yapmasan ben yapacaktim.
  günümüz yobazitesi şuan da islam'ın temel dinamiklerini dinamitliyor.
  araya bir kaç bilimsel bilgi ekleyince de filozof zannediyorlar kendilerini
  1
  frostie 12.6.2019 11:54
  evet.. araya yarım yamalak bir iki bilimsel bilgi sıkıştırılınca dini kulaktan dolma olan adamda yanlış yargılar oluşturuluyor.
  bütün semavi dinlerin ögretileri güzeldir.. ama allahı bilimle zıtlaşarak kanıtlamaya çalışırsan orda o ögretiler ile tezata düşersin (: bu güruhtan kacinilmali gercekten.
  -1
  sevde 12.6.2019 12:54
  pardonda iyi misiniz? bilimle zıtlaștıgı falan yok ayete kanundan daha çok iman ediyorum elhamdülillah.

  kanunlar değişebilir. yada belirli bir şey için denmiş olabilir.

  kütlenin korunumu, çerçevesi tespit edilmiş bir kapalı sisteme uygulanan ve maddenin dönüşümleri esnasındaki ağırlıkla ilgili münasebetleri gösteren bir kanundur. ansiklopedilerden lavoisier'in biyografisini okuduğumuz zaman, o'nun, kimyada teraziyi ilk kullanan ilim adamı olduğu görülür. buradan da o kimyacının, söz konusu ifade ile maksadının ne olduğu açıkça anlaşılmaktadır. yoksa, hiçbir zaman allah (c.c.)'ın kudret ve iradesine ters düşen bir düşünce tarzının başlatıcısı olmamıştır. hatta avrupa ve amerika'da ders kitabı olarak okutulan bazı kimya kitaplarında, kütlenin korunumu ifadesinin hemen ardından; "...but the god" sözleri yer almaktadır. kısacası, "ancak allah (c.c.) bu hükmün dışındadır" denilmektedir. böylece, zihinlerde ortaya çıkması muhtemel şüpheler de başlangıçta hemen izale edilmektedir.

  cahilane konuşmak size yaraşır.. :) ayrıca getirmek istediğim konudanda saptırıyorsunuz :) allah vardan da yaratır yoktan da. var olan şeyi yok da edebilir. yok olan şeyi var da edebilir bu kadar basit ;)
  1
  frostie 12.6.2019 14:51 ~ 15:01
  spesifik olarak verdiğin örneklerden hiçbirinde yoktan var olan bir şey yoktu. ben bunlara karşı yazmıştım zaten. şu anda gözlemlediğimiz dünyada yoktan var olan ya da var iken yok olan hiçbir şey yok.
  avrupada okutulan fen bilimi kitaplarinda da o sekilde ifadeler oldugunu hic sanmiyorum. kaynak nere? sorularla islamiyet mi :) ? hem oyle bir ifade olsa bile bu hicbir seyi degistirmez. sonucta bu gozlemlenen bir olgu degil ki bizim bahsettiklerimiz de bunlardi.
  o ayetleri yanlis anlamis olabilirsin. topluca yanlis anlamis olabilirsiniz hatta. din anlayisi da diger butun toplumsal normlar gibi paradigmaya ve konjünktüre göre değişebilir. kisacasi allah yoktan var edendir derken neyin kastedildigini anlayamaya calisirken bilime zit ornekler veremezsin. o bulbul veya gul orneginden de bunu gorebiliyoruz bence.

  bu arada ayıp ediyorsunuz efendim cahilane falan :) soylediklerim arasinda yanlis bir bilgi yok. salt unbiased bilim var sadece. tanrı tabii ki yoktan da var edebilir, varı yok da edebilir. tanım olarak böyle zaten.
  0
  hedap 12.6.2019 23:00
  bunu bir kanıtlamaya çalışmak inancın gereği değil ama insanın düşünebilen bir varlık olmasının gereği.
  inançta bir ihtiyaç aslında su içmek gibi. ama günümüz yobazlari bedenin su ihtiyacı olduğunu gözetmeden önlerine konan çay gazoz artık ne varsa onu içerek susuzluğunu gideriyor. bu da şu anlama geliyor; iannca ihtiyacı olan birinin imanını beslemek için ne varsa sorgulamadan kabul etmesi gibi. yani maalesef inananlar imanini besleyecek şeyleri seçemeyebiliuorlar.
  suya ihtiyaç duyan bir bedene sürekli gazoz içirip nasıl hasta olursa bir insan, imana ihtiyaç duyan bir ruh da sorgulamadan düşünmeden ve anlamadan sadece biat ederse sonunda hasta olur.
  karşımızda biat etmek için elinden geleni yapan ama sorgulamaya düşünmeye karşı sonuna kadar direnen bir güruh var işte.
  kaçsan da kaçmasan da her yerdeler.
  lanet olsun ki her yerdeler😀