6

osmanlida bedelli askerlik

çukurova üniversitesi (çü) iktisadi ve idari bilimler fakültesi öğretim üyesi yrd. doç. dr. ismail güneş, bedelli askerliğin ilk olarak 165 yıl önce 1846‘da, padişah ıı. mahmut döneminde yeniçeri ocağı’nın kapatılıp düzenli orduya geçilmesinin ardından, bedel-i fiahsi adıyla kendi yerine başkasını askere gönderme şeklinde uygulanmaya başladığını söyledi. o dönem 5 yıl olan askerliğe gitmesi zorunlu olan kişilerin, işlerinden ayrı kalmaması ve ekonomik sıkıntılar yaşanmaması için uygulamanın yürürlüğe konulduğunu belirten güneş, şöyle dedi: “bu bedel para olarak ödenmiyordu, yerine bir başka kişiyi askere gönderiyordu. bedel verilecek kişinin 25- 30 yaşlarında, bulaşıcı hastalığı olmaması, ruhsal durumunun askerlik yapmaya elverişli olması, yüz kızartıcı bir suç işlememesi, çevresinde kötü tanınan biri olmaması gerekiyordu. beyaz köleler bedel olarak verilebilirken, siyahi köleler bedel olarak kabul edilmiyordu.”
güneş, 1870 yılından itibaren ise bedelli askerliğin bedel-i nakdi adıyla para karşılığı da yapılmaya başlandığını kaydederek şunları anlattı: “1886’da yapılan değişiklikle sadece parasal usulle bedelli askerlik uygulamasına devam edildi. sonraki yıllarda bedelli uygulamasından ararlanacaklara 50 osmanlı altını verme zorunluluğu getirildi. ayrıca memleketlerine en yakın askeri birlikte 5 ay süreyle eğitim görüyordu. 1911’de ise belirlenen rakam yüksek bulununca, bedel 30 osmanlı altınına kadar düşürüldü.”

bu içeriğe henüz yorum yapılmamıştır.


 • tarih

  tarihle ilgili her türlü paylaşım

  119 takipçi
 • abone ol
 • moderatörler
  ofsaytsizburak
  hellomyfriend
  sjense
  • tarih moderatörleri olarak "bilgi ve yorumlama" yı hedefliyoruz. argo ve dalga amaçlı yapılan yorumlar ve başlıklar silinir.


  • kaynak belirtmeyi unutmayın. aksi takdirde bilgi hırsızlığına girmiş olursunuz.


  • bölüm dışı içerik yapmak yasaktır.

  • alıntı yaptığınız yazının altına ''alıntıdır'' yazınız.

  ilgili bölümler;


  ana bölüm: