0
programlama öğrenmek için matematik

Ben 10.sınıf öğrencisiyim ve programlama dili öğrenmek istiyorum ingilizcem orta seviyede yaz tatilinde ingilizce kursuna gidip geliştirmeyi düşünüyorum fakat matematiğim pek iyi değil temelim yok denilebilir programlama öğrenmek için illa matematiğimin çok iyi mi olması gerekiyor öyleyse eğer matematiğimi geliştirmem için neler önerbilirsiniz ?

 • 0
  gurkanozsoy 1 yıl önce
  programlama matematik bilgisine bakar. matematik öğrenmek ve matematiğini geliştirmek, bu alanda sana yardımcı olacaktır. matematik ve geometriyi yazarak: önce konu tekrar edip bilgi açığını kapatarak çalışman lazım. bol soru çözerek öğrendiklerini pekiştirmen lazım. matematiğini ve ingilizceni geliştirirken, bence bir yerlerden de başlasan iyi olur. mesela algoritma nedir, nasıl yazılır, nasıl kullanılır, programa nasıl dökülür gibi soruların cevaplarını bulmaya çalışabilirsin.
 • 0
  bilisim_muhendisi 1 yıl önce
  bir programlama dili öğrenebilmek için iyi ingilizce ve iyi matematik şarttır dostum. herhangi bir konuda iyi olmak için onu sevmen gerek :D matematiği sevmelisin sorular ve matematiksel sorunlar çözmeye uğraşmalısın.ingilizce içinse altyazılı filmler kısa ingilizce kitaplar işine yarar. ki zaten programlama dili öğrendikçede ingilizce birşeyler öğreniyorsun. neyse dostum bu kadar :) . istediğin zaman mesaj atabilirsin uğradıkça cevaplarım :D
 • 2
  cay 1 yıl önce
  Selam ufak dostum,
  İngilizce kursuna gitmeye karar vermekle çok iyi etmişsin. Türkçe kaynakları takip ederek programlamayı takibide öğrenebilirsin. Ancak bişilim sürekli değişen ve gelişen bir dünya olduğu için, kaynaklar türkçeye çevrilene kadar eskide kalabiliyor. O yüzden ingilizceni geliştirip ingilizce kaynaklara bakmanı,her gün en az 2 ingilizce bilgisayar terimini öğrenmeni tavsiye ederim.

  Matematik konusuna gelince, elbet çok önemli ama senin daha okuduğun sınıf gereği görmediğin bir matematik dağı var. o yüzden şuan bildiğin kadarıyla, görmüş olduğun fonksiyonlar ve mantık dersleri senin için yeterli olacaktır.

  derslerde kullandığın her fonksiyonun kodunu yazman seni geliştirir ve öğrenimini zevkli hale getirir. Örn: F=m*a yada h=1/2*g*t^2 gibi fizik fonksiyonlarını programlamaya çalışarak başlayabilirsin. Tabiki bunları ingilizceni geliştirdikten ve temel programlama derslerini bitirdikten sonra yapmanı tavsiye ederim.
 • 0
  mevlut 1 yıl önce
  sadece bilgisayara ait olması muhtemel kelimeleri ve tümceleri öğrensek olurmu çünkü bi dil öğrenmek kolay değil tabi bir iş başarmak için çabalamak gerekir ama bi temel olursa gerisi gelir diye düşünüyorum
 • 0
  enaz3karakter 1 yıl önce
  gerek yok matematiğe cebir bilsen yeter
 • 1
  fehemabi 1 yıl önce
  İngilizce öğrenmeye karar vermen gerçekten çok iyi olmuş. İnternetten sürekli bir şeyler araştırıp öğrenebilirsin. Bilgisayar üzerine inanılmaz geniş çaplı bilgilerin paylaşıldığı yabancı siteler var. Mutlaka birkaçına üye ol, oralarda vakit geçir.
  Geldik matematik konusuna. Algoritma geliştirebilmek için matematik öğrenmen şart. Ama tabii ki program yazarken kullandığımız matematik şu anda lisede gördüğün matematiğin tamamında iyi olmanı gerektirmiyor. Mantık, bağıntı, fonksiyonlar, kombinasyon, permütasyon, olasılık konularına önem vermen gerek. Bunlar seni sadece bir programlama dili öğrenip program yazmaya çalışan insanlara göre seni daha da ileri taşıyacaktır.
 • 0
  kisacaed 1 yıl önce
  Matematik yapabilseydim programlama değil direk matematik bölümü okurdum çok saçma bişey bu bence. Matematik bilen aamın bu konuda avantajı olduğu bir gerçek var ortada orası öyle ama aması ben istisnamıyım bilmiyorum tam bir matematik özürlüyüm yok arkadaş ilk okuldan beri böyleyim lisede matematik dersinden zar zor geçiyordum programlama derslerimin notları 90 dan aşağı değil üni de de öyle oldu bikgisayar ile ilgili tüm dersler 95 ama diğer dersleri zar zor geçiyorum anlamadım işin aslıbenim bilgisayar veya bilgisayar ile ilgili her şeyi çabuk kavradığım ve bunun tek nedrni yaptığım şeyden zevk almam ve çok sevmemdir matematik filan hikaye
 • 0
  yusufaslan 1 yıl önce
  Matematikle alakası yok diyen arkadaşlar bence yanılıyor matematik şart niye şart açıklayayım tecrübe ettiğim kadarı ile :

