10

en saçma soruların başında "iş tecrübesi"

çalıştığı süre boyunca iş yerinde edindiği bilgilerin karşılığına denir. peki yeni mezun olan bir kişi iş başvurularında cv'sinde neyi anlatacak..? aday okuldan mezun olur, iş hayatına atılmakta heveslidir.çünkü çalışacak para kazanacak istediği, belirlediği, hedeflediği konuma ulaşmak için senelerini okul sıralarında heba etti. fakat bizim ülkemizde bilmiyor ki okumanın karşılığı yalnızca bir diplomadan ibaret.
her yerde torpilin işlediği bir dünya'da olduğunu anlaması çok geç olacaktır artık. mezun olduktan sonra elinden tutacak birileri var ise tamam o işi yapar. fakat yoksa kimse adamın gözünün yaşına bakmıyor. hoş insan kaynaklarının uğraşmak istememesi. akşama kadar pc başında filtre ile aday bulup davet edip off bugün de çok yoruldum yeaaa deyip evine gitmesi kadar saçmadır yaptıkları.

misal seneler önce iş başvurusu yaptığım bir firmada iş tecrübeniz yok bu iş alanında, benim üstlerim benden bu alanda tecrübeli birisini istiyor. ama ben sizin için uğraşacağım 2 güne haber vereceğim demesinin ardından, neden kendi işiniz ile ilgili bir yere başvuru yapmıyorsunuz..? sorusu gelince zaten kapının yolu gözükmüştü aslında. bu soru üzerine size net bir cevap vereyim dedim. çünkü bizler okuldan mezun olmuş insanlar olarak hayatımızın yarısını okul sıralarında geçirdik.neden..? bunun bir amacı olmalıydı değil mi? sonuçta biz hedeflediğimiz bir yerde çalışmak için çabaladık. fakat karşılaştığımız durum ortada.
iş tecrüben var mı.? insanlar geldikleri konumları unutur halde oldukları için, kimse yardımcı olmak istemiyor dediğimde "nasıl yani " misal siz ilk iş hayatınıza atıldığınızda iş tecrübeniz var mıydı.? sizin insanlara yardımcı olmanız gerekir. zaten yasal süreniz var 2 ay deneme hakkınız var bende o ışığı göremeyip, beceremediğimi anladığınızda beni çıkartabilirsiniz. neden bu kadar işleri zorlaştırıyoruz da kolaylaştırmıyoruz.?

