9

kumaş nasıl yapılır?

kumaşın ana maddesi ipliktir. kumaş nasıl üretilir sorusuna cevap vermek için ipliğin tezgahlardaki macerasını bilmek gerekir. ipliğin ilmek olarak bir araya getirilmesi ve ağ gibi örülmesiyle yapılır. ipliğin ham maddesi ne ise doğal olarak kumaşın da ana içeriği o madde olur.

elde edilen iplikler çeşitli dokuma yöntemleriyle kumaşa dönüştürülür. sık ve hızlı bir makinesel işlemden sonra elde edilen kumaş ipliğin tüm karakteristik özelliklerini yansıtır. birçok ipliğin farklı özellikleri olduğundan bu ipliklerin kumaşa çevrilmesinde de bu özelliklere uygun üretim teknikleri kullanılır.

örneğin keten kumaşın üretimi ile pamuk kumaşın üretiminde çok farklı teknikler ve tekstil yardımcı malzemeleri kullanılır. farklı içerikli kumaşların üretimi ise çok daha komplike çalışmayı ve kumaş üretimi yapan makine ve teçhizatı gerektirir. örneğin pamuk saten kumaşlarda kullanılan iki maddenin kombinasyonunda uygulanan üretim tekniği tekli üretime göre oldukça fark arz eder.

 • tanıtım

  bir içeriği geniş yığınlara tanıtmak, beğendirmek ve böylece o içeriğin sürümünü sağlamak amacıyla yapılan çalışmaların tümü.

  8 takipçi
 • abone ol
 • moderatörler
  shewolf
  delibiri

 • bu bölüm #karışık bölümünün alt bölümüdür.
 • +her konuda tanıtım yapabilirsiniz

  +argo küfür yasaktır

  +reklam yasaktır