17

geçmişte takılı kalmak

özellikle (pi: @ersals) hocamın yorumunu merak ediyorum.

geçmişte yaşanan olayları hatırlamak iyisiyle kötüsüyle uzaklara dalıp gittiğimde bir yandan hüzünlendiren diğer yandan mutlu eden saçma sapan psikoloji hali.

özellikle olmuş bitmiş olduğunu kabullendiğim, ve gerçekte de zaten böyle olduğu için bunu biliyor olmama rağmen "keşke şunu deseydim, yapsaydım, etseydim, niye böyle oldu" gibi cümleler sarf ediyorum. nasıl düzeltilebilir?
 • -1
  roxic7 25 gün önce
  nöral ağ örüyorsun kanka
 • 2
  ersals 25 gün önce ~ 25 gün önce
  anılar in kaydında, duygusal etkiye dayalı seçicilik uygulanır. duygusal olarak bizi etkileyenleri daha yüksek çözünürlüklü hatırlarız bu nedenle.
  hatırlama, temelde 'yeniden kurgulama' ile olur. anılar in kaydının nerede olduğu bilinmiyor. beyinde olmadigina dair bulgular var. (deney hayvanlarinin beyinlerinin %80i bile alindiginda gittikleri yollari unutmamislardir.) bu nedenle bir kayıttan okumak şeklinde değil, olayı yeniden tasarımlamak şeklinde gerçekleşir. bir çok eski anı, hatirlanirken deformasyona uğrar. bir çok emin olduğumuz şey, duygusal-kişisel vs. nedenle çarpıtılarak hatırlanır. deneklere kendilerine ait olduğu söylenen sahte anılar anlatıldığında kişiler inanma eğilimi göstermiştir.
  yani bu kadar değişken-manipüle edilen bir alan ile ilgili herşeyin deneyim sürecindeki gibi tutarlı olması mümkün değil bunu kabul etmek lazım.
  bilinç müdahelesi de, kişinin eksiklikleri, anıdan etkilenme biçimi, egosal yaklaşımlar, sonuca dair yüklenmiş anlamlardan dolayı olayı değiştirmek isteriz.
  düzeltilebilir olmayan bir konu bu :)
  hepimiz sayısız nedenle bütün yaşadıklarımız a taraflı yaklaşırız ve sonuca dair farklı beklentilerimiz isteklerimiz bitmez tükenmez.

  geçmişi hatırlayamıyor olmak sorun olabilir de, olaylara yüklediğimiz anlamlardan dolayı onları değiştirme arzumuz son derece insani. gelişimsel anlamda olayları negatif pozitif diye ayırmadan -gereklilik- prensibinde kabul etmek gerek. bu sayede onlara değil, kendimize mudahele ederek değişiklik yapmanın sonucu etkileyebileceğini anlamak lazım.
 • 0
  baran_aslan 25 gün önce
  hayat ağır ve acıdır. geçmişi düzeltmenin yolu yoktur. en iyi gelecekte pişman olmamak için hareketlerimiz düşünerek yapmak
 • 0
  genc1905 25 gün önce
  bazen dünya daralıyor işimi sevmeme rağmen ondan uzaklaşıyorum ailemden uzaklaşıyorum fakat suan bir insan var hayatımda sesini duyunca uysallasiyorum bir anlamı oluyor dünyanın bütün öfkem üzüntüm nefretim bir anda kayboluyor insanlar neden birbirini seviyor şimdi daha iyi anlıyorum
 • 0
  zehrakayra 25 gün önce
  bu sorunun cevabı içimizde gizlı. ..
  0
  furis 24 gün önce
  nasıl?
  0
  zehrakayra 24 gün önce
  bitmeyen birşeyler var demek ki
  0
  furis 13 gün önce
  bittiği için takılı kalmışız ama.
 • 0
  infidel 25 gün önce
  belirsiz durumlar varsa yani acaba diyorsan kesin olmayan şeyleri kabullenmişsen ihtimaller üzerine düşünür durursun ihtimalleri ortadan kaldır sonuç kötüde olsa en azından daha çabuk unutursun
 • 0
  berkay583 16 gün önce
  özlem duygusu gibi böyle olmasada olurmuş dersin karışık duygular olur yaşanılacak şey değil
 • 0
  mahferrast 14 gün önce
  geçmişiyle yaşayan geleceğini göremez
  0
  furis 13 gün önce
  geçmişini bilmeyen geleceğine yön veremez.
  0
  mahferrast 13 gün önce
  düzeltilebilir olanları zaten düzeltebiliyor isek düzeltirizde muhim olan da işte gelecekte aynı seyleri yapmamak
 • 0
  alesta 11 gün önce
  geçmişin kavgasını bugün verirsen, yarınını kaybedersin.
  1
  furis 10 gün önce
  vov. bu fenaydı.
 • 0
  tvhayrettin 11 gün önce
  guzel bilgi
 • 0
  onlycat 10 gün önce
  ben sadece geçmişteki kötü anılara takılı kalıyorum nedense olayların her saniyesi,kişilerin yüzleri,mimikleri,sesleri her saniyesi zihnimde. iyi anılarsa çok kurcalamadıkça ortaya çıkmıyor. geçmiş yani kötü olan tarafı rüyalarıma falan dahi giriyor galiba çok travmatik bir geçmişe sahibim puiv,deliriyorum.

 • psikoloji

  bu konuda bilgilerinizi ya da deneyimlerinizi paylasabilir, ayni zamanda sorular sorabilirsiniz.

  18 takipçi

 • abone ol

 • moderatörler

  medusaa

 • konunun disina cikilmamasi

  +18 icerik gerekmedikce paylasilmamasi

  hakaret iceren sozcukler kullanilmamasi