26

şeriat istemeyen müslüman olur mu?

ben bir müslümanın şeriat istememesini saçma buluyorum. ama günümüzde, türkiyede şeriat istenmiyor çoğunluk olarak. en azından benim gördüğüm, kendine "müslüman" diyen kişiler açısından.
 • 1
  diesel 1 yıl önce
  müslüman aklı ile hareket eden insandır. sence şu anda şeriat sisteminin tam manası ile gelmesi mümkün mü? peygamberimizden 100 sene sonra o sistem bozuldu ve tekrar gelmesi imkansız bir dünyada yaşıyoruz.

  şeriatın gelmesini istemek şu anda aptallıktır. çok istiyorsanız önce yeni dünya düzenini yıkmanız lazım ki bu da imkansız. zaten bu adamların var olması bir kıyamet alametidir ve mehdi de bunun için vardır. şeriat düzeni kurulacaksa eğer onu mehdi kuracaktır.
  0
  adamlar 1 yıl önce
  sen müslümansın diyelim. kuran da rehberin. onunla yönetilmek istemez misin? yoksa bir çıkarın mı vardır?
  0
  diesel 1 yıl önce
  öyleyim zaten ve tabi ki isterim ama pratikte artık bu mümkün değil. ben sahabe gibi de yaşamak isterim ama pratikte o da mümkün değil. her kişi zamanına göre değerlendirilecektir. benim bir şahıs olarak yapmam gereken iyiliği emredip, kötülüğü yasaklamamdır. dinimi en iyi şekilde temsil etmemdir, ötesine kuvvetim yetmez. kimsenin kuvveti yetmez. devletin başındaki en güçlü 50 kişi bile istese o sistemi yine getiremezler. getirseler de arabistanınki gibi olur.
  0
  adamlar 1 yıl önce
  arabistandaki şeriat zaten saçma. kadınların araba sürmesi falan ne alaka abi. öyleyse hangi şeriat doğru diye mi sorucaz bide :d?
 • 3
  shewolf 1 yıl önce
  müslümanlıkla alakası yok bu devirde. artık herkes çıkar peşinde. cikarcilara koz mu verelim?
  0
  adamlar 1 yıl önce
  tabi. o da var. şeriat ayağına yapar yine bir şey o çıkarcılar
  2
  mukan58 1 yıl önce
  yargıtay hakimleri kendi çıkarları için mi içtihadı birleştirme kararı alıyor yoksa kanunların yetmediği noktalara çözüm olmak için mi? ki zaten allah'ın hukuksal anlamdaki emirlerine bakarsak bu emirlerin ayrıntı değil genel çerçeve emirler olduğunu görürüz. belli başlı hukuki konularda ayrıntıya girilmiştir kuranda. mesela alacağın temliki yazmaz kuranda ama kul hakkı yemeyin yazar. bu bakımdan dini kullanma sorunu da olmayacaktır. dini kullananlar o ülkede şeriat olduğu için değil halk saf olduğu için dini kullanır ve kendisine çıkar sağlar. ayrıca kanun koyucu dediğimiz siyasiler kendi çıkarları için günümüzde de oldukça rahat bir şekilde kanun çıkartabiliyor. son olarak, islam hukuku günümüzde geçerli olan bazı üst norm niteliğindeki kuralları da kaldıracaktır diye bir kaide yok. mesela insan hakları kavramı, eşitlik kavramı vs kavramlar islam hukuku ile birlikte yaşayabilirler.
 • 1
  slmsgtc 1 yıl önce
  olmaz
 • 1
  phyllis 1 yıl önce
  yüzde yüz müslüman bir ülke değiliz. çoğunluğu müslüman bir ülkeyiz yalnızca ve müslüman olup şeriat istemeyen kesimden insanlardan bahsedecek olursam. radikal bir müslüman olduklarını söyleyemem hatta belki müslüman dahi değiller ben sizden değilim demek kolay mı bu standartlar altında yaşarken? kimliğinden din ibaresini sildirdiği için evi barkı basılan ölümle tehdit edilen insanlar var.
  bizler önce bizden olmayanları da biz gibi sevmeyi basaralım sonra allah'ın kuralları ile yönetilmek istemeyen müslümanlar ne oluyor sorusuna deriiiin yanıtlar arariz.
  0
  adamlar 1 yıl önce
  öyle düşünürsen buna gelmeden daha birçok soru sormamız lazım. soru sormak kolay. cevap verip başka soru sormak önemli olan
  0
  phyllis 1 yıl önce
  bir başka noktadan konuya değinecek olursak. o allah ile kul arasındadır bunun kararını hak verir diyebiliriz.
 • 0
  nitemnesi 1 yıl önce
  olmaz normal olarak ama zorlamaz da
 • 2
  kahvelipuding 1 yıl önce
  dön bi bak arabistana, irana vsvs. hangisi gerçekten yaşıyor şeriati? kur an ın indiği ülke bile yaşamıyorken türkiye de işlemesi ne kadar mümkün? şeriat deyince insanların aklına sadece şiddet geliyor artık bu dönemde. şeriat adı altında olmadan da şeriat yaşanılabilir. dön bi bak anayasaya tecavüz, adam öldürmek yasal mı? şeriat ne gibi iyilikler getirecek onu açıklayabilir misin?
  0
  adamlar 1 yıl önce
  ben şeriatin gelmesini savunmuyorum. bana göre gelmesin de. şeriatin iyi olduğunu bile söylemiyorum. sadece bir soru sordum :)
  0
  kahvelipuding 1 yıl önce
  bende müslümanım ve şeriat istememem sana saçma geliyormuş bu yüzden bende merak ettim niçin diye :)
  0
  adamlar 1 yıl önce
  (pi: @roxic7) yukarıda yazmış bi bakarsan. uğraştırmamış olursun beni de :)
  0
  kahvelipuding 1 yıl önce
  onun fikrini merak etsem zaten okurdum ve sana sormazdım. bu başlığı açıyorsan bence insanların fikirlerine önem veriyor izlenimi veriyorsun. ayrıca fikri atan sensin neden cevabı başkasından alayım? yemin ederim gram hak etmiyorsunuz.
  0
  adamlar 1 yıl önce ~ 1 yıl önce
  demek istediğim o yazar kısaca açıklamış her şeyi üstüne bir şey söyleme gereği duymuyorum. ama sen üstüne söylediğin kelimeler ile haklıymış izlenimi veriyorsun. biraz düşünsen olmaz bunlar :)

