10
aselsan'ın 41 yıllık ilginç hikayesi
1974'teki Kıbrıs Barış Harekatı sırasında haberleşme konusundaki zafiyet nedeniyle Aselsan kuruldu.Dost-düşman tanıma sistemimiz milli olarak çalışmadığı için bir gemimizi kaybettik. Bugüne kadar NATO ülkeleri içinde kendi platformlarımızın ayrımını yapamıyorduk. Ama artık telsizyapabiliyoruz. Yurt dışına hattaABD'ye de satıyoruz. Üstelik geçen yıl sonundabizim özgün tasarımlı dost-düşman tanıma sistemimiz deçıktı. Milli olarakdabuişi yapabiliyoruz. Dostu ve düşmanı ayırabiliyoruz. Sistem hem NATO standartlarında, hem de milli standartlarda çalışabiliyor. Üstelik bunu da TÜBİTAK'ın kriptosuyla kimsenin çözemeyeceği şekilde yapabiliyoruz. Türk Silahlı Kuvvetlerini Güçlendirme Vakfı’nın bir kuruluşu olan ASELSAN, askeri haberleşme, radar ve elektronik harp sistemleri; elektro-optik, savunma ve silah sistemleri; akıllı ulaşım sistemlerinin tasarımı, geliştirilmesi, imalatı, entegrasyonu, modernizasyonu ve satış sonrası hizmetleri gibi pek çok alanda teknoloji merkezi olarak faaliyet göstermektedir. 200 yerli firmaya yan sanayi olarak iş yaptıran kurumun halihazırda 3.800 çalışanı bulunmaktadır. Yakın geleceğe yönelik hedefleri arasında en büyük 50 savunma sanayi firmasından biri olmak bulunmaktadır. aselsan, 1975 yılında türk silahlı kuvvetlerinin haberleşme cihaz ihtiyaçlarının karşılanması amacıyla kurulmuştur.

ocak 1976'da m. hâcim kamoy genel müdür olarak atanmıştır.

1978 yılında macunköy tesisleri’nde ilk binalar tamamlanmış ve üretim faaliyeti başlamıştır.

1980'de ilk sırt ve tank telsizleri türk silahlı kuvvetleri'ne teslim edilmiştir.

1981'de ilk el telsizi ve banka alarm sistemlerinin tasarımı yapılmıştır.

1983'de ilk ihracat gerçekleştirilmiştir.

1982-1985 arasında sahra telefonları, bilgi​sayar denetimli merkezi sistemler ve lazer mesafe ölçme cihazları gibi yeni ürünleri envantere katılmıştır.

1986'da aselsan geliştirdiği elektronik harp ve data terminal cihazları ile türk silahlı kuvvetlerinin gücüne katkıda bulunmuştur.

1987 yılında aselsan stinger füze üretimi için 4 nato ülkesinin katıldığı ortak projeye dahil olmuştur ve kalın film hibrid devre üretimi için gerekli yatırıma başlamıştır.

1988 yılında aselsan f-16 programı için ilk aviyonik cihazını üretmiştir.

1989'da pakistan'a ilk teknoloji transferi yapılmıştır. pakistan'ın nrtc tesislerinde aselsan lisansı ile telsiz imalatına başlanmıştır.

21.05.1990 tarihinde aselsan hisseleri halka arz edilmiş, 01.08.1990 tarihi itibariyle imkb'de işlem görmeye başlamıştır.

1990'da aselsan faaliyet alanlarına göre 3 grup halinde yeniden yapılandırılmıştır.

1991 yılında ssik 91-3 kararıyla aselsan'da radar teknoloji merkezi kurulmuştur.

1992'de radar sistemleri aselsan'ın ürün yelpazesine katılmıştır.

1992 yılında ssik 92-4 kararıyla aselsan'da elektro-optik teknoloji merkezi kurulmuştur.

1994 yılında otoyol acil yardım haberleşme sistemleri ve ücret toplama sistemlerinin tasarım, montaj ve işletmeye alma çalışmaları ile bu sistemlerin yurt dışına pazarlama çalışmaları başlamıştır.

