dönüşüm endeksi'ne göre türkiye, 'demokratik ülkeler' sınıfına veda etti

  6
  bablisok 29.4.2020 19:27
  alman bertelsmann vakfı’nın dönüşüm endeksi‘nde türkiye ilk kez ‘ılımlı otokrasi‘ olarak sınıflandırıldı ve ‘de facto diktatörlük‘ nitelendirmesi yapıldı.

  bertelsmann vakfı’nın 2004 yılından bu yana iki yılda bir yayınladığı ‘dönüşüm endeksi’ (btı) araştırmasında türkiye ‘demokrasi statüsü‘ sıralamasında 137 ülke arasında 77’nci sırada yer aldı.

  bugün yayınlanan raporun türkiye ile ilgili bölümünde, 2017’deki anayasa değişikliği referandumunun ardından haziran 2018’de yeni sisteme geçilmesiyle “türk siyasetinde yeni bir dönemin başladı” denerek şu ifadelere yer verildi: “parlamenter sistemin yerine aşırı güçlü bir cumhurbaşkanının mevcut olduğu yeni bir başkanlık sistemi geldi. bu de facto diktatörlüğün, türk demokrasisi ve dış politikası üzerinde etkileri oldu.”

  raporda, ülkenin iç politikası ve uluslararası ilişkilerinde ‘radikal bir dönüşüm yaşandığı’ belirtilerek, son dönemdeki gelişmeler ışığında ‘türkiye’nin artık demokrasi olarak sınıflandırılamayacağı‘ ifadesi yer aldı.

  incelenen ülkeler arasında türkiye, ‘demokrasi statüsü‘ sıralamasında 10 üzerinden 4.9 puanla 77’nci sırada geldi. bu puan ile türkiye, orta kategori olan ‘ılımlı otokrasiler‘ grubunda sınıflandırıldı. buna basın özgürlüğünün kısıtlanması, insan haklarının ihlal edilmesi ve güçler ayrılığı ilkesinin saf dışı bırakılması gerekçe gösterildi.
 • 1
  bustapolito 29.4.2020 19:45
  evet bakın özgürlüğünün kısıtlanması sen gel ülkeni kötüle et her boku açığa vur içerde olan bilgileri sızdır sonra basın özgür haaa de ne güzel iş hiçbir kimse devlet büyüğüne saçma sapan giderler, sorular edip yapamaz saygılı olursun mizahını korur ona göre seviyeli sorular sorarsın.
  1
  bablisok 29.4.2020 22:10
  devlete ve devlet yöneticisine yapılan hakaret, devletin menfaatine aykırı yapılan hareketler tabikide kabul edilemez ama bir halkın kendi devletini ve devlet yöneticilerini hakaretten uzak bir biçimde eleştirmeye hakkı vardır bu bir halkın devletine olan en büyük vazifesidir çünkü devlet yönetimindeki eksikleri yanlış kararları görme ve bunları dile getirmesi en olağan şeydir ve eğer devlet yöneticileri halkın yaptığı eleştirileri kabul etmeyip halkı eleştirme konusunda kısıtlarsa korktukları birşey var demektir bunun ne olduğunu hepimizde biliyoruz ama bu konuya değinmeyeceğim son olarak şunu söylemek istiyorum bu ülkede kimse kimseye bu vatanı senden daha çok seviyorum diyemez farklı siyasi görüşlere sahip olmak a partisine veya b partisine oy vermemek bu ülkeyi sevmemek anlamına gelmez sadece siyasi bazı kararlarda fikir ayrılığı olabilir ve bu kararlar eleştirilebilir
  1
  bustapolito 29.4.2020 22:53
  benim de kast etmek istediğim bu kötülemek etmek dışın da tabiki olanları eleştirebilme haklarına sahipler orası ayrı konu oradan bilerek bahsetmedim zaten halkta yorumyalabilir, basın da bu ayrı konu eleştirmek de bir şey yok fakat dediğim gibi kötülemek ayrı eleştirmek ayrı bunu yapan çok basın elemanı var o yüzden hiçbir şeyin doğru olduğuna inanmıyorum bu konuda belirli bir partiden yana olup hükümeti eleştirmek ap ayrı bir konu olduğu görüşündeyim.
  0
  bablisok 30.4.2020 00:52
  tabikide ama hükümetin daha sağlıklı kararlar alması lazım basın bir tarafa sosyal medyada atılan bazı yazıları görüyoruz tamamen eleştiri amaçlı bu yazıları yazan kişilerin çoğu içeri alınıyor devletin eleştiri-hakaret kavramlarını iyice bir gözden geçirip idrak etmesi gerektiğini düşünüyorum
  0
  redlack 30.4.2020 06:26
  allah aşkına ne bilgileri sızdırması ne diyorsun ya? oğlum sizin tuzunuz kuru veya para falan mı alıyorsunuz bir yerlerden, bu kadar götüyle dünyaya bakan olma ihtimaliniz korkutucu da.
 • 1
  argent 29.4.2020 20:18
  4.9 puanı nereden aldığımızı sorgulayıp duruyorum