  ve bir şeriat yüzünden kimseye "hak etmiyorsunuz" veya herhangi bir şekilde hakaret etmek istemem anlıyor musun? sadece seviyeli şekilde tartışıyoruz
 • 0
  gbaweb 1 yıl önce
  şeriatı iyi anlamak lazım şeriat islam kurallarıdır, bundan niye kimler korkar müslüman olmayanlar nokta.
 • 1
  vahitsahin 1 yıl önce
  şeriat istense bile geleceğini sanmıyorum çünkü şeriat kısaca kur'an'a göre yaşamak olarak tabir edelim şuan toplumun kur'an dan uzak bir yaşayış sürdürmekte şeriatın gelebilmesi için bireyler,aileler,topluluklar ve ülkenin büyük çoğunluğu ilk önce kendi içlerinde şeriat yaşamını yaşamalı ki şeriat getirile bilsin.
 • 0
  gazelpc2 1 yıl önce
  reis şeriat meriat bilmem allaha ibadet ediyosan müslümanız
 • 0
  pacard 1 yıl önce
  o devir bitti, mümkün değil.
 • 0
  stewel 1 yıl önce
  olur mesela ben, herkes özgür istediği gibi yaşar buna kimse karışamaz isteyen şeriata göre yaşasın onada lafımız yok
 • 1
  kahrmn_kemal 1 yıl önce
  şeriat dünyadaki en pislik duygulardan biridir.. tıpkı insanların bütün ruhunu dinle kaplamış gibi hiçbirşeyi ne görürler ne duyarlar..
  0
  guden_49 1 yıl önce
  şeriatın ne olduğunu tam olarak bilip mi bu kanıya vardınız yoksa üstün körü bilginizle mi böyle bir sonuç çıkardınız?
 • 0
  kaeria 1 yıl önce
  şeriat istemeyen müslüman olur mu diyerek müslümanlığın en önem verdiği konulardan biri olan hoşgörüyü hiçe sayıyosunuz ve müslümanlıkta kesinlikle milletin imanını müslümanlığını sorgulamak yasaktır bırakın insanlar istedikleri gibi yaşasın ona hesabı allah sorsun kimsenin kimseyi müslüman diye sorgulamaya hakkı yoktur eğer bi insanı zorluyosanız o insanın dininden önce ahiret günü sorgu meleklerine vereceğiniz hesabı düşünün
 • 0
  zarfilemazruf 1 yıl önce
  insanların dinleri ile kurdukları bağın biçimine, niteliğine ya da dinleriyle dış dünyayı ilişkilendirme tarzlarına karışmak, burnunu sokmak hadsizliktir kanaatimce.
 • 0
  can23 1 yıl önce
  şeriat insanın dinini kaybetmesdir.
 • 0
  mali44 1 yıl önce
  eğer muslumanim diyorsa bir insan dinin kurallarına uyması gerekir dini kendine uydurması kesinlikle doğru degildir
 • 1
  edakrtk 1 yıl önce
  elhamdülillah müslümanım. araştirarak musluman oldum. ama ben oldum. bu ülkedeki herkes müslüman değil ve herkes müslüman gibi yaşamak zorunda değil. kuran da yazan kurallar ve görevlerim belli. diğer insanlar bunu yapmak zorunda değil. ve kimsede bizim yapmamızı engellemiyo. açıkcası bir ülkeye şeriat getirmek mantıklı değil, diğer insanlara saygısızlik olurdu
 • 1
  heimatloweh 1 yıl önce
  tatlı su müslümanıysa olur
 • 0
  burhan63 1 yıl önce
  bence bazi konulari sormamak da ve tartismaya acmamak da fayda var elhamdulillah muslumaniz ama bu sorularin sorulmasi cok yanlis
 • 1
  dreamof_dawn 1 yıl önce
  istememesi tabii ki normal, din aslında kendisi bir şeriattir ancak dayatma değildir, bugün islam ülkelerine baktığımızda, acayip dayatma görüyoruz, zorls güzellik olmaz, allah da irade vermemiş mi? iyiyi kötüyü kendimi seçmiyor muyuz? o zaman laiklik en güzeli!
 • 1
  binaenaleyh 1 yıl önce
  şeriat gelsin diyelim yüzyıl önceki şeriati günümüzde kullanamazsın,uyarlama yapman lazım.kim,hangi din yetkilisi yapacak bunu?ne idüğü belirsiz cemaatler mi, yoksa hükümetin yazılı kağıdından okuyan diyanet mi? herkes kendi çıkarına çeker ve işin ucunda din olduğundan millet birbirine düşer.
 • 3
  vavribankas 1 yıl önce
  laik bir ülke olmak varken neden şeriat isteyeyim? "islâm hoşgörü dinî" "dinde zorlama yoktur" ve ayrıca benim inancım allah'la benim aramda. kimsenin beni zorla kapatmasına bana sınırlar koymasına izin vermem. türkiye cumhuriyeti laik bir ülke ve öylede kalacak.
