2
sizce başaknlık sistemi gelmeli mi ?
Elbette hepimizin görüşleri var, sizinkiler nelerdir ?
 • 0
  iloveimagine 1 yıl önce
  Ben tarih hocamla konustum bu konuyu.Ak parti gelmesini istiyor ama tam nasıl olucak kimse bilmiyor.Amerikada yada baska devletle cesit cesit baskanlik sistemleri var dedi.
 • 0
  oktaykarasu 1 yıl önce
  (pi: @iloveimagine) evet çeşitleri olduğunu bende duydum .
 • 2
  filozofunsakali 1 yıl önce
  Güvensizlik oyu ile hükumeti düşürüp erken seçim yapılamaz bu sistemde. Yani başkanlık sistem gelir RTE başa geçerse ne olursa olsun isterse elinde tüfekle sokağa çıkıp gelene geçene sıksa dahi seçim günü gelene kadar başkan kalacak (biraz abartı). Cumhurbaşkanını soruşturmak için bir meclis açılacak olsa da bu kural dışılık çok çok nadiren olur başkanlık sisteminde. Yürütme ve yasama Cumhurbaşkanının elindedir. Sadece Cumhurbaşkanının önerdiği bakanlar kurulu adayı ve hakimler yasama organı tarafından onaylanmaktadır. Hakimleri fes etme veya emir verme yetkisi olmamasına karşın ordu yada yürütme yetkisine sahip birine emir verebilir. Yasama ve yürütmenin ayrıldığı yönetimlerde suçtan hüküm giymiş mahkum ve suçluları affetme veya cezalarını hafifletme genelde cumhurbaşkanının elindedir. Bu başkan mevkisi sadece başkanlık sistemi ile yönetilen ülkelere ait bir ifade değildir. Başa gelen ister yasal olarak seçilsin veya seçilmesin bir diktatör de başkan olarak adlandırılır bilmem anlatabildim mi.
 • 1
  kaygusuzyazar 1 yıl önce
  sisteme göre değişir yani bakınız almanyadada başkanlık var amerikadada ama birbirinden tamamem farklılar başkanlık sistemi derken erdoğanın koşulsuz egemen olduğu sistemmi yoksa başkanın anayasa mahkemesiyle kısıtlanabildiği sistemmi . öncelikle getirilmek istenen sistem anlatılmalıdır. mantıklı gelirse ülkeyi ileriye götürecekse neden olmasın
 • 0
  piuuuvv 1 yıl önce
  Türk usulü başkanlık sisteminden bahsediliyor. Ne bir taslak ne bir örnek ne de belirti var. Şu an için zemin hazırlanıyor. İnsanların kabullenmemsi için Yandaş medya harıl harıl çalışıyor. İnsanlar ne olduğunu bilmediği başkanlık sistemine sıcak bakmaya başladı. Bana kalırsa başkanlık sistemi gelmemeli. Tayyib ölene kadar başkan oldu diyelim. O öldükten sonra kim başkan olacak abi ? Bu ülke bu kadar geniş yetkileri kime verecek ? Taş çatlasa 10 yıl daha aktif siyaset yapacak Sayın Cumhurbaşkanı. 10 yıl sonrasını hiç mi düşünmez bu millet ?
  0
  kaygusuzyazar 1 yıl önce
  ülkede bi siyasetçi o var sanki korkma daha kralları gelir
  1
  piuuuvv 1 yıl önce
  Ya bırak Allah aşkına. Ben Tayyib e bile tam yetki verilmesi diyorum sen daha kralları gelir diyorsun. Gelmesin abi başkanlık sistemi. Parlamenter sistem neyimize yetmiyor...
  1
  kaygusuzyazar 1 yıl önce
  neyimize mi yetmiyor ?? senden tam akp li lider olur bkz : erdoğan : milletimiz çilelere alışık . bkz : kurtulmuş : çok şükür ki milletimiz güzel bir imtihandan geçiyor . bu kafa hep ülkeye birşeyleri çok görüyor. ben başkanlık destekcisi değilim fakat iyi bir sistem yapılırsa kesinlikle gelsin zira şuan erdoğan cumhurbaşkanlığı ve başbakanlığı bir arada götürüyor
  0
  piuuuvv 1 yıl önce
  Dostum bak farkındaysan Tük usulü başkanlık sistemi diye girmiştim yazıma. başkanlık sistemi olan diğer ülkelerde Yargı tam bağımsız ve hükümeti rahatça denetleyebiliyor . Aynısı bizim ülkede mümkün mü sizce ?
