yetimler edebiyatı ve şivanê kurmanca

  1
  ghostrider 18.5.2021 17:40
  ekim devrimi'nden sonra ortaya çıkan bu akım, ismini yazarlarından alır; bu dönemin yazarlarının çoğu babasını 1. dünya savaşı'nda ya da savaştan dolayı ortaya çıkan sebeplerden (hastalık, psikolojik problem vs.) dolayı kaybetmiştir.

  bu dönemde ilk kürtçe romanı ortaya çıkmıştır.


  | ilk kürtçe roman: kürt çoban

  erebê şemo'nun 1935 yılında yazdığı kürt çoban (şivanê kurmanca) adlı romanı kürt tarihinin ilk romanı sayılır. aynı zamanda, 1928-29 yıllarında hazırlanan şemo-marogulov alfabesi kullanılarak hazırlanan ilk kürtçe roman olma özelliğine de sahip. sovyetler birliği'nde yaşayan kürtleri konu alır. - (kitabı okumağım için içerik hakkında bilgi vermiyorum. okuduğumda içerik olarak paylaşırım.)

  şivanê kurmanca, 1930'lu yıllarda rus klasikleri kadar popüler bir kitap haline gelmiştir. sovyet yazar maksim gorki, ermenistan sovyet sosyalist cumhuriyeti'ne geldiği bir dönemde erebe şemo ile bir araya gelmiş ve şemo, şivanê kurmanca romanının el yazısı ile yazılmış halini gorki'ye vermiştir. gorki incelediği el yazısını havaya kaldırmış ve “kürtler, yazarları erebe şemo'nun diliyle konuşuyor” diyerek ona iltifatlarda bulunmuştur. – vikipedi

  lenin ve halkların kardeşliği nişanlarıyla ödüllendirilen erebe şemo, yaşamını sosyalizmin toplumsallaşmasına ve kürt tarihine adamış biridir.