 • 0
  prusyamavisi 1 yıl önce
  kardeşim yıllardır bas bas bağırıyorum kuranı devletlerin kendini yönetme biçimi olarak değil insanın kendini yönetme biçimi olarak benimsemesi gerekiyor sen kendini dini yükümlülüklerine göre tavır alırsan kendi üstüne düşen vazifeyi yaparsın, devletleri din ile yönetmek geri kalmışlığa yol açar ve gelişmiş olan ülkelerle arandaki fark çığ gibi büyür bu sebepten din ile siyaseti birbirinden ayrı tutmak ve birbirine harç gibi karmamak gerekiyor
 • 1
  snydethequeen 1 yıl önce
  bu devirde, okuyan anlayan bir “müslüman” dinin kaç yıl önceki haliyle kalmayacağını bilir.
  devlet dinden ayrı kalmak zorunda.
  0
  bilenadam 1 yıl önce ~ 1 yıl önce
  tuz olmadan çorba tuzsuz çorba olur ve lezzeti de kötü olur. din olmadan devlet dinsiz olur ve zenginler dışında kimse huzur bulmaz bugünde öyle değil mi? bence en iyisi şeriat yönetimi ama ne iran gibi nede arabistan gibi düzgün bir şeriat.
  0
  snydethequeen 1 yıl önce
  zengin/fakir bir alaka kuramadım. şeriat en yobaz ve çözümü olmayan fikirlerden biri üzgünüm.
  devletin bir dini olamaz. inançsız insanlar neye göre cezalandırılacak? taciz-tecavüz olaylarında kadın mı recm edilecek?
 • 0
  akvarist 1 yıl önce
  olmaz.
 • 0
  piiuv 1 yıl önce
  öncelikle şeriat kelimesi toplumdan okadar soyutlandıki insanlar şeriat denince çok yanlış yerlere çekebiliyorlar akıllara hep kötü örnekler geliyor ! işidcimisin sen ? nekadar gericisin ! iran gibimi olalım onlarıda görüyoruz ! gibi gibi gibi ... ama kimsenin aklına yolda giderken bir taşı yolun kenarına koymak gelmez ya da eve girerken selam vererek girmek ya da müslüman kardeşine tebessüm etmek ve de namaz kılmak gelmez çünkü bunlar insanların gündemini oluşturmuyor ! dinimizden bi haber yaşıyoruz sonrada şeriatı kötülüyoruz niçin bir müslüman onu yoktan var eden halıkının kurallarına tabi olmaktan bu kadar korkar çünkü allahtan uzak yaşadığımız için. neden kainatı kusursuz yaratan ve yöneten allah devleti yönetmesin ? bu bukadar korkulacak birşeymi ? şeriatı getirmek bizim elimizdemi tabi değil ama nasılsanız öyle yönetilirsiniz denmiş hadiste iş bizde bitiyor yani 😊
  1
  elifsumertas 1 yıl önce
  sen şeriat diyorsun da sen onu çok yanlış anlamışsın. bir müslüman kardeşine selam vermek ya da yoldaki taşı kenara koymak şeriat değil ki? şeriat devlet yönetimi. sen insanın vicdanıyla şeriatı nasıl karıştırırsın. şeriat isteyen insanlar azınlıkta bunu biliyoruz. hoş olmaması da gerekir çünkü gerici. evet suudi arabistan'ı görüyoruz. erkeklere her ne yaparlarsa yapsınlar bir şey olmaz kadınlara olur idi. çünkü arabistan bile anladı yanlış yolda olduğunu. ortada boş boş bilip bilmeden şeriat şeriat diye gezip durmayın. milattan öncesinden bahsediyorsunuz. o zaman kanun yoktu yasa yoktu. sen o zamanın şartları ile bu zamanı karıyorsun. evet allah her şeyi bilir ve görür ama sen o zamandaki insana desen hırsızlık yapan 10 yıl hapis yatar. kimse takmaz. neden nerde yatar nasıl yatar kim izin verir. at gözlüklerinizi çıkarın bı yahu.
  -1
  piiuv 1 yıl önce
  islamiyet bir zamanı kapsamıyorki sadece ozamanı ilgilendirsin kıyamete kadar baki kalacak bir din ve yasaklarıda kıyamete kadar sürecek onun için "onlar eskidendi şimdi olurmu öyle şey" demektense dinimizi iyice araştırmamızda fayda var ayrıca insanların şeriata yabancı kalmasını anlarımda şeriata düşman olmak başka bi boyut bunu bilmek gerek. şeriata gelince namaz kılmak nasıl allahın bir emri ve islamın şeriatında olan birşey aynı şekilde devletin yönetimide allahın emri ve islam hukukuna göre olur arada fark yok yani güzel gören güzel düşünür güzel düşünen hayatından lezzet alır...
