12

sevgiye dair

Sevgi Yunus Emre'ye göre sulh, Mevlana'ya göre tasavvuf, George Sand'e göre soylu bir acıdır. Kimisi dünya'ya, kimisi dinine, kimisi de insana sevgi besler. Sevgi bu üç örnekte olduğu gibi her şeye beslenilebilecek bir duygudur.

Günümüz Dünya'sında sevgi karşılıksız bir olgu haline gelmiştir. Olgu diyorum çünkü karşılıksız olması bir çok olaya neden oluyor. Depresyon, bunalım gibi şeyler. Bunun bir tık üstü zaten hastalık düzeyinde bir sorun oluyor.

Karşılıksız sevgi dedik. Mesela bir çiçeği ele alalım. Hatta bir gül. Gülü sevebilir misiniz? Evet. Elinizi kanatacak kadar sıkıyorsanız gövdesinden gülü, ona sevgi besliyorsunuz demektir, dalından koparmaya kıyamıyorsanız... (Devrik cümle kurmayı severim. :] ) Gül sevgisini böyle gösteriyor. Canınızı yakarak. Zaten biz hep hayatı gövdesinden sıkmadık mı?

Sevgi. Bir anomali, olaylar zinciri. Can yakar, acımasızdır, duygusuzdur; en zayıf noktamızdır. Sevgi papatya gibi değildir. Seviyor, sevmiyor, seviyor, sevmiyor... Sevgi ikilemleri kabul etmez. Ya seviyorsun, ya da sevmiyorsun. Kesin olan bir şey varsa; o sevgidir. Dedik ya; gülü seviyorsan dikenine sarılacaksın. Sadece ellerinle değil, yek vücutla.

Seviyorum diyorsunuz. Sen onu sevdin, şu bunu sevmiş... Bu uzar da gider. Herkes bir şeyi ya da birini sever. Bu hayatın bir evresidir. Şey derler "Hayat; doğmak, yaşamak ve ölmekten oluşur." Ben buna katılmıyorum. Hayat; doğmak, sevmek ve ölmekten oluşur. Sevmek zaten yaşamak değil midir? Eğer yaşamaksa hayatın tadı, sevmeyi bilmeli. Ne demiştik? "Sen onu sevdin, şu bunu sevmiş... " Peki neye göre sevdiler; sevdin? Amaç gülü koklamak mı, gövdesini elinde parçalamak mı? Sorduğum soru başta anlamsız geliyor, fakat özüne indiğinizde; gülü ellerinde parçalayan birinin koklamak için eline almadığını fark edersiniz. Bana göre gül koklanmaz seyredilir. Çünkü her güzel koku aynı tadı vermez.

Yaşamdan bir tat: sevmek. O ne güzel duygudur. Birine tutulmak, ölüme sarılmak. Sarılmak; boynuna, kollarına... Gözlerini kurşunlamak, tetiği bir söze bağlamak. Güzel şey sevmek. Sevin arkadaşlar. Sevin ama güzel sevin. Gül topraktan yeşerdi diye yağmurları unutmayın, bulutları bağrınıza basın.

Öyle sevin, ki yaşamak bile bundan elzem olsun.not=> anlatımımın biraz karışık olduğunu biliyorum. böyle seviyorum. üstü kapalı cümlelerle, sadece anlayabilen insanların anlattığımı anlamasını tercih ediyorum.
 • 0
  internetexplorer 6 ay önce
  güzel yazmışın ama bu saatte kimse aktif değik ki.
  0
  ghostrider 6 ay önce
  canım ne zaman istiyorsa o zaman paylaşıyorum. hem gececiler pusuda bekliyor.
 • 0
  speace 6 ay önce ~ 6 ay önce
  yüreğine sağlık
  0
  ghostrider 6 ay önce
  teşekkür ederim.
 • 0
  hedap 6 ay önce ~ 6 ay önce
  hayat; doğmak, yaşamak kısmında kaldım. ölmek evresine yatay geçiş yapacağım.
  0
  ghostrider 6 ay önce
  dgs?
 • 0
  lukaku 6 ay önce
  sadece ellerinle değil yek vücutla...
  0
  ghostrider 6 ay önce
  bana mı yürüyosun kardeş. anonimiz diye bu kadar da olmaz.
dün
 • yazmak üzerine

  deneme, makale, fıkra gibi konular hakkında yazıların yazıldığı bölümümüzde amaç öğretmeyi ve bilgilendirmeyi gütmektedir.

  192 takipçi
 • abone ol
 • moderatörler
  ghostrider
  plumerion

 • bu bölüm #sosyal bölümünün alt bölümüdür.
 • =>konu dışına çıkılması yasaktır.

  =>paylaşılan yazılar bölümle alakasız ise kaldırılır. 

  =>+18 paylaşımlarda +18 ibaresi işaretlenmelidir.

  =>küfür, hakaret vb. söylemler kesinlikle yasaktır.

  =>yazarlar uzman olduğu veya deneyimi bulunduğu konular hakkında yazılar yazmalıdır.

  =>yazılan yazının mutlaka bir başlığı olmalıdır.