  1
  kaygusuzyazar 1 yıl önce
  türk usulu sistemin bi açıklaması yokki belki daha iyisi bile yapılabilir sistem olarak ama erdoğana işlemez zira kendisi anayasa mahkemesinin kararına saygı duymak zorunda değil
  0
  piuuuvv 1 yıl önce
  Tam bağımsız bir yargı ve Her daim denetlenebilen bir başkanlık sistemi gelecekse ben başkanlık sistemine evet derim. Ama inanmıyorum öyle bir sistem geleceğine...
  1
  kaygusuzyazar 1 yıl önce
  şuanki sistem ne kadar kısıtlayabiliyorki bi tık üstüne çıkacaksa razıyım ben
  1
  piuuuvv 1 yıl önce
  iki ucu boklu değnek birader :) Ülkem daha iyi bir yere gelecekse her sistem gelsin :)
 • 0
  mehmetcemrekisa 1 yıl önce
  Başkanlık sistemi gelmeli ama o makama kimin geleceğine halk karar vermemeli. Ülkede kürtler çok, dinciler çok, komünistler çok. Zaten doğuda prezervatif denilen şey satılmıyor galiba seri üretim yapıyorlar. Gün gelecek seçimlere girsek kendi adamlarını yerleştirirlerse işte sıkıntı büyük. 2den çok milleti içinde barındıran Türkiye'de seçimleri doğru bulmuyorum.
  0
  filozofunsakali 1 yıl önce
  Dediğin şey tam tersi asıl 2'den fazla millet olduğu için başkanlık sistemi gelmemelidir çünkü diyelim ki bir kürt başa nasıl olduysa geldi düşün bakalım neler olur? Parti olması tek iktidar olmaması birlikte yönetmek ve uzlaşmak daha barışçıl yoldur;eğer bu yolda sorunlar çıkıyorsa o zaman parti içerisindeki kişiler tek iktidar olup hüküm sürmek isteği peşindedir.
  -1
  mehmetcemrekisa 1 yıl önce
  Hacı başkanlık sistemi olmadığı için ülke şuan tüm milletlerle ortak yönetiliyor gibi. Baksana şuan ki meclise. Sıkıntı şu, eyaletlere ayrıldık diyelim. Doğu bir eyalet oldu askeri sistemi, bilmem neyi filan gün gelir bunlar ayaklanırsa sıkıntı büyük. Bunların hepsinin başında bir Türk oldumu Türklük ne derse o olur. Sende haklısın o yönden.
  1
  filozofunsakali 1 yıl önce
  En iyisi şuan ki sistem sadece yönetebilecek birilerinin olması gerek biz kendimizi batağa sürüklemediğimiz sürece bu sistemde kimse art niyet besleyemez. Beslerse de aha bugünkü durum olur bu durumu da halk kendi çözecek başka yolu yok.
 • 2
  oktaykarasu 1 yıl önce
  Açıkcası benim Başkanlık sistemi ile pek bir bilgim yok ve ülke nüfusununda çoğunun yok nasıl olucak bu iş anlamış değilim.
 • 2
  oktaykarasu 1 yıl önce
  Ayrıca bir şey yapılırken anlatılmalı diye düşünüyorum, neyin geleceğini ve ya gelmesini istendiğinin açıklanması lazım. Belkide açıkladılar onu da bilmiyorum .
 • 1
  gondorlu 1 yıl önce
  Erdoğanın son dönemlerde ben gidersem ülke gider yargıyı tanımaması hep ben yaptım her şeyi ben bilirim tavırlarının simgesi bence adam artık tamamen yargı meclis asker yani kısacası diktatörlük kurmak istiyor daha doğrusu resmileştirmek istiyor
 • 0
  circlepit 1 yıl önce
  ben başkanlık sistemi olan ülkede yaşıyorum. emin olun istemezsiniz... koyun olmak istemiyorsanız...
 • 0
  sadurra 1 yıl önce ~ 1 yıl önce
 • 0
  hellomyfriend 1 yıl önce
  Türkiye Cumhuriyeti lafını inkar diyor isen olur puvo
  0
  oktaykarasu 1 yıl önce
  Ben Başkanlık sistemini bilmiyorum bu iş halka sunulursa ben oy kullanmam, sadece sordum ..
  0
  hellomyfriend 1 yıl önce
  -türkiye cumhuriyeti anayasası-

