21

kızılderililere neden elçi/peygamber gönderilmedi?

malum islamın başlangıcı peygamberimizin peygamberliği ilan ettiği 7. asır. amerikanın keşfi ise bundan 1.000 yıl sonra gerçekleşiyor yani onlarca nesil bırakın islamı kabul etmeyi, islam diye bir şeyden haberleri dahi yok.

bu insanlar da hak etmiyor muydu islam ile tanışmayı veya en azından tanışma ihtimallerini. hesap gününde herhalde bundan mesul olmayacaklardır.
 • 0
  aquilus 11 ay önce
  islamı duymayanların cennete gitmesi ayrı bir çelişkidir. (kul kayırma)
  0
  hrnmedya 11 ay önce
  öyle bir şeyin olmasının imkanı yok, islamı duymayan daha doğrusu hak dini duymayan hiç bir kalp yoktur. lakin benimsemek ya da ötelemek vardır. bu da kalp ile değil akıl ile yapılır. allah hiç bir kulunu diğerinden üstün saymaz. her kul allah nezdinde eşittir
  0
  yakupmakup 11 ay önce
  sanirim orda hatalisin.
  bak mesela islamiyetten once hak din haniflik ondan once hristiyanlikti ondan once yahudilik vs vs ayrica 124 000 peygamber gelmistir dunyaya yukarda tum peygamberlerin orta doguya indigini one suren bi povucan vardi oyle bisey yok sadece kuramda bahsedilen peygamberlerin cogunlugu ortadoguya inmistir.demem su ki povucan dunyada ki her an insan hak dinlerden birine erisme firsati bulmustur tercih eder etmez onu bilemeyiz hem peygamber gelmese bile allah bize akil vermis dusunebilme kabiliyetimiz var orn; hz ibrahim
  biraz uzun oldu ama kusura bakmazsin artik ;)
 • 1
  hrnmedya 11 ay önce
  ortaya koymuş olduğun fikrinden anlaşıldığı kadarı ile, sen bu konuya hiç vakıf değilsin. islam demek allah'ın dini demektir. her zaman vardı ve her zaman olacak. bütün kainatı, cenneti ve cehennemi, seni beni içimizdeki organları ve duyguları yaratan allah sence böyle bir açık verir mi? hz. adem ile başlayan insanoğlu ırkı onun peygamberliğinde islam ile tanıştı. daha basiti hak din ile tanıştı. sonrasında her kavime peygamber gönderildi ve hak din her insana ulaştı. inanıp inanmamak insanların inisiyatifine bırakılmıştır. bugün peygamber efendimiz tarafından anlatılmış hak din olan müslümanlık var. yani yine islam var. insanoğlu yokken de vardı yok olup gidince de olacak.
  0
  berk_altnay 11 ay önce
  ama senin burda anlattiginla adamın yazdığı şeyin alakası yok
  0
  hrnmedya 11 ay önce
  çok alakası var. aynı örneği tekrar vermek istemiyorum. allah noksanlıktan münezzehtir. yani muhakkak ki onları islamdan haberdar etmiştir bir şekilde. her insana olduğu gibi. müslüman olmaları kişilerin elindedir. insanda irade vardır. anlama kabiliyeti, çözümleme yeteneği ve kabul veya ret becerisi vardır. ateş yakıcıdır bu nedenle elini ateşe sokmazsın. bunu bile ayırt etme becerisini bedenine yerleştiren allah nasıl olurda o insanlara bunu bildirmez. hep sahabe efendilerimizin hayatlarını okursanız dünyanın dört bir tarafına yayılmışlardır. siz keşif diyorsunuz evet. amerikanın keşfinden önce oraya gidilmemesi yada keşiften önce orada insanların yaşıyor olması ihtimalini hesaba katmıyorsunuz. amerika keşfedilmeden önce belki de sahabe efendilerimizden biri oraya gitti. ya da amerika keşfi olmadan önce orada insanlar yaşamıyorsu belki de.
 • 0
  hurshit 11 ay önce
  allahın adaletinden sual olunmaz
 • 0
  tuzlukunefe 11 ay önce
  imtihan dünyası kardeşşş jdjdkekekr
 • 0
  benji777 11 ay önce
  gönderilen bütün peygamberler orta doğu'ya gönderildi. bunca peygambere rağmen adam olamadılar hala.
  0
  mavimetilfetamin 11 ay önce