1995 yılında mikroelektronik, güdüm ve elektro-optik grubu bugüne kadar sürdürülen çalışmalar ile hibrit mikro elektronik, ataletsel seyrüsefer, kızılötesi güdüm, lazer güdüm, termal görüntüleme sensorları, pasif görüntü yoğunlaştırıcılar, lazer üreteçler ve sensorlar gibi temel konularda proje faaliyetleri gerçekleştirmiştir.

1995 yılında elektro-optik sistemlerin farklı platformlara uygulanabilirliği ve daha etkin kullanımına yönelik entegre sistem çalışmaları yapılmış, ayrıca ring lazer jiroskoplu ıns sistemi üretimine başlanmıştır.

1996'da tasmus sözleşmesi imzalanmıştır.

1997'de aselsan 1919 cep telefonu piyasaya sürülmüştür.

1998'de termal kameralar, termal silah dürbünü ve termal görüş cihazları ile hedef koordinat belirleme cihazları tsk'nın hizmetine sunulmuştur

1999'da hava savunma erken ikaz ve komuta kontrol sistemi, mılsıs elektronik harp ve x-band uydu haberleşme sistemi sözleşmeleri imzalanmıştır.

2000 yılında necip kemal berkman genel müdür olarak atanmıştır.

2001 yılında aselsan mikes a.ş.'nin %72 hissesini devralmıştır.

2001 yılında kms sistemleri seri üretim projesi imzalanmıştır.

2002 yılında şirketin özsermayesi geçen yıla oranla iki buçuk kat büyümüş ve toplam kaynakların yaklaşık dörtte biri oranına ulaşmıştır.

2002 yılında tsk hava platformlarında kullanılacak mws-tu füze ikaz sistemi ve leopard volkan atış kontrol sistemi projesi imzalanmıştır.

2003 yılında, spews-ıı f-16 elektronik harp kendini koruma sistemi, jandarma entegre muhabere ve bilgi sistemi gibi büyük projeler için uzun dönemi kapsayan sözleşmeler imzalanmıştır.

2004 yılında hews-cmds chaff/flare atıcı sistemi projesi imzalanmıştır.

2005 yılında hews, helikopter lazer ikaz alıcı sistemi projesi (lias) projesi ve k.k.k.'lığı aviyonik sistem modernizasyonu projesi imzalanmıştır.

2006 yılında genel müdürlüğe cengiz ergeneman, mikrodalga ve sistem teknolojileri grup başkanlığına fuat akçayöz, haberleşme cihazları grup başkanlığına dr. faik eken, mikro elektronik, güdüm ve elektro-optik grup başkanlığına özcan kahramangil atanmıştır.

2006 yılında aselpod projesi imzalanmıştır.

2007 yılında aselsan entegrasyon holü binası inşası tamamlanmış ve yerleşme faaliyetleri gerçekleştirilmiştir.

2007 yılında milgem savaş sistemi tedarik projesi imzalanmıştır.

2008'de, atak sözleşmesi, çok bantlı sayısal müşterek telsiz (çbsmt) projesi imzalanmış ve aselsan özgün olarak geliştirilmiş ilk hava savunma radarını teslim etmiştir.

ocak 2008'de mikrodalga ve sistem teknolojileri grup başkanlığı, savunma sistem teknolojileri ile radar, elektronik harp ve istihbarat sistemleri grup başkanlığı olarak yeniden yapılandırılmıştır. fuat akçayöz, savunma sistem teknolojileri grup başkanlığı görevine, ergun bora, radar, elektronik harp ve istihbarat sistemleri grup başkanlığı görevine atanmıştır.

2008 yılında sahil güvenlik komutanlığı arama kurtarma gemisi projesi, aksaz ve foça deniz üssü su altı ve üstü gözetleme ve tespit sistemi (yunus) projesi, yeni tip karakol botu projesi ve jemus kastamonu, konya telsiz sistemi projesi imzalanmıştır.

