yargıtay'dan emsal karar: boşanan koca işsiz de olsa nafaka ödeyecek

  15
  horseman 8.2.2019 12:28
  yargıtay hukuk genel kurulu, işsiz ve herhangi bir geliri olmayan erkeğin, boşanma davasında tam kusurlu bulunan çalışan eşine tedbir nafakası ödemesi gerektiğine hükmetti.

  şiddetli geçimsizlik yaşayan çift, 4. aile mahkemesi'ne müracaat ederek karşılıklı boşanma davası açtı. davacı-karşı davalı erkek, karısının güleryüz göstermediğini, tüm vaktini internette geçirdiğini, hakaret ettiğini, sadakatsiz davranışlar içine girdiğini öne sürdü. evlilik birliğinin sarsıldığını ileri sürerek boşanmalarına, kararın kesinleşmesinden itibaren 25 bin tl maddi tazminat ile 50 bin tl manevi tazminatın faiz ile birlikte tahsiline karar verilmesini talep etti.

  işsiz olmak tedbir nafakasına engel değil

  yargıtay 2. hukuk dairesi,mahkemenin kadına ara karadla aylık 500 tl tedbir nafakası takdir edildiğine, sonraki ara kararı ile davacı-karşı davalı kocanın işsiz olması ve hiçbir gelirinin bulunmadığı gerekçesiyle tedbir nafakasının durdurulduğuna dikkat çekti. daire, davacı-karşı davalı kocanın işsiz olması ve gelirinin bulunmaması hükmedilen tedbir nafakasının tamamıyla kaldırılmasını gerektirmeyeceğine hükmetti. işsizliğin ancak daha önce takdir edilen nafakanın indirilmesi için bir gerekçe olabileceği gerekçesiyle mahkeme kararı bozuldu. aile mahkemesi, ilk kararında direnince bu kez devreye yargıtay hukuk genel kurulu girdi.

  kadın kusurlu olsa da tedbir nafakası alır

  genel kurul kararında; boşanma ve ayrılık davalarında, tarafların kusur durumunun hiçbir şekilde tedbir nafakasının takdirine etkili bir unsur olmadığı hatırlatıldı. kararda şöyle denildi: "kusurlu eş yararına dahi, bu tedbirlerin alınması mümkündür. yine, her iki tarafın da gelirinin bulunması tedbir nafakası verilmesini engelleyici bir hâl değildir. ancak eşlerin ekonomik güçlerinin birbirine yakın olması durumu söz konusu ise bu durumda geçici tedbir nafakası verme zorunluluğunun ortadan kalkacağı söylenebilir. bu ilkeler kapsamında somut olay değerlendirildiğinde, tarafların 20.02.2011 tarihinde evlendikleri, aralarındaki anlaşmazlıklar sebebiyle karşılıklı olarak boşanma davası açtıkları anlaşılmaktadır. yargılama sonunda ise davacı-karşı davalı erkeğin boşanmaya yol açan olaylarda bir kusurunun bulunmadığı, davalı-karşı davacı kadının ise başkası ile aşk ve gönül ilişkisi içerisine girdiği, bu sebeple tam kusurlu olduğu gerekçesiyle, erkeğin davasının kabulüyle tarafların boşanmalarına karar verilmiştir. kadının davasının ise reddine karar verilmiştir. kararın temyizi üzerine mahkemenin boşanma ve kusur belirlemesine dair gerekçesi onanmak suretiyle kesinleşmiş, karar sadece tedbir nafakasına dair olarak bozulmuştur. mahkemenin direnme gerekçesinin aksine erkeğin gelirinin bulunmaması, kadının çalışıyor olması veya kusur durumu kadın yararına tedbir nafakası hükmedilmesine engel teşkil eden vakıalar değildir. hâl böyle olunca tarafların karşılıklı iddia ve savunmalarına, dosyadaki tutanak ve kanıtlara, bozma kararında açıklanan gerektirici nedenlere göre, hukuk genel kurulu'nca da benimsenen yargıtay 2. hukuk dairesi'nin bozma kararına uyulmak gerekirken, önceki kararda direnilmesi usul ve yasaya aykırıdır. karar oy birliği ile bozulmuştur."

  iha
 • 2
  lazcoder 8.2.2019 12:52
  yargıtay feminizm akımına kapılmış anlaşılan. yoksa akıl ve mantık dışı bu karar.
 • 2
  sebepsiz42 8.2.2019 13:18
  biz erkekler artık boşanmaktan korkacağız desenize hayatımdan cıkardıgım bı surtuge neyın ödemesini yapıcakmışım mutlu etseymiş aq
  1
  systemfailed 8.2.2019 23:45
  neden çıkardığına bağlı bakalım sürtük omu bilmek gerek degılmı
 • 3
  bizanskurdu 8.2.2019 14:58
  kocalara ölüm
 • 2
  ghostrider 8.2.2019 15:24
  evlenmiyorum

 • 1
  galen 8.2.2019 17:00
  nedense hiç feminist göremedim buralarda, böyle şeylerde bi anda yok oluyorlar
 • 1
  ofsaytsizburak 8.2.2019 19:09
  eşitlik bahanesiyle ayrıcalık isteyen tayfa şu nafaka olayına nasıl yaklaşıyor acaba?
  her ortamda,saniyede bayan değil kadın gibi mağduriyet yaratanlara ne desek az geliyor.
  1
  systemfailed 8.2.2019 23:45
  birde kendini koysana onların yerine birisi ile evlendin çocugun oldu ve o adam artık eski adam degıl pıslıgın tekı oldu ve beşparasız kapının önüne koydu senı ne olacak şimdi nasıl olur deme dünya kadar örnegi var mutlaka sende şimdi örnek vereceksin buna dair tabikide ama işlerin buraya gelmesinin sebebi bir çok erkegin elin kızının hayatının içine sıçması sayesinde buraya geldi bir laf vardı aman sırtımda küfemi boşarım gider işte bu kafa işi buraya getirdi