 • 0
  byhero 1 yıl önce
  hayır olmaz
 • 0
  tugayyildiz 1 yıl önce
  olur. ben istemiyorum
 • 2
  elifsumertas 1 yıl önce
  kardeş şeriat isteyen çok müslüman kardeşim. "müslüman" diye igneleyip bazı müslümanları o tırnağın içine sokup bazılarını ayırdın ya güya sana göre müslüman olmadığı için. heh. kelimeyi saadet getir dinden çıktın da biraz. kimsenin dinini sorgulamak sana düşmez
  0
  adamlar 1 yıl önce
  bir insan kendiyle bu kadar çelişebilir :d hem başkasının dinini sorgulayamazsın diyorsun hem de "kelimeyi saadet getir dinden çıktın da biraz" :d?
  0
  elifsumertas 1 yıl önce
  yoo sadece laf soktum bunu anlayamayacak biriysen...
 • 0
  scourge 1 yıl önce ~ 1 yıl önce
  şeriata iman diye birşey olmadığı için istememek makul olabilir :d sonuçta bu bir kelime ve şeriat denilince çoğu insanın aklına direkt iran,kara çarşaf ve ışidciler geliyor bu algıyı yıkmak lazım. aslında bu konu çok su götürür benim naçizane fikrim şudur; muasır medeniyetler seviyesine çıkmak isteyen bir devletin dini yoktur ama birey kendi evininin içinde ne yapar bilinmez ve karışılmaz da.
 • 0
 • 1
  sonkalembukucu 1 yıl önce
  (pi: #felsefe)
  şeriat dediğin kutsal kitap kuran'ın emirlerine göre yönetilmek. çevremde fazlaca suudi arabistanda yaşayan olduğu için çokça muhabbet de ediyoruz bu konu hakkında; kısaca anlatayım olanı biteni. kuran ile yönetilen bir ülkede hırsızlık yapamazsın, elini kolunu keserler. kadına kıza bakmanın bile cezası var bırak tacizi. (yerliler için cezalar kısasa kısas, yabancılar için en hafif ceza taşlanmak). trafikte araç kullanıyorsun, oldu ya kaza yaptın başka birinin aracına hasar verdin, onun da cezası kısasa kısas. ticaret yapmak istiyorsun, yıllık öşür'e benzeyen vergi sistemi dışında abartı vergi yükü yok, ama ticareti de kuran nasıl emrediyorsa ona uygun, makul ve dürüst yapmak zorundasın. hayatın her alanında a'dan z'ye kuran'a uygun yaşandığı için, bırakın bizim memleketteki laik vatandaşları, kapalı giyinen mutasıp ailelerin bile haftada en kötü 5 kere taşlanmaması için sebep yok. çünkü asıl olan bu memlekette dinin özgürce yaşanması ya da adaleti sağlayan unsurun kuran olarak seçilmesi değil, asıl olan bu memleketi kurtuluş savaşında baştan sona kurtaran insanların torunlarının onlardan ders almadan hala cahilce kulaktan dolma sağdan soldan duyulmuş efsaneleri kült baz alıp okumayı reddederek cehaleti yaygın hale getirmeleridir, bu sayede beyni hasarlı güya öncü denilen aşırı zararlı bireylerin hacı hoca yapıldığı insanların yanlışa yönlendirildiği toplum olarak yaşamaya devam ediyoruz. işin kısası, laik kesim, dinci kesim, ılımlı islamcı kesim vb tüm küçük toplulukların oluşturduğu bu millete şeriatı kabul ettirsen de kurtuluş savaşımızda verdiğimiz kayıplar kadar vereceğimiz kayıp olacaktır. kimse kolay kolay o katı görünen ama aslen uyması çok basit kurallara uymayı kabul etmeyecektir. asıl sebebi de budur. (bence)
 • 0
  yapamacakgillerden 1 yıl önce
  bunun felsefe konusu altında olması çok saçma felsefe nedir bilmeyen bir güruh yetişiyor...
  1
  adamlar 1 yıl önce
  din felsefesi
  1.
  dinin ilkelerinin özünü ve anlamını belli bir temele oturtmaya çalışan felsefe dalı.
  0
  yapamacakgillerden 1 yıl önce
  biz burda dinlerden sohbet etmiyoruz burda çok basit ve boktan bir soru var onu tartışıyorsunuz bu din felsefesi olmaz din felsefesi mi istiyorsun dinleri sorgula en basitinden bir dine sorgulamadan her şeyine biat edilir mi tarzında bir soru olsa din felsefesi olabilir ya soruş şeklin yanlış yada felsefe yaptığını sanıyorsun
 • 0
  esmirapaker 1 yıl önce
  herkesin tercihi

