18

tanrı, insanın hayata anlam verme çabasının bir ürünüdür.

bugün bir dergide okudum bunu. dinin ortaya çıktığı zamanları düşünürsek çok mantıklı geliyor.
 • 0
  daylight_ 1 yıl önce
  tanrı gerçekten var. tüm benliğimle buna inanıyorum şüphesiz. ama insanlar bazı şeyleri bazı olayları uyduruyor
  0
  kegisupertramp 1 yıl önce
  mesela
  0
  daylight_ 1 yıl önce
  nasıl yorumlayacağın sana kalmış açık uçlu bir konu bu
 • 3
  sevde 1 yıl önce
  allah’ın bizim için var olması ile kendine özgü varlığı farklı konulardır.

  yaratılmış ve yapılmış varlıklar olarak bizler kendi varlığımızı tıpkı bizim gibi önceden yok iken sonra açığa çıkan yani yaratılan ve yapılan diğer varlıklara atfedemeyiz. tıpkı sayıların arasındaki sıra düzeni ilişkisini onların hepsinin varlıklarının dayandığı “1” sayısına tercih edemeyeceğimiz gibi, varlıkların arasındaki zamansal ilişkileri de onların varlıklarının gerçekteki nedeni sayamayız.

  bu nedenle tüm varlık için bir asıl varoluşa ve bu varoluşun var ediciliğine gereksinim duyarız.

  aklımız bu evrende olan gerçekliğe uygun bir algıya sahiptir. ancak allah’ın kendine özgü varlığı ise bizim için bilinmez bir meçhuldür. başlangıç ve sonun olmaması bizim zaten akıl yürütme ile ulaştığımız bir sonuçtur.

  akıl burada ulaşacağı sınırı bize gösterir. ancak başlangıcı ve sonu olan varlıklar olarak “bu nasıl bir şeydir?” diye sormaya kalktığımızda cevap alamayacağımız açıktır.

  bu durumda aklın ulaştığı bu sınırlardan sonra vahye teslim olmak gerekmektedir.

  işte allah teala bu akla dayalı çıkarımımız cevapsız kalmasın ve bu nedenle sahipsiz bir boşluk içinde kendimizi heder etmeyelim diye, bizlere merhameten kendi münezzeh ve mükemmel var oluşunu bizim sınırlı dünyamıza yöneltmektedir. bizim bu en temel ihtiyacımıza cevap vermektedir.

  bu tenezzülünü de yarattığı varlıklarına karşı bir borç olarak değerlendirmekte ve bu ilişkinin adını “din-islam” olarak koymaktadır. allah'ın katındaki bizim hakkımız islam'dır.
  0
  kegisupertramp 1 yıl önce
  saat 1 oldu ya bunu okuyup anlamamı beklemiyosundur umarım
  0
  sevde 1 yıl önce
  bu soruyu bu saatte yazıyorsun ama kardeşim 🤣 sabah okursun
  0
  tuz 1 yıl önce
  ellerine sağlık
  0
  sevde 1 yıl önce
  sağolasın 😊
 • 1
  tuz 1 yıl önce
  hayat ne ola ki? hayat insanla beraber ortaya çıkmadı mı zaten?
  0
  kegisupertramp 1 yıl önce
  dünyadaki yaşam insan yaratılana kadar mükemmeldi hocam. insan yaratıldıktan sonra bozulmaya başladı.
  0
  sevde 1 yıl önce
  bakara suresi, 30. ayet meali şöyledir:

  "bir zamanlar rabb'in meleklere: "ben yeryüzünde bir halife yaratacağım." demişti. (melekler): "a!.. orada bozgunculuk yapacak ve kan dökecek birisini mi yaratacaksın? oysa biz seni överek tesbih ediyor ve seni takdis ediyoruz." dediler. (rabb'in): "ben sizin bilmediklerinizi bilirim." dedi."

