19

türkçe ezan niye okunamaz?

bas bas bağırıyorsunuz okunamaz diye ama niyesini kimse söylemiyor avel gibi susuyorsunuz varsa ezanin farklı bir dilde okunmasını yasaklayan ayet hadis hüküm vs. gösterin kardeşim ne böğürüyorsunuz?
 • 0
  hedap 3 ay önce
  görüyorum ve artırıyorum ingilizce türkü okunamaz:)
  0
  msaid08 3 ay önce
  neden türkçe çeviri yapıyoruz? hepsi orijinal halinde güzel yapmayalım bundan sonra
  0
  hedap 3 ay önce
  çeviri yapılırsa araçlar yok olur. araçlar yok olursa din tüccarlari aç kalır. bizim asli görevimiz din tüccarlarini beslemek onlarin en sadık müritleri olmak ve olabildiğince ona layık olmaya çalışmaktır.
  hem dinde önemli olan amaç değil araçtır.
  ezan türkçeye çevrilse herkes anlar mesela. ama türkiye'ye gelen milyonlarca turist müslüman isviçreli anlayamaz. biz ne yapıyorsak yurtdışından gelen işviçreli turistler için yapıyoruz.
  1
  msaid08 3 ay önce
  kanka (!) eklemeyi unutmuşsun :d
  1
  hedap 3 ay önce
  yalnız ben çok ciddiy... hahaha
  1
  msaid08 3 ay önce
  hahahahahahahahah
 • 8
  belloch 3 ay önce
  çünkü ezan evrensel olmalıdır puvo. yani bugün isveç'e gittiğini düşün. hoparlörden isveçce mi ezan okunsun? ezan olduğunu bile anlayamazsın.

  aynı şekilde hoca namaz kıldırırken de mesela isveç diliyle kıldırsa yine hiçbir şey anlamazsın.

  ezan ve namaz gibi ibadetler evrensel olmalıdır. arapça olmalıdır.

  ama her müslüman da ezanda ne dendiğini, namazda ne dendiğini bilmelidir. yani bir müslüman ezanın, fatihanın, kevser suresinin anlamını bilmiyorsa, o onun ayıbıdır.

  ha türkçe okunsa allah cehenneme mi yollar hepimizi, hiç zannetmiyorum.

  bunlar bana çok boş konular gibi geliyor, bence asıl sıkıntılı olan kısım herkesin kuranı arapça okuması. hem sıkıntılı hem komik bir durum.
  1
  edige 3 ay önce
  şuan ki ezan hakkında ne biliyoruz? anlıyor musun ne dediğini hayır isveç diliyle de okusa aynı şeyler olacaktı yine anlamayacaktık ezanin amacı insanlara namaz saatinin geldiğini hatırlatmaktır nasıl biz arapça ezandan bir şey anlamasakta namaza davet oldugunu anlıyorsak yurt dışından ülkemize gelen turist yada ülkemizde yaşayan yabancılar da türkçe ezanın namaza davet olduğunu anlayabilir
  1
  belloch 3 ay önce
  ya aslında anlamamıza gerek yok. bugün bir amerikalı bile biliyor ezanın allahuekber allahuekber ile başladığını. fakat anlamını bilmek de dediğim gibi her müslümanın üstüne düşen bir görev. ben anlıyorum ama anlamayadabilirdm.
  0
  edige 3 ay önce
  allahuekber allah büyüktür demek amerikalı allahu ekber dediğinde ne anlıyor? bu iş anlamı da aştı aslında
  0
  isarettabelasi 3 ay önce
  dostum adam güzel açıklamış bence makul. ben ikna oldum artısınıda veriyorum
  3
  hedap 3 ay önce
  arapça olsun evrensel olsun. sonra insanlar sakız kağıdında arapça yazan içindekiler kısmını kur'an ayeti zannedip yerden kaldırsin falan filan.
 • 4
  burakyilmazs 3 ay önce
  bence kiliselerde çan değil havalı korna çalınsın, biraz da avrupayı karıştıralım
 • 0
  ___koray_____ 3 ay önce
  kimse cami hoparlöründen aşkı ilan etmedikçe benim için sorun yok :)

  lakin her şey aslıyla güzel. kendi ilmiyle çağırışımı daha güzel (elbette kendi dilimizce ne anlama geldiğinin bilinmesi kaydıyla)
 • 0
  furkininki_i 3 ay önce
  kim böğürüyor ?
 • 1
  mecnunc 3 ay önce
  kur'an'ın dili bellidir kardeşim. ezan da keza öyle. ve islam dili evrenseldir. makedonya'da da endonezyada da aynıdır. bu ülkeye göre değişmez
  0
  helianthus 3 ay önce
  kuranın dili belliyse türkçe meali niye var kardeşim. çevirmesinler türkçeye. sen git arapça öğren dinini öğrenmek için. mantığa bak. dünyada her müslüman olmak isteyen arapça öğrensin. her şeyi geçtim bu dini nasıl yayacaksın buyrukları başka dile çevirmeden. bu dinin temel motivasyonu dini yaymaksa sen isveçli paraguaylı adamı müslüman yapmak için aa bu dini öğrenebilirsiniz ama önce arapça öğreneceksin mi diyeceksin.
  0
  edige 3 ay önce
  yarrağın teki kanka o görmüyon mu yazdığını s.et
  -2
  mecnunc 3 ay önce
  üstte belloch adlı yazar gayet güzel anlatmış. bakabilirsin
 • 1
  hokkabaz 3 ay önce
  arap çarşafı gören öpüp anlına koyuyor
6 saat önce 6 saat önce