puiv-yy / kapitalizm tuz karabiber şirket para

  3
  ikshazretleri 20.7.2018 05:12 ~ 26.7.2018 16:25
  para kullanışlı, iyi bir araç gibi görünüyordu, peki gerçekten iyi bir fikir miydi? paranın olmadığı bir zamanda durumu şöyle açıklayalım:

  sahip olduğumuz herhangi bir şeyi ele alalim, tuz örneğin. tuzun iki değeri vardır. bir kullanım değeri var. tuzu kullanabilirim, yemeğe dökebilirim. bir de mübadele değeri var. diyelim ki yeteri kadar tuzum var ve yemeğin tuzlu olmasını istemiyorum biraz karabiber karşılığında seninle değiş tokuş yapabilirim. farklı kullanım değerlerinin farklı amaçları var örneğin tuzu tuzlu olduğu için kullanırken montu üşümemek için giyiyoruz.

  farklı mübadele değerlerinin de farklı miktarları var. yani burda ürünün ne olduğu önemli değil, önemli olan ne kadara sahip olduğun. eğer yeterli miktarda tuzum (montum, vs) olsaydı herhangi büyük bir şirketi satın alabilirdim. ama şirket sahipleri o kadar tuza ihtiyacı olmadıkları bize söylediklerinde, paranın devreye girdiği nokta burası diyebiliriz. işın içine para girdiği zaman herşey başka bir şeyle mübadele edilebilir ve her şey meta haline gelir.

  basit bir mübadele yapalım. ben elimde ki tuzu ihtiyacı olanlara para karşılığında versem daha sonra o parayla şirket satın alsam.
  şaşkınlık verici para formu. iyi bir fikre benziyor. sanki bizim için çalışıyor gibi... ama biz onun için çalışıyoruz.
 • yazmak üzerine

  deneme, makale, fıkra gibi konular hakkında yazıların yazıldığı bölümümüzde amaç öğretmeyi ve bilgilendirmeyi gütmektedir.

 • =>konu dışına çıkılması yasaktır.

  =>paylaşılan yazılar bölümle alakasız ise kaldırılır. 

  =>+18 paylaşımlarda +18 ibaresi işaretlenmelidir.

  =>küfür, hakaret vb. söylemler kesinlikle yasaktır.

  =>yazarlar uzman olduğu veya deneyimi bulunduğu konular hakkında yazılar yazmalıdır.

  =>yazılan yazının mutlaka bir başlığı olmalıdır.