2009 yılında dört ar-ge merkezi kurulmuş,leopard-1 tankı modernizasyonu tamamlanmış, milgem savaş sistemi 2nci gemi projesi, kundağı motorlu obüs (fırtına) mühimmat aracı için mühimmat transfer sistemi projesi ve sar / keşif sistemi tedarik entegrasyon projesi imzalanmıştır.

2009 yılında bae için stamp ve stop sistemi projesi, adop-2000 ateş destek sistemi projesi, kara konuşlu uzaktan ed/et kabiliyeti kazanımı projesi imzalanmıştır.

2010 yılında antalya ve ısparta'da 112 acil çağrı merkezi açılmış, izmir büyükşehir belediyesinin sayısal trunk telsiz sistemi ihalesi kazanılmış, tasmus-g 2nci ordu projesi teslimatları gerçekleştirilmiştir.

2010 yılında bae'nin ihtiyacı kapsamında patriot füze sisteminin antenna mast group ürünleri için alt yüklenicilik anlaşması raytheon firması ile imzalanmış,, atmaca elektronik sistemleri geliştirme projesi, pakistan savunma bakanlığı yazılım tabanlı telsiz projesi, deniz platformu 3b arama radarı projesi, kundağı motorlu hava savunma topu ve ateş idare sistemi geliştirme projesi, 12 adet hava savunma radarı projesi ve 35mm çekili hava savunma topu modernizasyonu ve parçacıklı mühimmat geliştirme projesi imzalanmıştır.

2011 yılında aselsan tarafından özgün olarak geliştirilen gemi lpı radar sistemi alper (aselsan low power eccm radar), üretiminin ve fabrika kabul testlerinin gerçekleştirilmesini takiben milgem projesi kapsamında tcg heybeliada korvetine entegre edilmiş, liman kabul testleri başarı ile tamamlanmış ve teslimatı tamamlanarak ilk görevine başlamıştır.

2011 yılında "milgem 1. gemisi tcg heybeliada deniz kabul testleri başarı ile tamamlanmış, donanmaya teslim edilmiştir. ssm, aselsan, stm, raytheon firmaları arasında "ay sınıfı denizaltı modernizasyonu projesi" imzalanmıştır. ssm ile aselsan arasında "alçak ve orta irtifa hava savunma füze sistemi projesi tasarım ve geliştirme dönemi sözleşmesi" imzalanmıştır.12 nisan 2011 tarihinde cumhurbaşkanı abdullah gül macunköy tesislerini ziyaret etmiştir.

mayıs 2012’de necmettin baykul aselsan yönetim kurulu başkanlığına atandı. yenimahalle belediyesi tarafından aselsan macunköy tesisleri yakınında bir parka aselsan kurucu genel müdürü hacim kamoy’un adı verildi.

2012 yılında aselsan tarafından geliştirilen tasarım, üretim ve teslimatları 23 yıl süren türkiye’nin ilk milli hava savunma sistemi, “kaideye monteli stinger sistemi”nin son beş adedi türk silahlı kuvvetleri’ne teslim edildi.

2012 yılında savunma sanayii müsteşarlığı koordinasyonunda; üniversite- sanayi işbirliğinin başarılı örneklerinden; radar alanında kritik teknoloji olan galyum nitrat transistör ve tümleşik devre yapımı için ileri teknoloji yatırımı mutabakat muhtırası savunma sanayii müsteşarlığı, aselsan ve bilkent üniversitesi arasında, “teknoloji kazanım yol haritası sözleşmeleri” de savunma sanayii müsteşarlığı, aselsan, orta doğu teknik üniversitesi, cumhuriyet üniversitesi, sabancı üniversitesi ve izmir yüksek teknoloji enstitüsü arasında imzalandı. bilim, sanayi ve teknoloji bakanlığı tarafından düzenlenen 1. üniversite-sanayi işbirliği zirvesi’nde aselsan 2012 yılında üniversitelerle başlattığı 11 yeni san-tez projesi ile en yüksek sayıda projesi kabul olmuş olan firma olarak “üniversite sanayi işbirliğinde başarılı firma ödülü”nü aldı.

