5
bilgi kirliliği ve bilgi kavramı üzerine görüş ve düşünceleriniz
öncelikle yaptığım ve yaşadığım gözlemler üzerinden bir kaç anekdot paylaşmak adına bu gönderiyi başlatıyorum, dileyen arkadaşlar pek tabii altına fikirlerini beyan edebilir, üzerine tartışabiliriz.

öyle afili cümleler kurarak konuyu dolambaçlı yollardan götürmeye gerek yok. bana kalırsa günümüzde bilginin ulaşımı eskiye nazaran çok daha kolay olmakla birlikte bir o kadarda kirli.. nasıl desem bu gün; her internet sahibi birey için bilgiye ulaşmak bir parmak ötesinde. hal ve durum böyle olunca sanırım araştırmak, eşelemek konusunda da biraz tembelleştik. işin aslı ben öyle düşünüyorum.. eskiden, daha doğrusu benim çocukluğumda bir ödevi yapmak için ansiklopediler karıştırılır, bir kitabı özetlemek için kitap okunurdu. ya da ne bileyim bilmediğimiz sözcükler için sözlükler didik didik edilirdi. şurada çok ince bir çizgi var bu araştırmalar esnasında istem dışı olsun olmasın fark etmeksizin insanlar öğrenmesi gerektiği şey haricinde daha başka bilgiler de öğrenebiliyordu. kaynaklar kısıtlı olmakla birlikte nadir olduğundan yanılma payı da bir o kadar düşüktü.

günümüze bakıldığında iste tabiri caizse tek tık ile aramak ya da ulaşmak istediğimiz bilgi milyon tane kaynaktan önümüze seriliyor, hazır özetlerinden tutunda en kısa ve öz bilgisine kadar, pratikte çok güzel bir şey, zamandan tasarruf edip istediğimize anında ulaşabiliyoruz. teori de iste bence erken bıkıp, sabırsızlığa ve hazıra alışıyoruz. yemek sektöründen tutunda, giyime kadar bilgi de makineleşiyor - makineleştiriliyor..

hele ki bilgi kirliliği mevzusu günümüzde çok daha büyük bir sorun, insanlar kaynak gösterdiği kaynaktan ne kadar emin ? bu kaynak ne kadar objektif bir şekilde doğru ? inanın bir haberi okurken bile 10 farklı manşet ve içerik görebiliyorum..

çokta uzatıp okuyacak olan insanları sıkmak istemiyorum.

kısacası; bana göre bilgi de artık tüketim toplumunun pençelerinde harcanır oldu. makineleşti ve değersizleşti.. asıl mesele doğru bilgiyi ne kadar derece de süzgeçten geçirip elediğimizde. hani ilber ortaylının bir sözü vardı yarı cahil diye.. giderek sürükleniyor insanlar buna. tohum ekmeden hasat biçmek gibi mi desem ne desem..

edit; imla
 • 1
  gaddarus 1 yıl önce
  nerde çokluk orda bokluk sözü geldi aklıma..artık bir bilgi içerikli bir şeyi okurken ne kadar doğru diye düşnüyoruz..
 • 2
  sadurra 1 yıl önce ~ 1 yıl önce
  ben bilginin elimizin altında olmasından son derecede memnunum. ''bu araştırmalar esnasında istem dışı olsun olmasın fark etmeksizin insanlar öğrenmesi gerektiği şey haricinde daha başka bilgiler de öğrenebiliyordu.'' bu söylediğin şeyi ben internette daha çok yaşıyorum açıkçası. sabri'nin attığı golü izlerken kendini bir an da sabri'nin çocukluk yıllarında bulabilirsin, sonrasında çocuklukla ilgili psikolojik bir makale çıkabilir karşına.

  bilgi kirliliği eskiden de vardı. sonuçta bugün kaynağı araştırıyorsak geçmişte de araştırıyorduk. hatta internet çok detaylı bir kaynak taramasına imkan tanıyor. hani 'bilinçli tüketici' kavramı var ya. öyle işte. ben bugün bilgi konusunda kaliteli siteler takip edebiliyorum ve bir sitedeki bir bilgiyi anında edinebiliyorum. bilginin doğruluğundan şüphe mi ediyorum? bu şüpheyi bir kaç dakika içerisinde internet sayesinde giderebilirim. yani hızlı bilgiyle hiç bir problemim yok. ha bilgi kirliliği arttı mı? elbette arttı. ama bilgi de arttı. sen bugün kaliteli bir tarih sitesi yerine facebook da ''dünya ve gerçekler'' i takip edersen bilgi kirliliğine maruz kalırsın. 'bilinçli' bir internet kullanıcısıysan bunları aşabilirsin.