  evet müslanım elhamdülillah ama şeriat istemiyorum.
 • 0
  arganika 1 yıl önce
  şeriat modern toplumlar için ölümdür. atatürk bu arada ülkeyi şeriati temeller üzerine inşa etmedi ! hiçbir zaman da olmayacak şeriat hayalleriniz elinizde patlayacak !
 • 3
  ferhatt 1 yıl önce
  evet; şu anki hurafelerle çarpıtılmış olan islami benimsiyorsan, şeriatı kabul edeceksin. hem gotum sikilmesin, hem ayranim dökülmesin diyemezsin. açık ve net.
  he gerçek islami(hurafelerden arınmış islam) biliyorsan ve inaniyorsan, cumhuriyet sistemi ve islamin cakismadigindan cumhuriyeti savunabilirsin.
  0
  mukan58 1 yıl önce
  cumhuriyet ve islam neden çakışmıyor?
  0
  ferhatt 1 yıl önce
  bir uygulamanın islamla çakışması için, kuranla açık şekilde ters düşmesi lazim. şimdi sen şeriat hakkında ne söylesen cumhuriyet-kuran çakışması olmaz. sadece hırsız yapanın cezası gibi konularda karşıtlık görebilirsin. ama bu da cumhuriyetten çok hukuk kurallarıyla alakalı sayılır.(kurana gore düzenlenmesi lazım)
  1
  mukan58 1 yıl önce ~ 1 yıl önce
  haa kusura bakma yanlış anlamışım :d .
 • 0
  taylanoid 1 yıl önce
  şimdi ki şeriat şeriat olsaydı isterdik elbet, lâkin şeriat adı altında yemediği haram, işlemediği günah kalmayan insanların faaliyetleri günümüzde şeriatın asıl anlamından çıktığını çok yanlış yerlerde bulunduğunu gösteriyor.
 • 1
  maksima 1 yıl önce
  şeriat müslümanların doyumsuzluğunun geldiği son noktadır bana sorarsanız
  kızları kapatın---daha çok kapatın---hayır daha çok---yok yok evden çıkmasınlar
  ıbadetlerimizi gerçekleştirelim---hayır yeterince katı değiliz---küçücük çocuklarımızı da zorlayalım
  dinin öğretilere ve kurallarına göre yaşayalım---olmadı çok özgür olduk---herkes bizim dini öğretilerimize göre yaşasın