2013 yılında aselsan dünyanın ilk 50 savunma sanayi şirketinden biri olma yönündeki tırmanışını sürdürdü, savunma cirosunda dünyanın en büyük 74’üncü şirketi oldu. ​

2013 yılında aselsan 11’ inci uluslararası savunma sanayi fuarı’na (ıdef 2013) ikibin metrekareyi aşan alanda en geniş katılımı sağlayan firma oldu.​

2013 yılında ulaştırma, denizcilik ve haberleşme bakanlığı ile aselsan arasında dördüncü nesil(4g) haberleşme teknolojisi geliştirme projesi (ulak) sözleşmesi imzalandı. denizde hava savunma harbinin ana sensörü çok amaçlı faz dizinli radar (çafrad) faz-1 projesi sözleşmesi aselsan ile savunma sanayii müsteşarlığı arasında imzalandı. aselsan tarafından geliştirilen yeni nesil termal kameralar kara kuvvetleri komutanlığı’na teslim edildi. birleşik arap emirlikleri, kazakistan ve ürdün’deki ortak girişim şirketlerinin yatırımları tamamlandı, işletmeye alındı. milli savunma bakanı ismet yılmaz ve kazakistan savunma bakanı adilbek jaksı¬bekov’un katıldığı törenle, yılda 3 bin gece görüş cihazı, 1200 termal nişangah, 3 bin adet de gündüz görüş nişangahı üretme kapasitesine sahip kazakistan aselsan engineering (kae) fabrikası’nın açılışı yapıldı.​

2013 yılında aselsan türkiye ihracatçılar birliğinin düzenlediği inovasyon haftasında “teknoloji geliştirme liderlik ödülü”nü ve tesid yenilikçilik yaratıcılık ödülleri kapsamında “havan tespit radarı” ürünü ile büyük firma dalında “2013 yılı yenilikçi ürün ödülü”nü aldı.

kaynak:aselsan.com.tr/...da/sayfalar/tarihce.as • 0
  tombalaci 1 yıl önce
  şüpheli ölümleriyle meşhurdur.
 • 0
  gaddarus 1 yıl önce
  genelde mühendisleri şüpheli ölümler ile öldürülmüş türkiye'nin gururu olan firmadır..
 • 0
  vorisbian 1 yıl önce
  gizlilik ile şeffaflık arasında kaldı bu kurum, zamanında f16 ları kırdılar, artık israili yunanistanı düşman olarak görecek diye 2. sayfa haberleri ile halk arasında baya konuşuldu.

  reklamında yahut yansımasında bir sıkıntı mevcut, milli gurur olarak anılacağı anda bir şey oluyor ve aramızdan yine uzaklaşıyor bu kurum .

  reklam yapamaz eti cin gibi tabi ki , olması gereken yaptıklarını halkın gözüne sokmak, galiba bunu yapmıyorlar.

  gayet sağlam mühendisleri hala barındırır ve hala almaya devam eder. dikkat çekenleri toplarlar, bakayın kurtlar vadisi kuşağı hala aselsan için devam eder.

  dahasını bekliyoruz, bekliyorum. başka ülkeleri korkutacak tek şey teknoloji şu an.
 • 0
  ogztrk 1 yıl önce
  sürekli intihar süsü verilmiş gibi duran şüpheli ölümleri ile meşhurdur.insan mühendisse başarılı olup oraya girmeye korkar olmuştur artık.


 • tarih

  tarihle ilgili her türlü paylaşım

  60 takipçi

 • abone ol

 • moderatörler

  ofsaytsizburak

  hellomyfriend
  • tarih moderatörleri olarak "bilgi ve yorumlama" yı hedefliyoruz. argo ve dalga amaçlı yapılan yorumlar ve başlıklar silinir.


  • kaynak belirtmeyi unutmayın. aksi takdirde bilgi hırsızlığına girmiş olursunuz.


  • bölüm dışı içerik yapmak yasaktır.

  • alıntı yaptığınız yazının altına ''alıntıdır'' yazınız.

  ilgili bölümler;


popi yükleniyor...

popi yükleniyor...

pupu yükleniyor...

pupu yükleniyor...

tepe yükleniyor...

tepe yükleniyor...

g20 yükleniyor...

g20 yükleniyor...