6
feministliğin yanlış anlaşılması

Bayanların ve erkeklerin eşit olduğunun desteklendiği bir görüştür.

Sizce feminist olmak nedir ? Görüşleri ve hayatımızdaki duruşu ne olmalıdır ? 
 • 2
  sonsuzsonsuzluk 1 yıl önce
  feminist olmak kadın-erkek eşitliğini desteklemektir. tabiiki burada sosyal eşitlikten bahsediyoruz. feminist olmak sadece kadınlara özgü bir şey değildir. kadın-erkek eşitliğini destekleyen feminist erkekler de var ve olması da gerekir.
 • 2
  serharrrd 1 yıl önce ~ 1 yıl önce
  kağıt üzerinde faydalı ama pratikte yanlış bir şekilde reklamının yapılmakta olduğunu düşündüğüm akım, düşünce vs artık her ne deniyorsa. muhabbet insan eşitliğiyse ne güzel lakin yapılan şeylere bakınca, erkekler tarafından görülen şey erkek kini ve nefreti oluyor. he ben de kadın olsam ben de erkeklerden nefret ederim ki şimdi de ediyorum doğruya doğru ama şu haksızlıkların altından çok daha zekice kalkılabilirdi gibi geliyor. yani bi örnek vereyim, ülkemizde bir erkek bir kadın tarafından bariz bir şekilde haksızlığa uğratılsa, bunu görmezden gelmeyecek çok az "feminist" vardır. yüzyıllardır haksızlığa uğrayan cins erkek olsa, haklarını arama yolunda daha anlamlı hamleler yapıp daha farklı çözümler getirebilirlerdi bence. en azından nefretlerini gizleyebilirlerdi ki yanlış reklam dediğim açık burada kapanıyor. tabi bu yazdıklarımla birlikte düşüncenin aksini savunduğum çıkarılmasın. bu konuda da çok çabuk galeyana gelinebiliyor. bana göre hak dediğimiz şey insana verilir, herhangi bir cinse veya ırka değil. cinsiyetimizden, rengimizden, dinimiz ve milletimizden önce insan olduğumuz gerçeğini unutmamak lazım.
  1
  lethe 1 yıl önce
  haklısın. birine bakınca etiketleri değil en önce insan olduğunu görmemiz gerekiyor.
 • 1
  vasiliagayev 1 yıl önce
  feminist olcam diye erkekleri böcek yerine koyanlar yuzunden kotü imaj çizen bir görüs.
 • 0
  ironik_yazar 1 yıl önce
  günümüz feministleri kadın=erkek ilişkisini savunayım derken kadın>erkek ilişkisini savunuyor. bknz (otobüse akbil basmadan binen feministler (!) )
 • 2
  lumpyspaceprincess 1 yıl önce
  halk arasında kadının erkekten üstün olduğunun savulduğu sanılan fakat aslında temelinde kadın haklarını korumak ve kadın erkek eşitliğini savunan akım
 • -2
  tombalaci 1 yıl önce
  boş beleş akımlardan biri daha.
 • 1
  joystick 1 yıl önce
  kendini feminist olarak addedenlerin dahi önemli bir kısmı tarafından yanlış bilinen kavramdır. normal şartlarda kadın haklarının korunması ve kadınların her alanda erkeklerle eşitliğini savunması gerekenlerin, erkekleri ezmeye, kadını yüceltip, karşı çıktıkları zihniyetin yaptıklarını tekrarlayanların düştüğü büyük bir yanılgı.
 • 0
  karamurselsepeti 1 yıl önce
  kadın ve erkek eşit değildir. erkekler üstündür iyi ki erkeğim agahagshahsgahdgahdhsjfgskfhdj
 • 2
  roxic7 1 yıl önce
  bu konuda bir ekşi sözlük yazarından alıntı yapmak istiyorum (ufak tefek bazı yerlerine katılmasam da genel olarak çok hoşuma gitti);

