8051 entegresi ile assembly programlama

  10
  wertyus 13.5.2018 01:34
  8051 nedir?
  8051 mikrodenetleyicileri ilk olarak ıntel tarafından 1980 yılında üretilmiştir. eski bir ürün olmasına rağmen, hem kendisi, hem de yapısı temel alınarak üretilmiş diğer işlemciler bugün geniş bir kullanım alanına sahiptir. harvard bilgisayar mimarisine sahiptir.

  yapısal özellikleri
  8 bitlik veri işleme yeteneğine sahip olan 8051’in diğer teknik özellikleri kısaca aşağıdaki gibidir.

  mantıksal işlemler yapabilen işlemci
  2 dış 3 iç olmak üzere 5 adet kesme kaynağı
  2 adet 16 bitlik zamanlayıcı/sayıcı
  programlanabilir full-duplex seri port bağlantısı. sayaçlardan biri kullanılarak veri iletim hızı ayarlanabilmektedir.
  tümdevre üzerinde osilatör ve saat işaretleri oluşturma devresi
  32 adet giriş/çıkış kanalı

  ram
  rom veya bazı modellerinde eprom
  128 adet bit düzeyinde değişken
  acc ve b saklayıcılarına ek olarak 8 adet “r” saklayıcıları (r0, r1, ...., r7).
  “r” saklayıcılarını üzerinde bulunduran 4 adet saklayıcı kümesi
  8051 işlemcisinin çalışmasını kontrol eden özel fonksiyon saklayıcıları (special function registers – sfrs).
  16 bitlik veriye erişimi sağlayan işaretçi (dptr)
  program sayacı (pc), yığın göstergesi (sp)
  üzerinde var olan iç belleklere ek olarak dış bellekler ekleyebilme

  assembly nedir?
  assembly, alt seviye bir programlama dilidir. assembly ile bilgisayar programları hazırlanabilir. assembly’e alt seviye denmesinin sebebi ise programlamanın c, visual basic gibi dillerden farklı olarak bilgisayarın çalışma prensibi olan ikili sayı sistemine en yakın programlamayı yapabilmesidir. assmbly diğer programlama dillerine göre daha zordur. gelişmiş bir kullanıcı arayüzü yoktur. yapılacak programlar programlama yapanın profesyonelliğine bağlıdır. assembly ile diğer diller ile yapamayacağınız çok farklı işlevlere sahip programlar yapabilirsiniz.
  assembly diline tamamen hakim olduğunuzda bilgisayara hükmedebilir istediğinizi yaptırabilirsiniz. her programlama dilinin bir derleyicisi bulunur. derleyici, yazdığınız programları bilgisayarın anlaması makine diline çevirir. assembler, assembly dilinin derleyicisidir.

  kullanılabilen programlar;
  keil
  edsim51

  benim düşünceme gelecek olursak bölümüm gereği görmek zorunda kaldığım çoğu zaman deli eden ama bir o kadarda gerekli olduğunu düşündüğüm, programlama dili ve işlemci gerektiren "mikroişlemciler" dersinin temel dayanaklarıdır. birçok mühendis için java , c+ ve diğer programla dilleri ne kadar önemli ise assembly de bir o kadar önemlidir. alt seviyeli dil dendiği gibi makine dili de diyebiliriz. anlaşılması zor ve karmaşık bir yapısı bulunmasına rağmen uzun bir zaman ve emek ile harikalar yaratabilen bir dildir. söylemek istediğim ise eğer bir uğraş arayıp onu ilmek ilmek dokumak istiyorsanız tavsiye edebilirim. teşekkürler.
 • 0
  hasyazar 13.5.2018 11:56
  programlamaya başlarsam assembly ile başlamayı düşünüyorum.
 • programlama

  Donanıma ne yapması gerektiğini söyleyen sanat! Bilgi paylaşımı amacıyla kurulmuş bu bölümde yeni bilgiler edinebilir, kendinizi geliştirebilir ya da bilgilerinizi paylaşarak katkıda bulunabilirsiniz.

 • bölüm kuralları

  sizden uymanızı rica edeceğimiz bazı basit kurallar var. 

  • bilgisayar teknolojileri ile ilgisi olmayan içerikleri bu bölümde oluşturmayın. yorumlar için de aynı geçerlilik mevcuttur.
  • yazılım bir sanattır ve siyasetin, küfür ve hakaretin sanatla ilgisi yoktur. lütfen yorumlarınıza ve içeriklerinize özen bu konuda özen gösterin.
  • puiv içerisinde başka bir üyenin yazısını bütün olarak kesinlikle kopyalamayın. kullanmak istediğiniz kısımı alıntı işareti içerisine alıp, orjinal başlığına link verin.
  • etik ya da legal olmayan her türlü yazılımsal ürün ya da içerik paylaşımı yasaktır. hack, crack vb.


  içerik standartları

  • anlatacağımız şeyi çok iyi bilmemize gerek yok, herkes her şeyi bilemez. siz başlatın, elbet konuya hakim bir yazarımız vardır.
  • içeriğimizde kod varsa, kodumuza yorum ekleyip öğrenmek isteyen arkadaşlara destek olalım!
  • puiv standartları gereği paylaştığınız kodların tüm harfleri lowercase olacaktır. bir başkası kopyalayıp çalıştırmaya çalıştığında hata almayacağına emin olalım. yorum kullanarak belirtelim.
  • resim ya da anket paylaşımları haricinde içeriğimizin çoğunu anlatımların oluşturması gerektiğini unutmayalım.

  bölüm kuralları hakkında bilgi edinmek ve fikir belirtmek için tıklayınız.