  - bu, taaccübden dolayı verilmiş bir cevaptır. buna göre âyeti, allah teâla'nın "o insanların arasında fesat çıkarıp adam öldürecek kimselerin bulunmasına bakarak bu işe şaşmayın. çünkü bununla beraber onlar içerisinde salih ve muttakilerden bir topluluğun olacağını siz bilmiyorsunuz, ama ben biliyorum." demiş olması bakımından bir cevaptır.
 • 1
  tesla52 1 yıl önce
  mitoloji dersinde hepsini anlattılar. din kadim sorulara cevap bulabilmek için üretilmiştir. kadim sorular nedir, varlık nedir, neden yaratıldık, amacımız ne, dünya nasıl oluştu, şimşek neden çakar, yağmur neden yağar vs. teknoloji yetersiz olduğu için bunları merak eden insanlık bunlara kendince cevaplar buldular. mesela melekler ağladığı için yağmur yağar, tanrılar kızdığa zaman şimşek çakar, deniz tanrısı denize bacağını soktuğu zaman deniz yükselir çıkardığı zaman alçalır medcezir, bizi tanrı yarattı, bizi dünyaya imtihan yapmak için gönderdi vs. ki dünya üzerinde 3000 den fazla din var genel olarak hepsi birbirine benzer hepsinde mucizeler, akılalmaz olaylar, soyut varlıklar, masalsı anlatış, hikayeler vardır buda bu konuyu kanıtlar nitelikte.
  0
  sevde 1 yıl önce
  tesla bey tövbe estağfurullah niye mitolojiden fine bakıyorsunuz
  1
  tesla52 1 yıl önce
  sen şimdi 3000 tane tanrının hatta çok tanrılı dinleri tek sayıyorum yoksa sadece hint mitinde 3000 tanrı var :) hepsinin gerçekte var olduğunumu söylüyorsun yoksa insanların tanrı uydurduklarını kabul mu ediyorsun :)
  0
  sevde 1 yıl önce
  yok ben senin dediğine şaşırdım allah tektir
  1
  tesla52 1 yıl önce
  valla hoşuna gitmeyebilir ama 5 yıldır ateisttim geçen yıl ihsan eliaçık ve edip yükselle tekrar islama yaklaşsamda tam müslüman olamadım, imamhatip mezunuyum ve bütün cemaatlerde toplam 3 yıl kaldım. dediğim gibi bu sayfada ateistten sataniste herkesle tanışabilirsin :) beni kınama çünki sende benim kadar ateistsin ben 3000 tanrıya sen 2999 tanrıya inanmıyorsun :)
  0
  sevde 1 yıl önce
  kınamak ne haddime 😅 bende bazı şeyleri bilmesem bende ateist olurdum sende haklısın insan bilmediği şeyi nasıl anlayabilir ki ama sana tavsiye verebilirim eğer ki inanmak istiyorsan biri kanıt sunsa da inansam gözümle görür gibi
  -1
  tesla52 1 yıl önce
  o öyle olmuyor işte, sürekli sorgulayıp araştırıyorum illaki bi taraftan fire veriyor, ama deist oldum gibi sanki.
  -2
  sevde 1 yıl önce
  neyse ben yine de sana tavsiyemi vereyim sorduğun tüm soruların cevabını risale-i nur dan bulabilirsin o osmanlıca ben nasıl anlayacağım dersen youtube da bir sürü video var anlatan onlara bakabilirsin
 • 0
  eslim_1905 1 yıl önce
  seni yoktan var edendir
 • 0
  batuhannn76 1 yıl önce
  off ya
 • 0
  dreamof_dawn 1 yıl önce
  bunu geçen gün de tartıştık ama... evet öyle tabii, istersin sen de olsan, birilerinde farkındalık olsun..
 • 0
  ateistsantor 1 yıl önce
  zaten mantıklı. din ve devlet olgusu toplumun çıkmaza girmesiyle oluşmuştur. insanlar yıllar boyunca yıldızları ayı güneşi tanrısallaştırmış kutsal görmüştür. bazı yıldız kaymalarının kehanet bazılarının uğur getirdiğine inandılar zeuslar yehovalar vs vs.. hepsini toplumlar yarattı.
 • 0
  muhakemat 1 yıl önce
  dinin ortaya çıkış zamanları ne imiş de mantıklı gelecekmiş :) yahu arkadaş bir şey de mantıklı gelmesin size be.birisi de desin ki mantık nedir? ağzınıza sakız ettiğiniz her kelime anlamını yitirmiş durumda.düşünme yetisini kaybetmiş insanlar herhangi bir konunun mantıklı gelip gelmediğini tartışmaya açıyor. çok komik
  0
  kegisupertramp 1 yıl önce
  düşünme yetisini kaybetmiş mi? neye dayanarak bunu söylüyorsunuz? size doğru gelmeyen bir şey söylenince hemen mantıksız mı oluyor? dinlerin çıktığı zamanlara bakarsan insanlar acı içindeydiler. örneğin islamiyet; araplar cahiliye dönemini yaşıyorlardı. örneğin yahudilik; museviler ezilen, hor görülen bir halktı.
 • 0
  zencibey 1 yıl önce
  böyledir zaten , cevap vermedikleri olayların bir sonuca bağlanması gerekir ve bunları olağan üstü bir güce yani tanrıya bağlanmasıdır
 • 0
  vctry 1 yıl önce
  dergi hayata anlam verme çabasında değilmiş sanıırm
  herşeyin kendi kendine olduğunu düşünen bir zihniyet için yanlış da olmamış


 • hayata dair

  Bu bölümde ibretlik hikayeler ve komik paylaşımları bulabilirsiniz..

  1887 takipçi
 • abone ol
 • moderatörler
  gaddarus
  hellomyfriend
  darkier
  polinezyali
  caytiryakisi
  plumerion

 • bu bölüm #karışık bölümünün alt bölümüdür.

 • bölüm kuralları

  • bölümü takip etmeyi unutmayınız..!
  • konu dışında paylaşım yapmak yasaktır..
  • reklam amaçlı paylaşım yapmak yasaktır..
  • bölüm ile alakasız paylaşım yapmayınız..
  • başlıklarınızı her zaman ilgili bölüme açınız..
  • +18 başlıkları +18 içeriği işaretleyerek paylaşınız..
  • kurallara ısrarla uymayıp tekrar eden yazarlar bölümden engellenecektir..
  • başlıklarda ve yorumlarda herhangi bir kişinin ailesine hakaret,küfür ve rencide edici içerikler kesinlikle yasaktır..
  • şahsınıza yapılan küfür-hakaret  gibi içerikleri puiv moderatörlerine bildiriniz..