1
insan zihinin en garip 10 özelligi
10. deja vu
‘deja vu’ şu anda yaşadığımız bir olayı daha önceden de görmüş veya yaşamış olma hissidir. kimi zaman bazı şeylerin daha önceden hayatımızda var olduğunu hissedebiliriz. bu tür olaylarla beraber insanlar oldukça garip, esrarengiz ve ürkmüş hissedebilirler. ayrıca beynimizde beliren bir olayın imgesini biz daha önce yaşamış gibi hissetsek de, aslında onu rüyamızda görmüş olma ihtimalimiz yüksektir ki bu bile başlıbaşına garip bir durumdur. spiritüel kaynaklara göre ise hayatta öğrenmemiz gereken olaylara daha önceden ışıklı işaretler koyarız, daha önceden koyduğumuz işaretleri hatırlamaya da deja vu denir. bu da “deja vu” anlarımızda daha dikkatli olmamız gerektiğine işaret eder.

9. déjà vécu

‘deja vecu’ insanların ‘deja vu’yu yaşadıklarını zannettikleri sırada meydana gelir. ‘deja vu’ insanların bir şeyi daha önce de görmüş olabileceği hissidir. ‘deja vecu’ ise bir olayı daha önceden tüm detaylarıyla görmüş ve algılamış olmaktır. ancak bu his o kadar kuvvetlidir ki, insanlar kokuların ve seslerin bile aynı olduklarını düşünürler. ayrıca ‘deja vecu’ sırasında bireyler az sonra başlarına ne geleceğini bile tahmin edebilme yetisine sahiptir. ilginç değil mi?

8. déjà visité
‘deja visite’ diğerlerine göre daha az rastlanır bir durumdur. bu akıl oyunu, mekanlarla bağlantılıdır. yeni bir yere, mekana dair esrarengiz, doğal olmayan bir aşinalık hissi içerir. bunun imkan dahilinde olmadığının farkında olsak bile (çünkü burada daha önce hiç bulunmadığımızın bilincindeyizdir), gene de bir kente, manzaraya ya da çevreye dair güçlü bir aşinalık hissederiz. bu da yine spiritüel kaynaklara göre bize geçmiş yaşamlarımızda bu mekanlarda yaşamış olduğumuzu düşündürür. ‘deja visite’ mekan ve coğrafik durumla alakalıyken ‘deja vecu’ daha çok zamansal bir olgudur.

7. déjà senti
“deja senti” tümüyle zihinsel bir deneyimdir ve sezinlenen tanıdık bir bilgi içermez. yaşandıktan sonra da deneyimleyen kişinin hafızasında uzun süre kalmamaktadır. deja senti aynı zamanda epilepsi hastaları tarafından da deneyimlenen bir durumdur. yapılan araştırmalarda bir epilepsi hastası, bir başka kişinin sesini duyduğu, kendi kendisine düşündüğü ya da aynı anda hem okurken hem de ses çıkarırken, her zaman deja senti yaşadığını belirtmiştir. bu anormal durumlarda hasta, genellikle aynı cümleleri ve kalıpları kurmaktadır: “evet”, “elbette”, “tabii ki” gibi… ancak bir dakika sonrasında ne kelimeleri ne de kelimelerle ifade ettiği düşünceleri hatırlamaktadır. ancak ilginç olan bu anormal durumlarda hissettiği şeylerin detaylarını hatırlamalarıdır.

6. jamais vu
de javu‘nun zıttıdır. fransızca ‘hiç görmedim.’ anlamına gelir. yaşanan bir durumun, tamamen yabancı geldiği, sanki hiç yaşanmamış gibi hissedildiği bir bellek yanılmasıdır. kişi kendini anlık olarak daha önce bulunduğu mekanlarda hiç bulunmamış, daha önce konuştuğu insanlarla hiç konuşmamış gibi hisseder (bu mekanlarda bulunduğu ve o insanları tanıdığı halde).