  üretimin ve tüketimin çağımızda raconu bu. teoride de bir problem görmüyorum yani. tembelliğe alışıyoruz diye ansiklopedilerden devam etmeye gerek yok sanırım.
  0
  dehr 1 yıl önce
  gayet güzel betimlemişsin eskiyi savunmaktan ziyade sanki değer ölçüsü ve karakter ile alakalı sanırım benim bahsettiğim. yani bir insan işkembeden bir şey sallayınca çok kült bir şeyi veyahutta önünde ki aptal kutuda her gördüğüne inandığında ben rahatsız oluyorum ya. hiç düşünmeden hiç eşelemeden, hiç bir şey yapmadan, tamam. diyerek kabullenebiliyorlar.. kast ettiğimde buydu. ha eskiye nazaran tek parmak olayı diyorum da.. bilmiyorum nesil mi sakat, devir mi kötü çıkamıyorum işin içinden piuvdaşım
  0
  sadurra 1 yıl önce
  her devir kendine göre kötü zaten. her nesil de ayrı bir sakat. bahsettiğim gibi 'bilinç' çok önemli bir kavram. ve dediğin gibi 'karakter' ile alakalı. eğer rahatsızlık duyuyorsan bu bilinç oluşturulmayacak bir şey değil. o kara kutunun içine girip insanlara bir şeyler anlatabilirsin. izlemezler belki ama az da olsa bir şeyler yakalayabilirsin. ya da bu konuyla ilgili bir youtube kanalı açabilirsin. ha ama yazı yazma, okumazlar :)

  insanları inatla bilinçsiz bir hale getirmeye çalışan kişiler sosyal medyayı kullanıyorlar, sen de aynı şekilde sosyal medyayı kullanabilirsin. tabii bir şeyler yapmak istiyorsan.
  0
  dehr 1 yıl önce
  öyleyse yazarak kaybediyorum :)
 • 1
  oxygen 1 yıl önce
  bilgi kirliliği tabi arttı ama bu eskiden de fazlaydı hala da fazla. şimdi bilgi hazır olduğu için eski o efsaneler de azaldı. "lan zaten nereden öğrenecekler" deyip saçma sapan yalan atanlara iki dakika telefondan araştırma yapıp "kardeş ne diyon sen hayırdır diyebiliyoruz.
  0
  dehr 1 yıl önce
  diyemeyenler çok daha fazla değil mi sence de moruk , hem üşenenler hem sorgulamaktan kaçınanlar olsun..
  0
  oxygen 1 yıl önce
  yani diyemeyenler körü körüne inanıp sallayanlar çok. ama internet nimetinden faydalananlar çoğalacaktır. interneti facebook ve twitter zannetmeyenler
 • 1
  mavilotus 1 yıl önce ~ 1 yıl önce
  herkes kafasına göre bişey sallayıp "pu gerçok bilgu" diye kudururken bize de her şeye sorgular yaklaşmak düşüyor. bakınız: che hakkındaki sallamtırak başlık
  0
  dehr 1 yıl önce
  o başlıkta benimde yorumum var, ben karakter ve kişilik olarak olabilir ama ideoloji ile bağdaştırılamaz gibisinden bir şey söylemiştim sanırım.. sorgulamayanların bu kadar vurdumduymaz olup bilmiş gibi davranmaları beni rahatsız ediyor.. yapamayacaklarından da değil..
 • 0
  yaabakmabana 1 yıl önce
  direkt sonucu okuyup geçtim. haklısın. verdim artını.
  0
  dehr 1 yıl önce
  teşekkür ettim


 • hayata dair

  Bu bölümde ibretlik hikayeler ve komik paylaşımları bulabilirsiniz..

  261 takipçi

 • abone ol

 • moderatörler

  gaddarus

  hellomyfriend
  darkier
  polinezyali
  caytiryakisi
 • bölüm kuralları

  • bölümü takip etmeyi unutmayınız..!
  • konu dışında paylaşım yapmak yasaktır..
  • reklam amaçlı paylaşım yapmak yasaktır..
  • bölüm ile alakasız paylaşım yapmayınız..başlıklarınızı her zaman ilgili bölüme açınız..
  • küfür ve +18 başlıklar yasaktır..
  • +18 başlıkları +18 içeriği işaretleyerek paylaşınız..

popi yükleniyor...

popi yükleniyor...

pupu yükleniyor...

pupu yükleniyor...

tepe yükleniyor...

tepe yükleniyor...

g20 yükleniyor...

g20 yükleniyor...