  "daha doğar doğmaz saçma sapan nedenlerle cinsel organının bi' kısmını keserler. aynı şeyin karşı cinse yapılması barbarlık olarak nitelenirken sana yapılması "normal", "olması gereken"dir. çocukken öyle ya da böyle yaşarsın da, sonra okul başlar. eğer ortamın popüler cool çocuklarından olamazsan, pek de bi' değerin yoktur. hatta sürekli sana sataşan, dalga geçen canını sıkan birileri olursa, toplum içinde düzenli olarak aşağılanırsan, daha ergenliğe bile girmeden loserlıkla tanışırsın.
  eğer ortalama bi' batı kentindeysen, bitmek bilmeyen periyodik suçlamalar başlar. "erkekler şöyle", "erkekler böyle", "kadınlar eziliyor", "kadınları dövmeyin", "tecavüz etmeyin". sanki koca bi' cinsiyetin tamamı sosyopat orospu çocuklarından oluşuyormuş ve onlardan biriymişsin gibi 7/24 baskıcılıkla, hayvanlıkla, abazanlıkla, uçkurunun derdinde olmakla, faşistlikle suçlanırsın. ne de olsa "kadınlar eziliyor"dur. ataerkil kültürde, erkek egemenliğin hükmünü sürüyorsundur. tipinin olmaması önemli değildir derler, ama paran yoksa hiçsindir. itibarın yoksa hiçsindir. karizman yoksa hiçsindir. sürekli kadınları cinsel obje olarak değerlendirmekle suçlanırsın, ama penisin büyük değilse vay haline. erken boşalıyorsan vay haline. cılız, kassız, omuzsuz, kısa boyluysan vay haline. ne de olsa tip o kadar da önemli değil. bu arada "kadınlar eziliyor"dur hep. öyle ya da böyle, lisede ya da üniversitede, şanslıysan kendine bi' partner bulabilirsin belki. ama cinsellik? yoo, hayır dostum. sevişmek de yok. önce binbir türlü nazı tribi çekmen, saçma sapan standartları karşılaman ve gönlünü alman lazım.
  bu arada kadınların çalışmasına bile zar zor izin veriliyordur. üniversitelerin toplam nüfusunun, özellikle de sözel alanlarda %60a yakınının kadın olmasına aldanma. okuduğun bölümde 10 kadın hoca varken, 2 tane erkek olmasına aldanma. kadınlar eziliyor. kadınlar ezildiği için, evin erkeği olmalısın, iyi bi' işin olmalı. para kazanmalısın ki tercih edilesin. muhtemelen tam da bu yüzden, aslında istemediğin bi' bölümde okuyacak, istemediğin bi' işte çalışacaksın. ömrünün ortalama 45 yılı bununla geçecek. alışsan iyi olur. çünkü sen erkeksin. sikik bi' ücret karşılığı paralı köle olmak, senin egemenliğinin simgesidir.
  herkesin ağzında tek bi söz vardır: "kaç tane bakan, başbakan, başkan, cumhurbaşkanı, ceo, dolar milyarderi kadın var?" bu söze alışsan iyi olur. çünkü içinde bulunduğun bu saçma sisteme karşı çıktığında hep sana bunu söyleyecekler. söz konusu "prestijli konum"ların hali hazırda zaten dünya nüfusunun %1ini kapsamasına, o konumlarda olmayan erkeklerin dünyanın %99unu oluşturduğuna aldanma. "kömür madeninde göçük altında kalan, 500 metre boşlukta göktelen camı silen, saati 1$'a trafikte kıyma olma ihtimaline rağmen 30 dakika içinde sana pizza yetiştirmeye çalışan, her gün takıldığın kamu alanlarında bok temizleyen, inşaatta amelelik yapan, taşındığında 250 kiloluk buzdolabını senin için sırtlayan kaç tane kadın var?" diye sakın sorma. "sokakta gördüğün evsizlerin, şarapçıların kaç tanesi kadın?" diye sorma. ne haddine senin sormak? çünkü kadınlar mağdur, eziliyorlar.
  bu arada üniversiteyi de bitirdin ama o da ne? askerlik diye bi'şey var. daha çocuk yaşta sırf cinsiyetin öyle olduğu için cinsel organını kestikleri yetmemiş gibi, şimdi de hayatının en kritik anında sırf erkesin diye seni zorla 1.5 yıl hapsedecekler. özgürlüğünü, bütün temel insan haklarını elinden alacaklar. ama sakın karşı çıkma. askere gitmeyene kız da vermezler, işe de giremezsin. çünkü "kadınlar eziliyor".
  hadi askerliği de atlattın. uygun bi' partner bulup evlendin de. ama işler düşündüğün gibi gitmiyor. çocuk yapmak istiyorsun, ama kadın istemiyor. "benim bedenim, benim kararım." çocuğun olmadı. çocuk istemiyorsun, ama kadın çocuk istiyor. "benim bedenim, benim kararım." tebrikler, istemediğin halde nur topu gibi evladın oldu! artık erkekse 18 yaşına kadar, kızsa geberene kadar ona bakmakla hükümlüsün. evet, can sıkıcı ama, çocuğun sırf erkek olduğu için senden sonsuza kadar otlanamayacak. nereye bakarsan çifte standart? ama öyle deme, "kadınlar eziliyor". işi yürütemedin ve boşanmaya mı karar verdiniz? geçmiş olsun. bütün mal varlığının yarısı kaybettin. çünkü gerizekalı gibi evlenmeden önce sözleşme yapmamıştın. ama bi' dakika, niye yapmadın? yoksa sözleşme istedin diye kadın "bana güvenmiyorsun" diye trip atmış olmasın? neyse artık önemi yok. buralara kadar geldin, biraz daha devam et.
  it gibi çalışarak, paranın bi' kısmını artık beraber olmadığın bi' kadına ödeyerek ömrünü sürdürdün ve artık emekli olma vakti. hadi oradan. herhangi bi' kadına göre 5 yıl daha fazla çalışacaksın. niye? çünkü "kadınlar eziliyor".
  bu arada, ortalama bi' erkeğin ömrünün ortalama bi' kadından 5-10 yıl daha kısa olduğunu biliyor muydun? aynı zamanda intihar edip ölen erkeklerin sayısının, kadınlara oranla 3 kat daha fazla olduğunu? herhangi bi' suç işlendiğinde herhangi bi' kadın gibi "mağduriyetini" kullanamayacağın için daha fazla ceza alacağını? "kadın hastalıkları" temalı medikal sorunlar için ayrı fonlar varken erkekler için böyle bi' yatırım olmadığını?