  velhasıl eğer sistem sizin dininizi yaşamanızı engellemiyorsa, neden insanların yaşama şekilleri sizi bağlıyor anlamıyorum
  bana dayatılacak her dini kuralı reddediyorum

  iran'da bi pankart yaptırmışlardı:
  "insanları zorla cennete gönderemezsiniz"
 • 1
  umutdzlts 1 yıl önce
  şeriat isteyenlerde dini kullanıp milletin anasını sikiyo.. bi nevi faşist teokrası uyguluyorlar.
  0
  ecemmelis 1 yıl önce
  ıcimden gecenleri yazmissin tenkss
  1
  umutdzlts 1 yıl önce
  rica.
 • 1
  ikshazretleri 1 yıl önce
  dinin bütün farzlarını yerine getirmeyen bir sürü insan var nasıl ki namaz kilmak istemeyse oruç tutmak istemesene saygı duyuyoruz allahla onun arasında diyoruz ( ki bunlar farz ) , şeriat istemiyo diye de biseyler demenize gerek yok bence.
 • 1
  burakkayaalp 1 yıl önce
  olur.
 • 0
  bigbomx 1 yıl önce
  bence olmaz devletin dini olmayabilir ancak gayrimüslimlerde bu ülkede yaşadığı için insanın dinindeki kurallara göre yargılanacağı bir demokratik sistem kurulabilir.
 • 0
  seyyahmhnds 1 yıl önce
  ya amk şeriat binlerce türü var hangisini kast ediyorsun bir de herkesin dini kendine size ne allah irade vermiş insanlara siz şeriat ile allah müdahale etmemiş siz mi müdahale edeceksiniz
 • 0
  vera 1 yıl önce
  şeriat ile tam anlamıyla hukmedebilecek muslumanlar göremediğimiz icindir belki de, cogunluk dini kendine gore yontuyor
 • 0
  memocan21 1 yıl önce
  şeriat ı istemiyen dinden çıkar çünkü şeriat allahın kuralları dır şeriat ı istemiyorum demek yarabbi ben senin kurallarını istemiyorum ben senin hükmüne inanmıyorum demektir lisanı hal ile insan bunu yapıyor zaten
 • 0
  ultim 1 yıl önce
  bende istemiyorum.
 • 0
  nefa 1 yıl önce
  olur
 • 1
  burak00 1 yıl önce
  allah yaratsın ama kurallari biz koyalim! demenin kısa hali
 • 0
  justmerve 1 yıl önce
  tabii ki de olur.allah bütün insanlığa akıl,özgür irade ve vicdan vermiş.en önemlisi kuranı evrensel bir mesaj olarak indirmiş 'bütün insanlığa'. o zaman niye şeriat adı altında başka insanların buyruğu altına girelim?
 • 0
  dikusak 1 yıl önce
  şeriatın ne olduğunu bilmeyenlere önce bi şeriatı anlatmak gerek. şeriat padişahlık yada cumhuriyet gibi bir rejim değildir.şeriat hak demektir adalet demektir. yasaları kurani kerimivrehber alarak oluşturmaktır. yani kuranın yaşama dair doğru veya yanlış olarak belşrttiği şeyleri kanunlaştırılmış halidir.
 • 0
  flariel93 1 yıl önce
  dinin buyurduklarını yerine getirip , halen aynı insan olarak hayatına devam ediyorsan bence burada bir yanlış var. sadece şeriat ile hakikat bulunurni mu sizce? yazılana göre namaz bizi arındırır , kötü duyguları def eder değil mi ? hani ? kıskançlık, gösteriş , benlik , küfür... bunlar devam ediyorsa neye yarar senin uyguladığın ibadetler.