tecrübe denilen şey zaten çalışılarak elde edilir.çalışmadan bir birey nerede nasıl tecürbe edinecek.? benim şuan x firmasında tanıdığım olsa mülakata bile girmeme gerek kalmadan en yakın iş gününde evraklarını tamamla gel başla diye cevap alacaktım. bakın çoğu ik mülakata bile davet etmiyor. ön yargılı davranıyor. adayı bir çağır bir konuş. biraz sohbet et bu senin işin. kişi de o ışık yoksa zaten söylersin. ama yok armut piş ağzıma düş misali hazır eleman olsun uğraşmayalım düşüncesinde. ama o kişilerde memnun olmadığı zaman veya bir sorun yaşadığı zaman anında istifa ediyor. bu çok sancılı bir süreç.
iki üniversite bitirmiş biri olarak söylüyorum. 2 sene boyunca toplam 285 iş başvurusu yaptım sadece kendi okuduğum bölüm ile alakalı değil her konuda iş aradım. ve inanın ki aldığım mülakat davetleri iki elin parmağını zor geçer.2 sene sonunda benim alanıma oldukça uzak olan ve tek bir bilgim dahi olmayan, oldukça iyi bir firmada iyi bir maaş ile çalışıyorum. her ne kadar devletim benden 1200tl gibi bir vergi adı altında kesinti yapsa da çok şükür diyorum..hiç bir zaman yapamam demedim. çabaladım,uğraştım, izledim, ama hiç boş durmadım.. insan kaynakları karşısında kendimi doğru ve düzgün cümleler kurarak anlattım. ne istediğimi onlara neler verebileceğimi izah ettim. onlar da sağ olsunlar beni aralarına aldılar. ben ve benim gibi bu tür durumlarla karşılaşan bir çok arkadaşımız var. iş verene sorsan iş çok,şu kadar maaş veriyoruz gelen yok der. insan kaynaklarına benim yaptığım konuşmayı yapsan sizde haklısınız ama üstlerim benden böyle istiyor der. kimin ne yaptığı, ne dediği belli olmayan bir ülkede namusumuzca iş arıyoruz..
 • 0
  pentaigo 11 ay önce ~ 11 ay önce
  kısa birşey bekliyordum sayfayı açınca uzun bir nefret kusmuş birini gördüm. şaşırdım. neyse ben okumaya başlıyorum hadi bakalım. / çok haklısın ya insan kaynaklarındaki insanlar birbirinden farklı olur bana şu soruları dışında farklı bişey sorar diye beklerken bi robotla karşılaşıyosun. bu arada 285 iş başvurusu konusunda ciddi misin?
  0
  deadpusht 11 ay önce
  site isimlerini vermem ne derece doğru olur bilmiyorum ama aklına gelen en göz önünde olan iş sitelerinde ilanlara başvurum oldu. yüz yüze gittiklerim de oldu. ama sonuç hüsran. ki bazıları da karşına geçip
  +yeeaww istanbulda nası iş bulamıyon len, goccaman şeheeer diye söylenmeleri yok mu adamı iyice çileden çıkartıyor
 • 0
  enon 11 ay önce
  insan kaynakları kadar vasıfsız bir topluluk olamaz. hacı bir de paragraf koy okurken kör olmayalım
  0
  deadpusht 11 ay önce
  çalışıyorum ama hala doluyum hacım kusuruma bakma. nasıl yardırmış isem artık..
 • 1
  hedap 11 ay önce
  bunun nedeni üniversiteden mezun olanların çoğunun gerizekali olmasından kaynaklanıyor.
  adam güvenemiyor ki. diplomalı üniversiteli bulursun eyvallah ama kendini geliştirmiş insan bulman zordur.
  o yüzden tecrübe arar çoğu ama bakar adam kendini geliştirmiş, üniversiteyi sırf diploma almak için okumamış, başlatır ise zamanla da o adam kendini gösterir zaten.
  günümüz iş dünyası, bir personelin şirkete verebileceği zararı tolere etmeye müsait bir ekonomik rahatlık seviyesinde değil.
  her iş sahibi de çalışan ararken hâliyle ince eleyip sık dokuyor.
  kendini geliştirdiğine inanan ve bunu hissettiren insan böyle şeylere takılmaz bence.
  0
  deadpusht 11 ay önce
  bence gerizekalı olmak ile uzaktan yakından alakası yok.. bir insanın kendini geliştirebilmesi için bile bir yerde çalışması gerekir. mesela bazı şeylerden de fedakarlık etmesi de gerekir. düşük maaş veya sadece sigorta, hatta maaş istemese bile olabilir. ki ben öyle yaptım gene de sadece karşında bir erkek/kadın oturmuş öyle karşına geçip biz sizi arayacağız diyor. kişiye hem umut veriyor hemde aramıyor. arasan maalesef sürecimiz olumsuz sonuçlandı desen ne olacak..?
  kaldı ki güvenilir,gerçekten bu işi isteyen bir insan hem duruşu ile hem de konuşması ile bunu belli eder. fakat görüşmeye çağırması gerekir. düşüncesindeyim
 • 1
  domocono 11 ay önce
  10 yıllık iş tecrübesi olan ama 25 yaşını geçmemiş genç dinamik, analitik düşünce sahibi, iyi sakso çeken çalışma arkadaşları arıyoruz
 • 0
  ıbrahim_ersoz 11 ay önce
  üniversitenin ikinci senesinde garsonluk için başvuru yaptığım birkaç yer tecrübe sormuştu. bende sazan gibi olmadığını söyledim. doğrucu davudum ya. en son birisine "sen fırsat vermezsen o fırsat vermezse ben nasıl tecrübelinecem?" diye sorduğumda 3 saniye durakladı sonra kıçını döndü gitti. hayat çok zor vesselam.
  1
  deadpusht 11 ay önce
  benim bir arkadaşım askerden geldi, iş arayışlarına girişti bir x firmasına görüşmeye gitti. kargo firması ama bu aras,yurtiçi falan değil. neyse çocuğa demişler tecrüben yok. tepem attı, o kadar saat yol gelmişim görüşmeye davet edilmişim benim cv'me baktı tecrüben yok senin demiş. hanım efendi altı üstü kargo firmasında çalışıcam. ya evlere gideceğim. ya burada pc başında kargo bilgilerini gireceğim. afedersiniz de bu işi yapamayacak kadar beceriksiz bir insan değilim demesinin ardından 10 dk daha beklettiler salı günü evraklarını tamamla gel başla dediler diyor. bazen böyle olacaksın..

 • bilin istedim

  Her türlü az bilinen, çok bilinen, duyulsada ne olduğu tam olarak bilinmeyen kavramların açıklandığı. puivin bilmesini istediğiniz bilgi, anı,fıkra, makale, görselleri paylaşabileceğiniz, sesinizi özgürce duyurmak istediğinizde seçeceğiniz bölüm

  417 takipçi

 • abone ol

 • moderatörler

  ibrahimisbilir

 • 1. bölüm açıklamasına uygun olmayan başlıklar açmayınız.

  2. yanlış bir bilgi gördüğünüzde yazara düzeltmesi için rica ediniz.

  3. açılan başlığı gerekli buluyorsanız (+), gereksiz buluyorsanız (-) yönünde işaretleyiniz.