3
maydanoz çayının faydaları
bilimsel adı “petroselinum crispum” olan maydanoz hoş kokusu ve tadıyla yemeklere, salatalara lezzet vermenin dışında oldukça besleyici bir bitkidir.

2 çay kaşığı (yaklaşık 8 gram) maydanoz; günlük k vitamini ihtiyacının %155’ini, c vitamini ihtiyacının %17’sini, a vitamini ihtiyacının %13’ünü, demirin %3’ünü tek başına karşılar ve toplamda sadece 2 kalori içerir. bahçeye 1 kez dikildikten sonra her yıl açar ve toplanabilir.

tarih boyunca maydanoz tohumları şişliği almak ve kolik ağrılarını hafifletmek, maydanoz kökü ve suyu idrar sökmek, karaciğeri temizlemek, maydanoz yağı ise bit, parazitleri temizlemek için kullanılmıştır. maydanoz çayının ise böbrek ve safra taşlarının tedavisi başta olmak üzere pek çok faydaları bulunmaktadır;

vitamin eksikliğinde destek olarak kullanılır
demir eksikliğinde kullanılır
antioksidandır
yüksek oranda c vitamini içerir
romatizma ağrılarını hafifletir
diyabet ve kolon kanserine karşı koruma sağlar
çeşitli kanser türlerine karşı koruma sağlar
folik asit içeriği ile kalp hastalıklarına karşı koruma sağlar
idrar söker
vücudun su tutmasını önler
fazla suyun vücuttan atılmasına yardımcı olur
adet dönemi ağrılarını hafifletir
safra hastalıklarında kullanılır
böbrek taşının vücuttan atılmasına yardımcı olur
sindirime yardımcı olur

hazırlanışı

maydanoz çayını kurutulmuş maydanoz yapraklarından da hazırlayabilirsiniz ancak taze maydanoz kullanırsanız daha lezzetli olacaktır. 1 bardak çay için 2 çay kaşığı ince kıyılmış taze maydanoz yaprağı yeterli olacaktır. suyu kaynattıktan sonra ocağın altını kapatıp maydanoz yapraklarını içine atın ve 5 dakika demlenmesini bekledikten sonra süzün.

bazılarına maydanoz çayı biraz acı gelebilir. bu acılığı almak için demlenme süresini 2-3 dakikaya düşürebilir veya yarım çay kaşığı balla veya birkaç damla limonla tatlandırabilirsiniz.

yan etkileri

yemeklerle birlikte kullanıldığında güvenli olarak kabul edilen maydanozu yağ, özüt ve çay olarak yüksek miktarda kullanmaya başlamadan önce doktora danışılmalıdır. adet dönemi akışını uyardığı için hamilelikte kullanılmamalıdır. emzirme dönemindeki yan etkileri konusunda yeterli miktarda bilgi bulunmamaktadır. düzenli maydanoz yağı tüketimi baş ağrısı, baş dönmesi, denge kaybı, çarpıntı ve böbrek hasarı gibi yan etkilere yol açabilir.


 • bilin istedim

  Her türlü az bilinen, çok bilinen, duyulsada ne olduğu tam olarak bilinmeyen kavramların açıklandığı. puivin bilmesini istediğiniz bilgi, anı,fıkra, makale, görselleri paylaşabileceğiniz, sesinizi özgürce duyurmak istediğinizde seçeceğiniz bölüm

  106 takipçi

 • abone ol

 • moderatörler

  ibrahimisbilir

  nesquik
  hukuk582
 • 1. bölüm açıklamasına uygun olmayan başlıklar açmayınız.

  2. yanlış bir bilgi gördüğünüzde yazara düzeltmesi için rica ediniz.

  3. açılan başlığı gerekli buluyorsanız (+), gereksiz buluyorsanız (-) yönünde işaretleyiniz.
popi yükleniyor...

popi yükleniyor...

pupu yükleniyor...

pupu yükleniyor...

tepe yükleniyor...

tepe yükleniyor...

g20 yükleniyor...

g20 yükleniyor...