9
alman luftwaffe sinin efsane ucagi stuka dal birak yuksel
Junkers Ju 87 diğer adıyla Stuka (Sturzkampfflugzeug), Junkers firması tarafından üretilen II. Dünya Savaşında Alman Hava Kuvvetlerinin hafif bombardıman uçağı.
Başlıca özellikleri martı şeklindeki yukarı kalkık kanatları, sabit iniş takımları ve dalış yaparken düşmanları korkutan düdükleridir.Almanların, Yıldırım Savaşı (Blitzkrieg) taktiğini terk ettiği 1943 yılına kadar etkin olarak kullanılmıştır. 1936-1944 arasında 6.000'den fazla Stuka üretilmiştir.Stukalar Alman Ordusunun Yıldırım savaşı yöntemi gereği tasarlanmıştır. Başlıca görevi Alman zırhlı araçlarının hızlı ilerleyişini sağlamak için düşman zırhlı araçlarını ve toplarını, tanksavar gibi direnç noktalarını yok etmektir. Stuka etkili ve isabetli bir uçak olmasına karşın yavaş, zırhsız ve düşman avcılarına karşı savunmasızdır. Bunun için çoğu zaman avcı uçaklarının koruması altında uçmuşlardır. Stukalar savaş boyunca devamlı geliştirilmişlerdir. Ju 87 G çeşidinde düdükler çıkartılmış onun yerine 37mm'lik toplar konularak bir tank savar uçağına dönüştürülmüştür.

Stuka'nın inovasyonlarından bazıları otomatik geri çekme sistemi ve otomatik bomba salma sistemi idi. Uçak 90 dereceye yakın bir açı ile dalış yaparken önceden belirlenmiş irtifada bombayı kendi kendine bırakıp yine otomatik olarak dalıştan çıkabiliyordu.

Stuka, pike bombardıman uçaklarının en bilineni ve belki de en "medyatiği", ama tek değil. Pike bombardıman konsepti, Birinci Dünya Savaşı'ndan sonra ortaya çıkmış. Sebebi ise, isabetli bombardıman sağlamak. Düz uçuş ya da hafif dalış sırasında bombardıman yapmak çok kolay değil. Fizik dersinde gördüğümüz eğik atış problemini, karmaşık nişangahlar kullanarak ve çoğunlukla ağır düşman ateşi altında gerçekleştirmek zorundasınız. İsabet de haliyle oldukça düşüyor. Ancak hedefe dik bir açıyla gelmenin iki avantajı var: Hem bomba isabetini artırıyorsunuz hem de neredeyse tüm uçaksavar toplarından korunabiliyorsunuz: Zira uçaksavar top mermileri önceden belirlenmiş irtifalarda paralanırlar. Bizim uçağımız ise irtifasını hızla azaltmakta.

Bu alanda Almanlar en meşhur tasarımı ortaya çıkarmış ancak Stuka'nın başarısı ilginçtir, devam etmemiş. Halbuki Japonlar ve Amerikalılar, özellikle uçak gemisi konuşlu olmak üzere çok sayıda başarılı pike bombardıman uçağı tasarlayıp kullanmışlar.

Tabi bu uçaklar, seyrüsefer ve bombardıman teknik ve cihazları ile uçaksavarların gelişmesiyle birlikte ortadan kalkmışlar.


Varsova londra kisaca muttefikler ne cekti be luftwaffe den

http://www.homebuiltairplanes.com/forums/attachments/warbirds-warbird-replicas/8174d1288805227-ju87-stuka-stuka-replica.jpg

bu içeriğe henüz yorum yapılmamıştır. • karışık

  Karışık

  42 takipçi

 • abone ol

 • moderatörler

  gaddarus

  oxygen
  tombalaci
  kaygusuzyazar
  hellomyfriend
  ilteris
  darkier
 • bölüm kuralları

  - bölümü takip etmeyi unutmayınız..

  aklınıza bölüm ismi gelmediyse bu bölüme ekleyebilirsiniz..

  ekleyeceğiniz bölümü bulamadıysanız bu bölüme ekleyebilirsiniz..

  bölüm seçmek istemeden paylaşmak istiyorsanız bu bölüme ekleyebilirsiniz..

  başlık fark etmez istediğiniz başlıkta açabilirsiniz..

  - reklam yapmak yasaktır..


popi yükleniyor...

popi yükleniyor...

pupu yükleniyor...

pupu yükleniyor...

tepe yükleniyor...

tepe yükleniyor...

g20 yükleniyor...

g20 yükleniyor...