  yunus emre , mevlana , şems-i tebrizi...

  hepsi hakikatı bulmak için aradı. gerçekten isteyerek aradı. ve en sonunda aşk'a nail oldular. peki bu arayış şeriat ile mi oldu ? hayır. kalbinden ne istediyse onun sayesinde oldu. ibadeti ibadet için değil , kendimiz için yapmalı. ama bu ibadetler sonucu halen aynı insan olarak hayata devam ediyorsak yanlış yapılan birşey var. insan kendine bi uzaktan bakmalı , etinden kemiğinden sıyrılıp hakikat için yormalı kendini. şimdi bana diyeceksiniz sen buldun mu peki ? hayır dostlar , hatta şuan ps4 oynuyorum. ama merak ettikçe araştırıyorum biz bu dünya da neden varız diye. sürç-ü lisan ettiysem affola...
 • 0
  cikolatalipatatees 1 yıl önce
  şeriat isteyenlerin çoğu şeriatın ne olduğuna dair hiçbir fikre sahip değil. burada bir hemfikir olalım
 • 0
  rahip 1 yıl önce
  kime göre şeriat eğer kitaba göreyse tabiki isterim ama şuan ki hükümete göreyse istemem. eğer bir hırsızın cezası şeriatta parmağı kesilmekse bu sözüm ona yöneticinin soyu içinde geçerli. ama böyle bişey söz konusu değil nasılsa bakanların çocukları bir suç işlediğinde ceza almıyorsa şeriatta gelse olan yine mazluma olur.
 • 0
  klasik_biri 1 yıl önce
  olur tabi neden olmasın
 • 0
  umut1881 1 yıl önce
  şeriat isteyenlerin coguna sorsan şeriat ney bilmezler... suriyenin bu durumda olmasinin en buyuk nedenide seriat ztn... kadın araba kullanamaz?? ne alaka?? kadın kapanmak zorunda ??? ne alaka kapalı olunca namuslu açık olunca orospu mu olunuyo bumu mantık??? size soyle söyleyim... "ne kapalilar var otobanda fink atar... ne açık kızlar var evde annesine babasina faydalı hayirli" hersey turbanla olmuyo gidin ilk once içinizdeki fesatligi ondan sonrada orospulugu kaldirin ondan sonra şeriat ı konusuruz.
 • 0
  prof 1 yıl önce
  kendisine musluman diyenlerin hepsi laf salatasi oldugu icin kimse seriat istemez. zira turkiye seriatle yonetilemez. ne olacak ben ateistim diye kanunlardan muaf mi olacagim
 • 0
  pensochesia 1 yıl önce
  şeriatla yönetilceksek yönetici kim olacak? kendine hoca diyenlerin hali ortada. kuranı doğru bir şekilde uygulayabilecek miyiz? gelmesi istenilen şeyin nasıl geleceği de önemli.
 • 0
  bmmh 1 yıl önce
  din insanın vicdanıdır. herkesin dini kendisine.. herkesin dinini rahatca yaşayabileceği demokratik bi yönetim sistemi varken niçin şeriatı dayatmaya çalışıyorsunuz?
 • felsefe

  felsefe tartışmalarını özgürce yapabileceğiniz bölüm.

  201 takipçi
 • abone ol
 • moderatörler
  philosopher
  adamlar

 • bu bölüm #kültür-sanat bölümünün alt bölümüdür.

 • bu bölümde kural yok. her tartışmaya açık bir bölüm.