9
deliler
en tehlikeli görevlere korkusuzca atılmaları yüzünden bu ismi aldılar. korkutucu bir görünümleri vardı. silah olarak eğri pala, kalkan, mızrak ve bozdoğan taşıyan deliler, başlarına pars ya da benekli sırtlan derisinden yapılmış tüylü bir miğfer giyerlerdi. kalkanlarını da yine kuş tüyleriyle süsleyen delilerin giysileri aslan, kaplan ve tilki postundan, şalvarları da ayı ya da kurt derisindendi. ayaklarına ise "serhatlik" denen sivri burunlu mahmuzlu bir çizme giyerlerdi. üzerlerine ayı, pars, aslan veya sırtlan postundan kılları dışarıda şalvarlar giyerlerdi.

bayraklarında "kaderde ne varsa o gelir başa" yazılıydı. sonradan giysilerinde değişiklik yapıldı, 17. yüzyıldan itibaren başlarına bir arşın uzunluğunda siyah kuzu derisinden üstü sarıklı bir kalpak giymeye başladılar. çoğunluğu türk'tür ve rumeli'de yaşayan halklar arasından seçilmişlerdir.

türkler, boşnaklar, hırvatlar ve diğer slav halklarından oluşturulan osmanlı birlikleri, rumeli beylerbeyi ve serhat beylerinin maiyet askerleri arasında yer alırlar. bu askerler serhadkulu isimli askerler arasında yer almışlardır.

16. yüzyılda deliler; rumeli beylerbeyi, semendere ve bosna sancak beylerinin yönetiminde; 17. yüzyılın sonlarından itibaren de anadolu vezir ve beylerbeylerinin yönetimi altında olmuşlardır. 60'ar kişilik "bayrak" adı verilen ocaklara ayrılmışlar, seferlerde "delibaşı" adı verilen komutanları tarafından yönetilmişlerdir. 18. yüzyılda bozulmaları sonucu yönetimi altındaki beylerbeyinin görevden alınması sonucu görevlerini kaybetmişlerdir. bu süreçten sonra köylere saldırmaya başlamışlar, eşkiyalık faaliyetleri sebebiyle 1829'da ıı. mahmut tarafından dağıtılmışlardır.

bu içeriğe henüz yorum yapılmamıştır. • osmanlıyız biz

  Osmanlıyız Biz Anlı da Şanlıda Osmanlıyız Biz...

  8 takipçi

 • abone ol

 • moderatörler

  666siyonist666

 • bizans torunlarının girmesi yasaktır.
  dini ve milli değerlere küfretmek yasaktır.


popi yükleniyor...

popi yükleniyor...

pupu yükleniyor...

pupu yükleniyor...

tepe yükleniyor...

tepe yükleniyor...

g20 yükleniyor...

g20 yükleniyor...