11

ticaret vs okumak

bu ülkede ticarete atılıp işsiz kalmak mı okuyup işsiz kalmak mı?
 • 0
  alicoyum 4 ay önce
  ikisi de değil. ticaret yapıp parayı vuracaksın fakat ihracata yönelik bir şeyler yap. butik bir atölyede harikalar yaratan ve milyonlarca dolar ciro yapan insanlar var. biraz kafayı kullanman lazım.

  okuyup.. derken neyi kast ettiğinde önemli. işletme, hukuk falan okuyacaksan boşuna okuma. yok ben tıp veya yazılım falan okuyacağım dersen ehh oku işte.
  0
  cemreddinc 4 ay önce
  psikoloji??
  3
  ofsaytsizburak 4 ay önce
  güzide ülkemizde sosyal bilimlere bu örnekte görüldüğü gibi zerre önem verilmediğinden problemler ortaya çıkıyor,çözülemiyor.
  başka ülkelere baktığımızda felsefe mezunu bir adam cumhurbaşkanı olabiliyor o kadar önem veriyorlar.
  sayısalcı egonuza sizin..
  0
  cemreddinc 4 ay önce
  o kadaaarrrr haklısın ki diyecek söz bırakmamışsın
 • 0
  ofsaytsizburak 4 ay önce
  ticaret vizyonsuz,amaçsız,başı boş,ahlak değerlerini kenara atmış insanların uğraşacağı bir alandır.
  okumak ise ayrı bir keyiftir. tarifi yoktur. diploma almak için okuyanlar bunu anlayamaz tabi.
  0
  cemreddinc 4 ay önce
  peki şu 3 günlük dünya için ne yapmaya değer sn puvo
  2
  ofsaytsizburak 4 ay önce
  topluma,dünya'ya faydalı bir birey olmak. iç dürüstlüğü ve ahlakı sağlayıp iki cihanda mutlu olmak.
 • 0
  helianthus 4 ay önce
  bu ülkede ticaret yapan asla işsiz kalmaz. adeta radyasyona dayanıklı böcek türleri gibi daima yeni şartlara adapte olur ve hayatta kalmaya çalışır. öte yandan okumak iş bulmanın bir ön koşulu olmayarak gönül verilerek gerçekleştirildiğinde insana çok fazla şey katar. bu çok fazla şey sadece okulda öğrendiğin bilgiler değil bizatihi öğrenmenin kendisidir. okumak insana öğrenmeyi öğretir. öğrenmenin sınırsız ve sonsuz olduğunu hatırlatır. amaç iş bulmaksa sadece ülkemizde okumuş bir insanın iş bulma olasılığı okumamış insandan daha azdır. ticarete atıl derim. ama gönlünde tutkuyla bağlı olduğun bir şey varsa bu at terbiyeciliği, tarla bitkileri, çalışma ekonomisi, tıp ya da hukuk hiç fark etmez okumak en güzelidir.
  0
  cemreddinc 4 ay önce
  peki iki şeyi aynı anda çakıştırarak yapmak örneğin hukuk okuyanın büro açması gibi
  0
  helianthus 4 ay önce
  ikisini çakıştırarak yapmak en ideal senaryo kanımca. sevdiğin şeyi yapıp üstüne bir de para almış olursun.
 • 1
  hedap 4 ay önce
  hepsinden daha kötüsü bu konuda yeterince bilgi ve tecrübeye sahip olmayan insanlardan fikir almaktır. yapmayın.
 • 1
  anarchist 4 ay önce
  işim gereği her türlü insanla muhattap oluyorum, 5 yıllık bir doktor ile 2 senelik bir esnafın aynı parayı cebine indirdiği dünyada kafasını azcık çalıştıran insanın aç kalmayacağını düşünüyorum. ben olsam okumuş esnaf olurdum mesela eczaneci gözlükçü diş hekimi medikalci vs.
 • 1
  ___koray_____ 4 ay önce
  geçerli bir meslek sahibi olmak. ondan sonra ister ticarete atıl, istersen çalış.. okumak anlamında da geçerli bir branş olmalı.
  benim tavsiyem; kendi ırgat gibi çalışan ama iş akıl vermeye geldiğinde “ticaret yapanları gözlemliyorum valla en çok onlar kazanıyor” gibi cümleler kuranlardan uzak tut kendini!!