  Bilgisayar'ın ilk olarak çıkış tarihçesine baktığımız zaman hesaplama makinesi ihtiyacı yüzünden ortaya çıkmıştır. Ve ilerleyen dönemlerde (2. Dünya savaşı sıralarında) kriptolojik tasarımlar ve kriptoanaliz ile şuan ki günümüze kadar bilgisayar ve matematik hep iç içe olmuştur.

  Programlama gelince matematiğin karşımıza çıkacağı yerler :

  Veri yapıları (Kuyruk, Bağlantılı liste, Graph , Sıralama algoritmaları, En kısa yol bulma Problemleri)
  Ayrık Yapılar
  Kriptolojik Tasarımlar (Yüz tanıma sistemleri ,vs AES,RSA,DES vs vs )
  Matematiksel tasarım gerektiren uygulamalar (Kamera sistemleri)
  Ağ iletişim protokolleri (Tüm yönlendirici protokolleri, Wifi, Radio Frekans Aktarımları, Kızılötesi, Bluetooth)
  ve saymadığım çoğu uygulama için matematik bilmek şart hemde ileri düzeyde .!
  Diyebilirsiniz ben bilmeden de yapıyorum yaparsınız ama belirli bir yere kadar işin iç yapısı matematikte matematiksiz olan yere kadar zaten çoğu kişi programlamayı ezbere, gözü kapalı yapıyor. Önemli olan bir sorunla karşılaştığında o sorunu matematiksel olarak modelledikten sonra algoritmaya dökmek. Ha bu saydıklarım belirli başlı işler için diğerlerine göre az bilgi ister mesela Web Tasarım veya otomasyon programı yapacaksanız veya günlük rutin işlerinizi halletmek için program yapacaksanız.Ama diğer koşullar matematikle yakından ilgilidir.

  Matematik bilmeniz gereken konular : Matris ve Determinant, Logaritma , Fonksiyonlar , Küme işlemleri, Sayı sistemleri.


 • programlama

  Donanıma ne yapması gerektiğini söyleyen sanat! Bilgi paylaşımı amacıyla kurulmuş bu bölümde yeni bilgiler edinebilir, kendinizi geliştirebilir ya da bilgilerinizi paylaşarak katkıda bulunabilirsiniz.

  128 takipçi

 • abone ol

 • moderatörler

  ssl

  mryoda
  erkansivas35
 • bölüm kuralları

  sizden uymanızı rica edeceğimiz bazı basit kurallar var. 

  • bilgisayar teknolojileri ile ilgisi olmayan içerikleri bu bölümde oluşturmayın. yorumlar için de aynı geçerlilik mevcuttur.
  • yazılım bir sanattır ve siyasetin, küfür ve hakaretin sanatla ilgisi yoktur. lütfen yorumlarınıza ve içeriklerinize özen bu konuda özen gösterin.
  • puiv içerisinde başka bir üyenin yazısını bütün olarak kesinlikle kopyalamayın. kullanmak istediğiniz kısımı alıntı işareti içerisine alıp, orjinal başlığına link verin.
  • etik ya da legal olmayan her türlü yazılımsal ürün ya da içerik paylaşımı yasaktır. hack, crack vb.


  içerik standartları

  • anlatacağımız şeyi çok iyi bilmemize gerek yok, herkes her şeyi bilemez. siz başlatın, elbet konuya hakim bir yazarımız vardır.
  • içeriğimizde kod varsa, kodumuza yorum ekleyip öğrenmek isteyen arkadaşlara destek olalım!
  • puiv standartları gereği paylaştığınız kodların tüm harfleri lowercase olacaktır. bir başkası kopyalayıp çalıştırmaya çalıştığında hata almayacağına emin olalım. yorum kullanarak belirtelim.
  • resim ya da anket paylaşımları haricinde içeriğimizin çoğunu anlatımların oluşturması gerektiğini unutmayalım.

  bölüm kuralları hakkında bilgi edinmek ve fikir belirtmek için tıklayınız.

popi yükleniyor...

popi yükleniyor...

pupu yükleniyor...

pupu yükleniyor...

tepe yükleniyor...

tepe yükleniyor...

g20 yükleniyor...

g20 yükleniyor...