5

su asla tükenmiyecek

su altın değerini kazanıcak veya ileride susuz kalıcağız gibi sözleri herkez duymuştur ancak suyun tükenmiyeceğini idda ediyorum ancak bilimsel olarak çok detaylı bir araştırma yapmadım.

kuresel ısınma sebebiyle eriyen buzlar su seviyesini yükseltir ve doğada yağış oranı artar mantıksal olarak. çünü buharlaşıcak su fazla olduğu için yağışlar da fazla olur.

diyelim ki küresel ısınma sorunu çözüldü herşey yolunda.
dağada sürekli meydana gelen ve devam etmekte olan döngü nedeniyle su tükenmez.yağan yağmurlar sonrasında biriken sular buharlaşma ile tekrar gökyüzü ne çıkar ve orada bulutlar içerisinde yoğuşarak tekrar yağmuru oluşturur. bu nedenle sular hiç tükenmez

ha diyeceksiniz ki yağan yağmurlardaki suyu nasıl içeceğiz?

desalinate denen makinelerin bu işi yaptığını biliyoruz elbet. yani deniz suyunu içme suyuna dönüştüren makineler.teknoloji ilerliyor elbet bu makinelerde de ilerleme olacaktır ve bence dünyada su tükenmiyecektir.

ancak hidrojen tükenir ise su kaybı olabilir.

danimarka doğa tarihi müzesi araştırmacıları, okyanuslardaki hidrojen kaybını hesaplamak için okyanus suyunun bir kısmını oluşturan ağır su moleküllerindeki hidrojen izotoplarını incelediler ve ağır suyu meydana hidrojen izotopların oranının zaman içinde nasıl değiştiğini ölçtüler.

ağır su molekülleri standart hidrojen atomu yerine, 1 hidrojen atomu ve 1 nötrondan meydana gelen döteryum izotopu veya 1 hidrojen ile 2 nötrondan oluşan radyoaktif trityum izotopu içeriyor.

araştırmada ekibi lideri emily pope konuyla ilgili açıklamasında şunları söylüyor: “zamanın şafağında dünya’yı kaplayan suda trityum gibi ağır hidrojen izotoplarından çok döteryum gibi hafif hidrojen izotopları vardı. şimdi ise döteryum azaldığı için trityumun oranı arttı.”

“biz de izotopların birbirine oranının zamanla nasıl değiştiğini inceleyerek 4 milyar yıllık sürede dünya okyanuslarının başlangıç kütlesinin 4’te birini kaybettiği sonucuna vardık.”

tüm bu yazıyı okuyarak suyu israf edelim ve doğaya zarar vermeyi amaçlamıyorum tabiki. ancak doğru diye öğrenilen yanlışlar var

 • 2
  shewolf 1 yıl önce ~ 1 yıl önce
  :d su tukenmeyecek ama azalacak buna %100 eminim
  2
  aliveli49elli 1 yıl önce
  inş
 • 0
  yerrek 1 yıl önce
  yok lan o öyle olmuyor bu senin anlattığın döngü 1000 yıllık falan. yani şimdi su kıtlığı olabilir 1000 yıl sonra yine bolluk olur. bilmem anlatabildim mi?
 • dünya

  Dunya ile ilgili bilgiler

  3 takipçi
 • abone ol
 • moderatörler
  sbb3

 • bu bölüm #olaylar bölümünün alt bölümüdür.