  geçerli bir meslek sahibiyim, mesleğimin ticaretini yapıyorum, firmamın aylık ortalama 25-30 bin arası rutin gideri var ve bu giderleri karşılayabilmek için her ay en az 100 bin liralık iş yapmam gerekiyor ki geçerli mesleklerde bile sürekli iş garantisi olmayan ülkeler arasındayız (piyasadaki tüm negatif belirsizlikler benim müşterilerimin yatırımlarını ötelemelerine sebep olduğu için benim işimde böyle en azından)
  şimdi ben sana soruyorum; bu döngü dahilinde mi olmak istersin (hele ki türkiye gibi herşeyin belirsiz, piyasaların sürekli alt/üst olduğu, benim diyen nice büyük firmaların kepenk kapattığı, seni sürekli ve sürekli borçlanmaya iten bir düzenin içinde olup kendini alabildiğine eskitmek midir asıl isteğin)? yoksa yapmaktan keyif aldığın bir branşta, iyi sayılabilecek bir firmada acil ihtiyaçlarını karşılayabileceğin kadar para kazanarak çalışmak mı istersin (kafan rahattır. ay sonu sgk, vergi, geçici vergi, stopaj v.s gibi sıkıntıların yoktur. onca sıkıntıya ve uğraşa rağmen iş yaptım, işi bitirdim ama paramı nasıl vadesinde alacağım telaşın yoktur.)
  yani seçim senin.. bu ülkede sahtekar, yandaş, hırsız gibi sıfatları kendine yakıştırmadığın ve böyle davranamadığın sürece.. bu ülkede ticaret yapma düşünceni bir kenara bırak.
  0
  helianthus 4 ay önce
  bu ülkede yandaş, sahtekar sıfatını kendine yakıştırmadan bir firmada da iş bulmak öyle kolay bir şey değildir. yapmaktan keyif aldığın branşta çalışacağın da bir iş bulamazsın. bulmak için o iş aradığın iyi sayılabilecek firmalarda bir torpil kovalaman gerekir. torpil bulursun başkasının torpili senin üstüne geçer. ingilizce yüksek lisans yapmış defalarca kere yurtdışına çıkmışsındır, gerizekalı ikcı sana iş görüşmesinde ingilizce konuşulduğunda anlayabiliyor musun diye sorar ne cevap vereceğini bilemezsin. üç kuruş maaşlı iş için 4 sınav 5 mülakata girersin. en sonunda ararlar sizinle olumlu ilerleyemiyoruz derler. ilk sınava girdiğinden o zamana 5 ay geçmiştir. sonra bakarsın dandik dandik üniversitelerden mezun olmuş yüksek lisans yapmamış facebooktaki kpss sayfalarından ingilizce öğrenen adamlar almış o işleri.
  iş bulmak başka şey, para kazanmak başka. okuyan adam iş bile bulamaz ülkede.
  0
  cemreddinc 4 ay önce
  sana katılıyorum
  1
  ___koray_____ 4 ay önce
  bak puvom, söylediklerinde haklısın ve katılıyorum. zaten benim kastettiğim şey de bütünüyle bu ülkede (böyle bir zihniyetle yönetilmenin) yaşıyor olmanın bedbahtlığı. ancak yaptığım uyarı o’dur ki; şahsi olarak bile türlü sıkıntılara gebeyken, daha büyük sıkıntılara bel bağlanmasın. bazı yorumlarda ya ticarette iyi para var, uyanık olursan nidaları gördüm ve buna mukabil yazdım. ayrıca bana karşı sürekli bir muhalefet olma güdüsü seziyorum sende umarım yanılıyorumdur.
  0
  helianthus 4 ay önce
  yok öyle bir şey ya sana niye özellikle muhalif olayım. sen ticaretle uğraşan biri olarak deneyimlerini anlatıyorsun ben okumuş biri olarak işsizliğimi anlattım. hepimiz deneyimlerimizi paylaşarak bir dayanışma ortamı oluşturuyoruz. herkes olaya farklı noktasından bakıyor. benim çevremde ticaretle uğraşan herkes çok iyi durumda ama buna rağmen çok iyi para var demedim mesela. ama en azından işsiz değilsin. ben bunalımdan geceleri uyuyamıyorum. hiç bir yere gitmek zorunda olmadığını bilmek, eline para geçmemek ve ailenden para almak da kolay değil. her birimiz mutsuzluğun farklı varyasyonlarını yaşıyoruz. senin söylediklerin de değerli benim için.
  0
  ___koray_____ 4 ay önce
  senin söylediklerinde değerli puvom.

  www.youtube.com/watch?v=ERoTrK8PIEk
 • 0
  umutbaygeldi 4 ay önce
  ticarette papucunu birçok ise bağlayabilirsin tabi bu biraz riskli olur ama eğer mantıklı ve dürüst bir şekilde hareket edersen kazanırsın dürüst olmayanda kazanır ama düştüğünde ki düşmesi an meselesi olur kimse kaldırmaz ve en önemlisi allah'ın takdirini alamaz yani bu durumda eğer kendinize güveniyorsanız birikiminiz varsa ve dürüst bir insansanız muhakkak kazanırsınız bunun için biraz fazla sabırlı olmak gerekiyor sabrın sonu selamettir yani bana göre ticaret çünkü okumak insana kaygı veriyor bu zamanda.
 • soruyorum

  SOR CEVAPLA KATIL ABONE OL

  36 takipçi
 • abone ol
 • moderatörler
  samurai
  reelsamurai

 • bu bölüm #sor bölümünün alt bölümüdür.
 • küfürsüz ve kardeşce takılacağınız bir ortam  

  lütfen abone olmayı unutmayınız

  puiv kuralları geçerlidir!

  her türlü soruyu saygı çerçevesinde sorabilirsiniz.