kuran'in türkçesini okudunuz mu?


 • 1
  etiam 13.5.2018 23:57
  hepsini okumadım ama okumayı istiyorum. ramazan da belki bir meal hatmi yaparım.
 • 3
  nabercnm0 13.5.2018 23:59
  arapça bilmeyip okuyanlarida anlamıyorum. ne dendiği konusunda hiçbir fikri yok. sadece okumuş olmak için okuyor. başta bizim aile. garip bi durum.
  1
  newlife 14.5.2018 00:08
  bu cok garip ve kuranin indirilis gayesine tamamen zit. arapca okumanin da elbette yeri ve sevabi var ama allah'ın bize ne dediğini bilmeden, yabanci dilde bir metin ezberlemekten farki yok. 40 yıldır namaz kilan adam fatiha'da ne denildiginden habersiz. 20 yıldır mevlit mevlit gezip ölmüşlere yasin okuyan ablanin yasin suresindeki "biz bu kurani dirilere indirdik" ayetinden haberi yok. taramali tufek gibi okuyup kapatip amin diyolar. sen hutamenin ne oldugunu nerden bileceksin diye bi ayet var mesela, kadınlar hep bi agizdan amiiiinnn diye bagiriyo. neye amin dediklerinden bile habersizler. miras ayetine amin, abdest ayetine amin. o magaradaki genclerin haberi sana ulasti mi diyor allah baska bi ayette, hanimlar aglaya aglaya amin diyor. bir kere bile merak edip yahu biz ne okuyoruz diyen yok. hafızların %90ı meal bilmez. sadece ezber yapmislar. allah onlardan da hesap soracak.
  1
  tesla52 14.5.2018 00:11
  böyle düşünen müslümanlar gördükçe seviniyorum yavv, bu ülkede ezanı türkçe okuttu diye chp ye söven milyonlar tanıyorum. aynı şey olmasada yakın şeyler.
  1
  nabercnm0 14.5.2018 00:11
  aynen öyle. eline sağlık kafamdan geçenleri yazıya dökmüşsün. nereye kadar böyle devam edicez acaba
  1
  newlife 14.5.2018 00:19
  yullardir "siz sakin meal okumayin, yanliş anlam verirsiniz, mazaallah şirke düşersiniz, bize size anlatiriz, mealcilik islam dusmanligidir" diyen ve kendi hurafeci hocalarinin tefsirli meallerini tavsiye eden cubbeliler yüzünden kuran duvar susu, arabanin arka cam stickeri oldu. arapcasini bilen sallana sallana ne dediğinden habersiz okudu, bilmeyen dinleyip amin dedi. simdi 40 yillik muslumana ayet okuyoruz mealden, bu ne sacma sey boyle bisey yok ıslamda diyip bizi vahhabi olmakla, aşirici olmakla sucluyorlar. allah kuranda boyle demis ama diyoruz. sen yanlis mana veriyosun, onun tasavvufi manasini sen nerden bileceksin, allah soyle demek istiyor diye basliyo şeyhinin yorumunu anlatmaya. yahu allah sürekli ima mi ediyor biseyleri, direkt niye soylemiyo da senin hocanın anlayis bicimine gore mecazi mürsel yapiyo surekli?? onu demek istemiyo, şunu demek istiyo, siz saptiriyosunuz, siz mealcilik yapiyosunuz, siz vahhabisiniz... baska laf yok. iclal aydinin kirabi 1 ayda 300.000 satmis. kuranin turkcesini 50 yilda 300.000 kisi bastan sona okumus mudur acaba?
  1
  nabercnm0 14.5.2018 00:24
  geri kalmamızın sebebi dinciler dediğimde bana kızarlar. ama öyle dini kendilerine göre kullanan din tüccarları yüzünden hep bunlar. kuranın ilk ayeti olan oku! tu sadece kuran ı oku olarak anlatan zihniyetsiz insanlar arasındayız. neyse ki benim gibi düşünenler de var. yalnız olmadığımı bilmek güzel
 • 0
  newlife 14.5.2018 00:25
  ben yeni bi sure ezberlerken arapca olarak, ayni anda turkcesini de ezberliyorum. yoksa namazda ya da kuran okurken ne dedigimi bilmezsem hicbir zevk almiyorum ve asla huşu filan hissetmiyorum. zaten benim ıslamla tanışmam da bu merakimla basladi. allah bize ne demis bi okuyayim turkcesini demiştim. eğer turkcesini unutmuşsam namaz kilarken o sureyi de okumuyorum, tekrar turkcesini hatirlamadan evvel.
 • 0
  newlife 14.5.2018 16:39
  okuyun gencler... korkmayin isirmaz.
 • 0
  shealine 27.5.2018 17:43
  arapça bilmeden okumanın papağan gibi tekrar etmekten farkı yoktur, olay zaten anlayarak okumak. hatta bazı ayetlerde sarhoşken namaz kılmanın hoş olmadığı söylenmiştir, çünkü aklın başında değil ve ne dediğini anlamıyorsun