11

az bilinen kahramanlar: nikola tesla - p3

dünyaca ünlü olmasına rağmen, ülkemizde sokağa çıkıp 10 kişiye sorsalar, tanıyan 3 belki 4 kişi çıkacak olduğu için "az bilinen" kategorisine ekleme gereği duydum. bilirsiniz, bizimkiler fizikçilerden çok popçularla ilgilenir. beyni değil kıçı güzel olsa yeterli.

velhasılkelam;https://i.hizliresim.com/p5VWkr.png


● nikola tesla 10 temmuz 1856 da bugünkü sırbistan’ın similjan kasabasında doğdu.

● sırp kökenli amerikalı fizikçi, elektro fizikçi ve mühendis olan tesla dünya bilim tarihini kökten değiştiren deneylere ve icatlara imza atmış bir dahidir.

● en önemli buluşu elektriğin kablosuz olarak taşınabileceğinin deneysel olarak londra fuarını aydınlatarak ispatlamasıdır.

● bugün bilinen tüm iletişim teknolojilerinin, uzay teknolojilerinin, kablosuz iletişimin vs temelini atan büyük bir dahi, anlaşılamaz bilim adamı, kimilerine göre ise akıl hastası bir sosyopat dahi idi. tesla hiç evlenmemiştir.

● bunun bilimsel araştırmalarında önemli olduğunu düşünüyordu. her zaman çok şık, titiz ve temiz giyinirdi.

● icat ettiği söylenen ve edison, watteside enerji tesisi, allis charmes fabrikası mühendisleri ile yaşadığı kavgalar sonucu ortaya çıkmayan düz motorlu nikola tesla tribünleri, bugün bile hakkında hala bilgimizin olmamasına ve bu projenin ortadan kaybolmasına neden oldu. tesla ve edison’un dünya bilim tarihine akım savaşları olarak geçen çekişmesi de bu tarihlere rastlar.

tesla’nın icatları

● tesla’ya göre doğru akımı kullanmak sistem olarak yanlıştı. alternatif akımı kullanarak jeneratör ve motordaki komütatörü ortadan kaldırmak gerekmekteydi.

● ancak alternatif akım ile çalışacak bir motor bulunamadığından işi kolay değildi. sınıf arkadaşı szigetti elektrik endüstrisinde devrim yaratacak dönen manyetik alanı keşif etti.

● böylece komütatör ortadan kalkmış oldu. o da alternatif akım elektrik sistemini baştan sona tasarladı. enerjinin ekonomik iletimi için yükseltici ve alçaltıcı, transformatörler ve motordan mekanik güç elde etmek için alternatif akım motorları onun tarafından bulundu.

● ”niyagara şelalesini hidroelektrik elde etmek için kullanacağım“ diyerek herkesi şoke etti. icatlarını kendi deyimi ile uykusuz geçen gecelerde “zihninde çakan şimşekler“ ardından yaptığını söyler ve şöyle anlatır:

● "bu ışık patlamalarını hala zaman zaman yaşıyorum. yeni bir fikrin zihnimde parıldayıvermesi durumunda oluyor. ama artık eskisi kadar heyecan verici değil bu. eskiye nazaran daha etkisiz.

● gözlerimi kapadığımda ilk önce çok koyu ve tek tonlu bir mavi fon görüyorum. tıpkı açık ama yıldızsız bir gecede olduğu gibi.

● birkaç saniye içinde bu alan parıltılar saçan ve bana doğru ilerleyen yeşil ışıltılar ile doluyor. neden sonra sağ tarafımda birbirine paralel ve yakın ışınların oluşturduğu iki ayrı sistem görüyorum.

● bu iki sistem birbiri ile dik açı oluşturacak şekilde duruyorlar. sarı, yeşil ve altın renklerinin hakim olmasına karşın yinede her türlü rengi içeriyorlar.

● sonra bu çizgiler daha da parlaklaşmaya başlıyor ve her yere parlaklık saçan belirgin noktalar serpiliyor. bu resim yavaş yavaş görüntü alnımdan çıkıyor ve sola doğru kayarak yok olup gidiyor. yerini pek hoş olmayan ölü bir griliğe bırakıyor.

● burayı çabucak kabaran ve kendine canlı formlar vermeye çalışıyormuş gibi duran bulutlar doldurmaya başlıyor.

● işin ilginç yanı şu ki ikinci şamaya geçinceye kadar bu griliği belirgin bir şekle benzetemiyorum. her seferinde uyuya kalmadan az önce gözlerimde kimi şeylerin yada insanların görüntüleri canlanıyor.

● onları gördüğüm anda anlıyorum ki bilincimi yitirmek üzereyim. eğer ortaya çıkmıyorlarsa yada bunu ret ediyorlarsa biliyorum ki, bu uykusuz bir gece geçireceğim anlamına geliyor."
 • 2
  democrat 1 ay önce
  çok büyük adammış, belki de gelmiş geçmiş en fantastik bilim adamı olabilir. bi 100 yıl daha yaşasaydı, bugün çok farklı bir dünya olabilirmiş.
  0
  sjense 1 ay önce
  insanoğlu nankördür. kıymet bilmez. ölünce değerlenmeseymiş, iyiymiş.
  1
  madara 1 ay önce
  100 yıl yaşamasına gerek yoktu efenim, adamın yaptığı şeyleri dünyada yaymasına izin verselerdi bedava elektrik kullanıyorduk şuan. adam yapacağını yaptı ama her zamanki olduğu gibi para babaları, baronlar, devlet büyükleri izin vermedi adama. hatta ve hatta belgeselinde 80li yaşlarında otelde ölü bulunduğu odada ışınlanma ile ilgili belgeler bulunduğu ve yine her zaman olduğu gibi para babaları, baronlar ve devlet büyükleri tarafından bu belgelerin yok edildiği veya saklandığı söylendi.
  1
  sjense 1 ay önce
  ah şu birleşik devletler..
 • 1
  caytiryakisi 1 ay önce
  dozumuzu aldık, eyvallah
  1
  sjense 1 ay önce
  eyvallah benden, bu yorumun ile günlük gaz dozumu aldım bende.
 • tarih

  tarihle ilgili her türlü paylaşım

  119 takipçi
 • abone ol
 • moderatörler
  ofsaytsizburak
  hellomyfriend
  sjense

 • bu bölüm #kültür-sanat bölümünün alt bölümüdür.
  • tarih moderatörleri olarak "bilgi ve yorumlama" yı hedefliyoruz. argo ve dalga amaçlı yapılan yorumlar ve başlıklar silinir.


  • kaynak belirtmeyi unutmayın. aksi takdirde bilgi hırsızlığına girmiş olursunuz.


  • bölüm dışı içerik yapmak yasaktır.

  • alıntı yaptığınız yazının altına ''alıntıdır'' yazınız.

  ilgili bölümler;