4
osmanlı devletinin başlangıcı
ertuğrul gazi, söğüt'te boyu ile tutup oturduğu vakit, selçukoğulları devleti ayağa düştüğünden unutulmaya yüz tutmuştu. ertuğrul'un osman, gündüz ve saruyatı adlarında üç oğlu vardı. bu kardeşlerden osman yiğit oldu. bu sebepten halkı osman'a değer verir ve ava gittiklerinde türklerin yiğitleri onun yanında toplanırlardı.

o sırada gazan han, rum'u istila etti. selçukoğullarından kekavus oğlu mesud ile feramürz oğlu keykubadı egemenliği altına aldı ama onları kendisinin naibi olarak yine rum'da bıraktı. (rum: anadolu)
bu iki sultan, gazan han adına rum'u idare ettiler. diyarbakır, malatya, sivas ve harput sultan mesud'un; konya ve rum sahilleri ise sultan ikinci alaaddin keykubadın idaresi altında idi. her iki sultan da rum'un vergilerini toplayıp gazan han'a gönderirlerdi.

bu zamanda ertuğrul gazi gayet yaşlanmıştı. ertuğrul'a ve oğullarına o yerin kafiri ve müslüman'ı herkes saygı gösterirdi. ertuğrul gazi'nin feramürz oğlu sultan alaaddin ile çok yakın ilişkileri vardı. oğullarından biriyle sultan ikinci alaaddin'e zaman zaman hediyeler gönderirdi. sultan birinci alaaddin'in ölümünden sonra selçukoğullarından rum'a kim hükümdar olsa, ertuğrul gazi'den himayelerini esirgemediler.

ertuğrul gazi iyice ihtiyarlayınca oğlu osman kendi boyları içinde hakim oldu. göçerevlerin bazısı osman'ı bazısı amcası dündar'ı bey yapmak istediler ama kendi kabilesi osman'ı tercih etti. el altından haber gönderip söyleştiler. halkın ortasına gelen dündar halkın osman'a meylini ve bağlılığını görünce dündar beylikten vazgeçip osman'a itaat etti. kardeşleri ve bütün göçerevli türkler, onun hükmü altına girdi. bu zamanda sultan ikinci alaaddin'in sultan öyüğü'nün eskişehir'inde ve inönün de naipleri vardı. osman gazi bunların yanına gider gelir dostluk ederdi. fakat özellikle inönü beyi ile iyi dost idi. sık sık bir araya gelip yiyip içerlerdi.

bu içeriğe henüz yorum yapılmamıştır. • osmanlıyız biz

  Osmanlıyız Biz Anlı da Şanlıda Osmanlıyız Biz...

  8 takipçi

 • abone ol

 • moderatörler

  666siyonist666

 • bizans torunlarının girmesi yasaktır.
  dini ve milli değerlere küfretmek yasaktır.


popi yükleniyor...

popi yükleniyor...

pupu yükleniyor...

pupu yükleniyor...

tepe yükleniyor...

tepe yükleniyor...

g20 yükleniyor...

g20 yükleniyor...