8
1.dunya savasi sonu...
1.dünya savaşı sonu...harp bitmiş,osmanlı 1.dünya savaşı'ndan yenik çıkmıştı.askerler karargahlara gelip silahlarını teslim ediyorlardı. bir asker,silahını teslim ederken aynı zamanda cebinden çıkardığı paraların hepsini masaya koydu."bunu da alın" dedi. olayı gören albay nazif kayacık,askerin yanına gidip "bu da nesi?" deyince, o asker "memleketime şehit olmadan,cebimde parayla dönemem" dedi. albay duygulandı.asker devam etti; "komutanım,ben türkistanlıyım. halep'e okul için gelmiştim.devletimizin savaşta olduğunu duyunca arkadaşlarımla bu savaşa gönüllü katıldık.oradakiler para için düşman saflarına katıldılar.şimdi döndüğümde araplar bizim para karşılığında savaştığımızı sanmasınlar diye bırakıyorum tüm paramı." diyerek komutanını selamlayıp uzaklaştı.

kaynak : voprosı istorii , 1953, sayı 3, s. 33-49'dan naklen a. inan, “türkistan'da 1916 yılındaki ayaklanma”, türk kültürü , sayı 12, ekim 1963, s. 29-30.

bu içeriğe henüz yorum yapılmamıştır. • menkıbe

  Din büyüklerinin veya tarihe geçmiş ünlü kimselerin yaşamları ve olağanüstü davranışlarıyla ilgili hikâyeler Olağanüstü olaylarla ilgili anlatılar

  13 takipçi

 • abone ol

 • moderatörler

  keyiftuccari

 • gerçeklik ve dogruluk vaadetmiyoruz.

  abone olmayı unutmayın


popi yükleniyor...

popi yükleniyor...

pupu yükleniyor...

pupu yükleniyor...

tepe yükleniyor...

tepe yükleniyor...

g20 yükleniyor...

g20 yükleniyor...