5. presque vu
presque vu’nun tam kelime ve anlam karşılığı ‘dilimin ucunda’dır ve bir durumu veya olayı yaşayacağınız hissine kapılmaktır.

4. l’esprit de
fransızca’dan ingilizce’ye geçmiş bu kavramı türkçe’de ‘merdiven nüktesi’ olarak adlandırabiliriz. kendisine söylenmiş kötü bir lafa o sırada karşılık veremeyip de; hoş, zekice bir cevap aklına ancak merdivenlerde gelen adamın anlatıldığı hikaye bu terimi doğurmuştur. kendisine acı bir şekilde laf koyulan ve bunun altında kalan birinin olay geçip gittikten sonra “tüh, keşke şöyle deseydim, nasıl da lafı gediğine koyardım” tarzında düşünmesidir. size de arada oluyor değil mi?

3. capgras sendromu
bu olayda kişi yakınlarının veya ailesinin, bazen de kendisinin tıpatıp benzerleri ile değiştirildiğine inanır. bu düşüncenin, ortaçağdaki bebeklerin kaçırılıp yerlerine başkalarının koyulmasına veya modern zamanda uzaylıların insanlarla yer değiştirip bizler arasında yaşamaya çalıştığına dair olan inançla bağlantılı olabileceği düşünülüyor. bu durum genelde şizofrenlerde görülür ama diğer rahatsızlıklarda da yaşanabilir.

2. fregoli sendromu
sanrısal yanlış tanımlama rahatsızlıklarından biri olan fregoli sendromu adını ünlü italyan oyuncu leopoldo fregoli’den almıştır. bunun nedeni de, rahatsızlığı ilk geçiren kişinin, bir zamanlar kılık değiştirmesiyle ünlü oyuncu fregoli tarafından takip edildiğini belirtmesidir. kadına göre, fregoli, kadın nereye gitse onu takip ediyor, her seferinde de farklı kıyafetler ile kendisini gösteriyordu. fregoli sendromunda hasta, etrafındaki birçok insanın aslında aynı insan olduğunu; ama farklı kılıklarda kendisini izlediğini düşünür. buna göre, “kılık ustaları”, hastanın çevresinde dolaşır ve hastayı takip eder. fregoli sendromunda hasta, bundan büyük rahatsızlık duyar. rahat hareket dahi edemez. sürekli takip edildiği hissine kapılır.

1. prosopagnosia
prosopagnosia, yüz körlüğü olarak da adlandırılan insan yüzleri tanıyamama ve ayıramama durumudur. prosopagnostikler göz, burun, ağız gibi yüzün her parçasını tek tek görebilmekle birlikte birbirleri ile ilişkisini kuramamaktadırlar. bu tür bir rahatsızlığı olan insanlar tanıyamadıkları insanları veya objeleri rahatlıkla kavrayabilmek için parfümlerini koklama, saç şekillerini veya duruşlarını inceleme gibi bazı yollara başvururlar.

bu içeriğe henüz yorum yapılmamıştır. • karışık

  Karışık

  42 takipçi

 • abone ol

 • moderatörler

  gaddarus

  oxygen
  tombalaci
  kaygusuzyazar
  hellomyfriend
  ilteris
  darkier
 • bölüm kuralları

  - bölümü takip etmeyi unutmayınız..

  aklınıza bölüm ismi gelmediyse bu bölüme ekleyebilirsiniz..

  ekleyeceğiniz bölümü bulamadıysanız bu bölüme ekleyebilirsiniz..

  bölüm seçmek istemeden paylaşmak istiyorsanız bu bölüme ekleyebilirsiniz..

  başlık fark etmez istediğiniz başlıkta açabilirsiniz..

  - reklam yapmak yasaktır..


popi yükleniyor...

popi yükleniyor...

pupu yükleniyor...

pupu yükleniyor...

tepe yükleniyor...

tepe yükleniyor...

g20 yükleniyor...

g20 yükleniyor...