  nerde ihtiyaç varsa oraya demek puvo
 • 0
  mavimetilfetamin 11 ay önce
  tek tanrı inancı ilk insandan beri olan bir şey ve binlerce peygamber gönderildiği söylenir.
  0
  _can_ 11 ay önce
  tek tanri 7 bin yil once cikti en eski inanc cikali 7 bin yil oldu ama insanlar50 bin yildir yasadigini herkes bilir peki rabbimiz 43 bin yil kullarina neden vahiy gondermedi tamam inananlara saygim sonsuz cunku ayet derki " biz sizi adem soyundan gonderdim cennetime almak icin " yanlis anlamayin beni ben ne ebu lehebim ne de put perest ama kur-ani okudum turkce mealini ve gayet dunyanin en mantikli kelimeleri ayet olarak 23 yilda indi " süphesiz ki , ne kotu bir durak ve ne kotu bir konaktir " (furkan 66) diyerek dunyanin gecici ahiretin kalicigini soylemistir. süphesizki allah tektir . son peygamber hz. muhammeddir(sav) . hayirla kalin arkadaslar.
  0
  mavimetilfetamin 10 ay önce
  insanlığın hz. adem ile başladığını söylersek, tek tanrı inancının da o zamandan beri olduğunu kabul ederiz. kuran'da adı geçmeyen binlerce peygamber o binlerce yıl içinde yaşamıştır belki ve belki vahiy de gelmiştir. bunların bizlere kadar gelmeyişi burada sıkıntıdır ki yazının icadının bile çok yakın olduğu varsayılırsa bu normaldir.
 • 0
  binaenaleyh 11 ay önce
  ben de bu konuda allah'ın sapan-sapkın ırklara peygamber gönderdiği düşüncesindeyim ve hadis kaynaklarında ve kuran da da böyle yazar.kızılderiler erdem ve ahlak ile meşhur bir topluluk. islam dinini duymamalarına rağmen etik değerleri hat safhada. bakınız:kızılderilerde erdem ve ahlak kuralları
 • 0
  ferhatt 11 ay önce
  her bir toplum içinde, 'allah'a kulluk edin ve putperestlikten sakının,' diyen bir elçi gönderdik. onlardan kimine allah yol gösterdi, kimi de sapıklıkta kalmağa mahkum oldu. yeryüzünü dolaşın ve yalanlayanların sonunun nasıl olduğuna dikkat edin.(nahl 36.ayet)
  öncelikle peygamberle elçiler ayni şey değildir bunu bilin. hadislerde söylendiği gibi yüzlerce binlerce de peygamber yoktur. islam diye adlandırdığımız şey de doğru yaşamanın belli kurallarda toplanmış sistemdir. yani bundan binlerce yıl önce islamiyet yoktu ama doğru ve yanlışlar vardı. bunları da gösteren, işaret eden peygamberler ve elçiler vardı. adem peygamberin kavminden beri.
  son olarak da son peygamber muhammed'tir. ama kuranda son elci muhammed'tir yazmaz. yani ilerde tekrar elci felan çıkarsa ayıplamayın adamı, oturun dinleyin iki dk:)
 • 0
  rgmzn123 11 ay önce
  duymadılarsa mesul olmayacaklardır
 • 1
  edebimahser 10 ay önce
  arkadaş bu kadar gundi olmayı nasıl başarabiliyorsunuz. sanıyorsunuz ki tüm peygamberler o isimlerini bildikleriniz kadar. kaç bin peygamber inmiş yeryüzüne biliyor musunuz? hangi kavme yahut millete tebliğin nasıl yapıldığını nereden biliyorsunda konuşuyorsun ? sen islam'ın ne olduğunu sanıyorsun ?
 • -1
  baluen 10 ay önce
  nedenini bilmiyorun lakin. elçi yani peygamber gönderilmeyen yaşamış ve ölmüş insanların hepsinin cennete gireceğini biliyorum. okumuştum merak etme kaynağım sağlamdır.
14 saat önce 14 saat önce
 • puivesor

  Puiv üyelerine sorular sorulan bölüm.

  582 takipçi
 • abone ol
 • moderatörler
  magic
  banabubade

 • bu bölüm #sor bölümünün alt bölümüdür.
  • soracağınız soruyu başlığa tam olarak yazın
  • soruyu yarım bırakıp içerikten devam etmeyin
  • soru cümlesi olmayan başlıklar açmayın
  • belli bir konudaki soruyu ilgili bölüme sorun (örnek: tarih)
  • kural dışı açılan başlıklar değiştirilecektir.