ramazan ayında beslenme önerileri #2

  6
  sevde 5.5.2019 06:53 ~ 07:21
  son yıllarda sık sık yemenin sağlıklı olmadığı aksine insülin direncini ve diyabeti tetikleyebileceği konusunda bilimsel yayınlar çoğaldı. vücudumuzun gerçekten ara öğüne ihtiyacı var mı? tartışma konusu..

  vücudu uzun süreler aç bırakmanın sağlık açısından yararları belirtiliyor. ıntermittent fasting (fasilalı oruç) yani uzun aralıklı beslenme pek çok bilim insanı tarafından öneriliyor. intermittent fasting uygulanırken aç kalınan süreç boyunca kanda bulunan insülin miktarı azalır. azalan insülin miktarı vücudunuzun insüline daha duyarlı olmasını sağlar. insülin duyarlılığının artması, vücudunuzun aldığınız besinleri daha doğru bir şekilde kullanmasını sağlar.

  bu durum size yağ miktarınızın azalması ve kas kütlenizin artması olarak geri döner. aynı zamanda düşük kan şekeri büyüme hormonunuzun artmasını sağlar (1,2). artan büyüme hormonu hem kaslarınızın büyümesini hem de yağ yakımınızın hızlanmasını sağlar.

  sahurda neler yenmeli

  sağlıklı bir sahur, uzun süre tok tutacak, gün boyu zinde ve dinç olarak kalkınmasını sağlayacak yiyeceklerden oluşmalıdır. bunun için sağlıklı yağ içermeli, sağlıklı proteinlere mutlaka yer verilmeli, bunların yanı sıra mikro besinler açısından zengin sebzeler içermelidir. sahur karbonhidrat açısından çok zengin olmamalıdır. özellikle tahıl ürünleri, glisemik indeksi yüksek taze ve kuru meyveler, reçel, bal, pekmez gibi yiyecekler yenmemelidir; bu yiyecekler erken acıkılmasına neden olur. sağlıklı yağlar arasında soğuk sıkım zeytinyağı, tereyağı, sadeyağ, hindistan cevizi yağı ve avokado sayılabilir.

  sahurun bol yağ içermesi uzun süre tokluk hissi sağlayacaktır.

  diğer bir yiyeceğimiz tabiki yumurta her sahurda bir-iki-üç adet tüketebilirsiniz :) haşlama seviyorsanız uzun süre kaynatıp vitaminlerinin ölmesine izin vermeyin. yumurta sarısının etrafı yeşillenmiș ise bu fazla kaynadığını gösterir. çeşitli alternatifler ile de tüketebilirsiniz :) yağda, omlet şeklinde, menemen olarak :)
  az tuzlu peyniri unutmayın :) market peyniri yerine doğal köy peyniri tercih edin.
  7-8 adet zeytin yiyebilirsiniz :)
  1-2 dilim ekmek :)
  çeşitli yeşillikler domates salatalık
  ve şekersiz çay, kahve vb içebilirsiniz :) demir oranınız düşükse aman diyeyim çay kahve içmeyin, yemekten hemen sonra içilen çay kahve demir emilimini olumsuz etkiliyor :)
  (1,2)

  www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/1548337