  madde 1. türkiye devleti bir cumhuriyettir.

  madde 2. türkiye cumhuriyeti, toplumun huzuru, millî dayanışma ve adalet anlayışı içinde, insan haklarına saygılı, atatürk milliyetçiliğine bağlı, başlangıçta belirtilen temel ilkelere dayanan, demokratik, lâik ve sosyal bir hukuk devletidir.

  madde 3. türkiye devleti, ülkesi ve milletiyle bölünmez bir bütündür. dili türkçedir.

  bayrağı, şekli kanununda belirtilen, beyaz ay yıldızlı al bayraktır.

  millî marşı istiklal marşı'dır.

  başkenti ankara'dır.

  madde 4. anayasanın 1 inci maddesindeki devletin şeklinin cumhuriyet olduğu hakkındaki hüküm ile, 2 nci maddesindeki cumhuriyetin nitelikleri ve 3 üncü maddesi hükümleri değiştirilemez ve değiştirilmesi teklif edilemez.

  --------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
  Bu başkanlık geldiğinde bu 4 madde yok olacak. Türkiye bir Cumhuriyet olmayacak 2. maddede belirtildiği gibi mahkemeler yönetiiciler tarafındn yönetilicek. istiklal marşı değişecek başkent ankara olmayacak TÜRK BAYRAĞI AY YILDIZLI OLMAYACAKtır
 • 0
  exael 1 yıl önce
  KESİNLİKLE GELMELİ ÜLKENİN PADİŞAHA İHTİYACI VAR BİZ KULLUĞA ALIŞMIŞ BİR TOPLUMUZ
  0
  bakirpezevenk 1 yıl önce
  toplumu sürekli aşağılamayı kestiğiniz zaman gerçekten bi yerlere gelebiliriz
 • 0
  bellafonte 1 yıl önce
  Bu başlığı açılmamış sayıyorum.
 • 0
  bakirpezevenk 1 yıl önce
  eyaletlere bölünme gerçekleşirse k*rtlere istediğini vermiş olucaz yani onlar orda kendi kendini yöneticekler istediklerini yapıcaklar bu yüzden ulu bir başbuğun sözlerini unutmayalım '' Türkiye Türklerindir''
 • 0
  taylan1917 1 yıl önce
  Başkanlık sistemi diyoruz peki ama bu iş nasıl olacak.gelişmemiş ve gelişmekte olan ülkeler için başkanlık sisteminin çok da hayırlı olacağını sanmıyorum.
 • 0
  hamsiavlayankanarya 1 yıl önce
  Biz tarihin başından beri "bir" olduğumuz için varız. Bu adamlar da bunu bozmak istiyor. Amerikan iç savaşından sonra çıkan propaganda sözü aynen şuanki türkiyeyi tanımlıyor: United we stand, divided we fall. (birleştik mi dimdik durur, bölündük mü yok oluruz gibi bir anlamı var.) Anayasaya da aykırı şuanki haliyle.


  Dipnot: Buraya gelip amerikan özentisi yazacak gerizekalılar hiç yazmasınlar. 6 kelimeyle amerikan özentisi olunuyorsa siz çoktan green card başvurunuzu yaptınız demektir.
 • 0
  bobina 1 yıl önce
  Gelmemeli başkanlık sistemi ; tüm yetkilerin başkanda toplanması demek buda demokrasiye aykırıdır.
 • 1
  weiliu 1 yıl önce
  başkanlık sistemi kuvvetler ayrılığı ilkesine aykırı olup, gücün tek elde toplanıp demokrasi ilkesini hiçe sayması rejimi bana kalırsa. olur da gelecek olursa ülkenin felakete sürüklenme durumu.
 • -1
  yazarlar 1 yıl önce
  başkanlık sistemi kesinlikle gelmeli mevcut sistem halka hizmet etmek yerine tam aksine halkı zora sürüklüyor içinden çıkılmaz bir hale götürüyor


 • siyaset

  başlık ve yorumlarınızda yapıcı olmaya özen gösteriniz taraftarı olduğunuz ideolojiyi bu platformda temsil ettiğinizi unutmayınız . ideolojinizi övmek diğerlerini aşağılamak yerine davranışlarınızla nerede olduğunuzu gösteriniz .

  82 takipçi

 • abone ol

 • moderatörler

  mortal

  kaygusuzyazar
  sbb3
 • -başlıklarınız içerik hakkında aydınlatıcı olmalıdır dikkat çekmek için saçma başlıklar açmayınız 

  -herhangi bir ideoloji,siyasi parti hakkında aşağılayıcı küfür içeren tahrik edici başlıklar yasaktır

  -t. c. veya herhangi bir uluslar arası organizasyonda terör örgütü kabul edilen oluşumlar hakkında propaganda yapmak , övmek  yasaktır . hakkında bilgiler verebilirsiniz 

  -herhangi bir olay hakkında paylaşım yapıyorsanız tarih belirtmeye özen gösteriniz .

  -yazı yazdığınız konu hakkında ufak bir bilgilendirme yada kaynak ekleyiniz

  -kaynak göstermekten çekinmeyin direk haberleri de kopyala yapıştır yapmayınız . haberi kaynak gösterip kendi yorumlarınızı yazın 


popi yükleniyor...

popi yükleniyor...

pupu yükleniyor...

pupu yükleniyor...

tepe yükleniyor...

tepe yükleniyor...

g20 yükleniyor...

g20 yükleniyor...