suriye gerçeği

  6
  eskisozluk 3.9.2019 23:36
  körfez savaşından önce iran devletinde ki rejime muhalif olan 4 bin civarında iranlı, ırak’a sığınmıştı.

  ırak devlet başkanı saddam hüseyin uçuşa yasak bölgede bu mültecilerin yaşamasına izin vermişti.

  bu aşamada amerika bu mültecileri eğiterek saddam’a karşı kullanma yolunu seçti. körfez savaşının ardından abd, mültecileri ırak’tan iran’a geçirdi ve türkiye’ye sığınmalarını sağlamayı planladı.

  fakat sığındığı ülkeden, kendi ülkesine kendi rızasıyla dönenler başka ülke tarafından sığınmacı veya mülteci sıfatı alamayacağı sebebiyle ülkemize girenlerin hepsini sınır dışı ettik. girmek isteyenlere de izin verilmedi.

  şimdi suriye’ye istediği zaman girip çıkanlar, bayramda ülkesine gidenler sığınmacı ve mülteci statüsünü neden kaybetmiyor? bu kişileri biz can güvenliği nedeniyle ülkelerinden kaçtıklarını biliyoruz. peki kaçtıkları yere neden geri gidiyorlar?

  1951 cenevre mülteciler sözleşmesini kabul ettiğimize göre neden imza attığımız kurallara göre hareket etmiyoruz? kendi istekleri ile kaçtıkları ülkeye geri dönenler ne mültecidir, ne de sığınmacı… öyleyse; peki bunlar nedir? ya da ne değildir?
 • 1
  hedap 4.9.2019 00:02
  şuan da tetikçi konumunda bulunan bazı iç siyasetçilerin yönlendirmesiyle ülke içinde ve uluslararası alanda, hem bu göçmenlerin geri gönderilmesi isteniyor, devamında da gönderilme tutumuna karşılık, türkiye cumhuriyeti ülkesinde ki göçmenleri savaşın içine göndererek, yükümlülüklerini yerine getirmiyor denilerek apayrı bir baskı altında tutulmaya çalışılıyor.
  bir yanda kendi halkını katleden bir devlet yöneticisi olan esad ile anlaşmak zorundasın bunu rusya üzerinden yapıyorsun, bir yandan abd tarafından koruma altına alınmış teröristleri, bir başka terör grubu ile önlemeye çalışmak zorundasın, çünkü her yere bir kolunu vermişsin, nereden çekmeye kalksan elinde kalıyor.
  1
  eskisozluk 4.9.2019 00:25
  her türlü seçenekte de zarar ülkemize ve milletimize kesilecek. en başından bu oyunu fark ederek namusumuz olan sınırlarımızı açmayacaktık.
  1
  hedap 4.9.2019 14:47
  en kötü günümüz böyle olsun demedigimiz için hep bunlar 😀
 • hayata dair

  Bu bölümde ibretlik hikayeler ve komik paylaşımları bulabilirsiniz..