hayatımın sürekli kötüye gidiyor olabileceği gerçeği

  19
  nirvanascoffee 1.3.2018 09:35 ~ 09:37
  bunu deneyimleyen ve hisseden sadece ben miyim bilmiyorum ama hayatımın sürekli olarak kötüye gittiğini duyumsuyorum.

  hayır, bu bir günden güne işlerin boka sarması olayı değil.

  her insanın hayatının her döneminde sahip olduğu bir takım sorunlar muhakkak vardır. sıfır sorunlu bir dönemimiz asla olmamıştır hiç birimizin. sosyal açıdan benim gibi çekinik bir kişiliğe sahip olanların ise ruhsal yaşamları daha sıkıntılıdır.

  sorun sıkıntıların ya da zorlukların olması değil.

  daha ziyade her dönem ki zorlukların bir sonraki dönemde kendisini mumla aratıyor olması.

  liseye geçtiğimde ilk ve ortaokul yıllarımı özlüyordum. o günlerin çok daha rahat çok daha güzel ve mutluluk verici olduğu inancına sahiptim. oysa şimdi düşününce ve anıları yeniden değerlendirince ilk ve ortaokul yıllarımda da çok fazla mutsuz anımın olduğunu biliyorum.

  üniversiteye geldiğimde de lise dönemi için aynını hissetmiştim. oysa lise döneminde de sürekli beynimi kemiren problemlerin yakamı bırakmadığını şimdi biliyorum.

  üniversitede en büyük sorun ebveynimden para almaktı. kendimi bir asalak kadar boş ve beleşçi hissediyordum. sık sık depresyona giriyor ve günlerce odamdan çıkmadığım dönemler yaşıyordum. tam anlamıyla mutsuzdum. şimdi ise o günlerin şu yaşadığım günlerden daha mutlu olduğunu hissediyorum.

  şu anki yaşamakta olduğum dönemin de bir müddet sonra kapanacağını biliyorum.

  sorun şu ki yaşamakta olduğum bu günler bitince bu günlerin de mutlu günler olduğunu düşüneceğim gibi geliyor bana.

  ama bu gün asla mutlu değilim. hatta o kadar ki elimde olsa ölüm meleğini çağırıp beni artık dünyadan alması için yalvarabilirim ona. ama bir gün gelecek ve bu günler de özleyeceğim günler olacak sanki. gelecekteki dönemlerim zincirleme bir şekilde kötüleşerek sürecek sanki.

  ve öldüğüm gün hayatımın en berbat günü olacak diye de korkuyorum puvolar.

  ne yapmalı şimdi? acı çekmeyi bırakıp yaşananların tadını mı çıkarmalı?
 • 5
  gokkusaklikus 1.3.2018 09:48
  geçtiğimiz on beş tatilde ailemle biraz tartışmıştim bu yüzden dışarı çıkmama laf yapmistirlar on beş gün boyunca çöp atmaya gitmedim. acayip paronayak oldum. tam olarak bunları düşündum. benimki kısa donemliydi gerçi ama sen kendini buna inandirmissin her şeyi kötü olacağını düşünüyosun.
  sana tavsiyem bakkala git arada camdan bak (kafanı dağıt demiyorum) dışarı odaklan. kendini o duvarlar arasında hapsetme. bence en büyük etken bu.
  ama yinede sen bilirsin
 • 2
  besiktasli 1.3.2018 09:57
  akıllı insanların çoğu mutlu olamazlar hayatları boyunca ve salak insanların çoğu da olamaz, hattâ insanların çoğu hiç mutlu olamaz. bunların içinden sıyrılmak senin elinde. neden bardağın hep boş tarafını görüyosun. mutlu olacak sebeplerin yok mu?

 • 1
  anilcan 1.3.2018 11:03
  insanlarla bağ kurmayı dene
 • 1
  akpartiliyizakparti 1.3.2018 12:07
  her genç bu evrelerden geçer, kendine devamlı ne yapmalıyım? diye sor. mutlulu öyle kolayca elde edilebilen bir şey değildir, çileli yollardan geçtikten sonra elde eder ve kıymetini bilirsin. mutsuz olmayan insan, ileride elde edeceği mutluluğun da kıymetini bilemez.
 • 1
  tenha 1.3.2018 15:24
  sorgulamaya devam edersen dahada kötüye gidecek.
 • 1
  mkll 1.3.2018 16:58
  sen bir de 30 yaşına gel, göreceğim seni
 • 1
  aracfolyokaplama 1.3.2018 17:22
  bazen sorgulamamak daha iyidir
 • 1
  serin 1.3.2018 23:02
  bazen bir döngüye gireriz ve o döngü bizi hep aynı noktaya götürür. bu döngüden cikabilmek senin elinde. ondan çıktığın an başka döngüde mutlu olursun belki. tek tavsiyem kendine iyi davranmaya basla.
 • 1
  jin_ 1.3.2018 23:51
  hayatının iyiye ya da kötüye doğru gitmesi inan bana senin seçimlerin doğrultusunda ilerliyor.evet belki kulağa klişe gibi gelebilir ama seni temin ederim öyle. en ufak bir örnek verecek olursam,her ne kadar sosyal olarak çekingen bir insan olsan da,düşün ki eğer yarın kalkıp, mesela bir spor salonuna yazılırsan, orada hemen hergün aynı insanları görüp eni sonu bir şekilde tanışıp muhabbet edeceksin, belki sonra bir kahve içeceksiniz belki dost arkadaş olacaksınız zaman içersinde ya da belki bir yaz döneminde orda tanıştığın biri tam sana göre olan bir iş bildiğini söyleyecek ve yönlendirecek bir yaz tatili orada çalışmaya başlayacaksın ve aynı döngü böyle sürüp gidecek

  bu tabii ki sadece alelade bir örnekti, demek istediğim, biz camdan dışarı bakıp hayatımızın ne kadar da berbat olduğunu düşündüğümüz sürece güzel günler bize gelmeyecek..
 • 1
  therosa 4.3.2018 11:11
  insanın kendini tebrik edebilecek bir şeyi olmaması da ağırlaştırır durumu. ne kadar salak olduğunu falan düşünürsün. tek yapmak istediğin yalnız kalıp ağlamak film izlemek gibi şeylerdir. insanlardan sıkılırsın. ve şöyle bir şey var, acı çekmeyi bırakamazsın. içinde bir yerlerde hep ukde kalır. yutkunamazsın ve benzeri. ölümden korkmuyorsan, gerçekten yaşamışsındır.
 • 1
  deliduman 4.3.2018 13:52
  insanlar sana sürekli şunu yap bunu yap demiş hayır sen hiçbirini yapma ihtiyacın yok buna sadece yaşamaya bak bizim gibiler böyledir adına ister kader de ister başka bir şey de ne kadar zorlarsanda gülmen buruk olacak malesef.