  bunların hiç biri önemli değil. çünkü kadınlar her zaman eziliyor. ne dersen de, her zaman bi' bahane, karşı cevap, susturup utandırma çabası, aşağılama, suçlama var. kadınların bitmek bilmeyen mağduriyeti, tam olarak böyle bi'şey."
 • 1
  lethe 1 yıl önce
  kadın-erkek eşitliğini istemektir. feministlik sadece kadınlara özgü olarak algılanmamalıdır, erkekler de feminist olabilir. kenidini feminist olarak tanımlayan insanların sadece kadın-erkek eşitliğini savunan insanlardan farkları hayatın her alanına bu eşitliğe dikkat etmeleridir.

  "kız gibi koşmak" ifadesini kullanmazlar mesela. sebebi bu ifadenin kadınla erkeği ayırmasıdır. fark etmesek de ayrımcılık yapmış oluyoruz aslında. bu küfürlerde bile vardır. hatta küfürlerin çoğunluğunun cinsiyetçi olması da bu algının topluma biz fark etmeden oturduğunun göstergesidir. bu yüzden kadın-erkek eşitliğini savunan bir insan feminizmi araştırmalıdır, zaten temelinde basit bir düşüncedir, kişinin araştırıp farkındalığını artırması yetecektir.

  günümüzde feministin yanlış kullanıldığı örnekler görebilirsiniz. bunun en çok görüleni erkeklerin karşı çıktıkları davranışlarının benzerlerini onlara karşı uygulamaya koyup iğneneleme yapmaya çalışırlar ancak yaptıkları şey onlar gibi olmaktır. bunu dini kullanıp dininizi dünyaya kötü tanıtan terör örgütleri gibi düşünün. feminizmi gördüğünüz kadarıyla anlamaya çalışmayın. araştırın ve kendi fikirlerinizi oluşturun, farkındalık yaratın.
 • 0
  tokcanavar 1 yıl önce
  saçmalıktan ibarettir
  kadın erkek eşit olamaz .
  eşitlik olmaz adalet olur
 • 0
  kullanici 1 yıl önce
  feminist yazarların cevaplamasını beklediğimiz soru. harbi neyi savunuyorsunuz, kadınların inşaatlarda amelelik yapmasını filan mı hani kadın erkek eşit filan ya :)
  -2
  lethe 1 yıl önce
  bakış açını olabildiğince daraltırsan bunu söyleyebilirsin. iki kelime araştırıp insanlık için bir şey öğrenmek zor değil. "feminizmin temel objektifleri eğitim, iş, çocuk bakımı gibi konularda eşit haklara sahip olmaktan, yasal kürtaj hakkından, kadın sağlığı konusunda ilerlemelere, tacizin ve tecavüzün engellenmesinden lezbiyen haklarına kadar uzanır." vikipedi'den alıntı. "kadınlar da inşaatlarda amelelik yapsın!" demiyorlar.

  dalga geçilecek bir şey değil bu. bu insanlar boş yere bunları savunmuyorlar. zaten sahip olmaları gereken hakları istiyorlar. olay sade eşitlikten ibaret değil. sadece feminizme genel olarak bakarsak eşitliği ister. iki cümleyle hepsini çöpmüş gibi göstermek çok saygısızca bence.
 • 0
  noauthorityforoldmen 1 yıl önce
  feminizmin bence asıl sıkıntısı erkek ve kadını eşit değil "aynı" olarak tanımlamaya çalışması. erkek ve kadın birbirlerinden farklı bazı konularda spesiyalleşmiş, uzmanlaşmış varlıklardır. kadınlar nasıl erkeklerden belirli konularda çok üstünse, erkekler de bazı konularda üstündür. feminizm kadın haklarını savunmak ve kadına hak ettiği değeri vermek için ortaya atılan bir fikirken artık bir bayanı erkekleştirmeye çalışırcasına hareket ediyor resmen. başarılı olmuş ama hayatında seveni ve sevdiği olmayan, agresif biri haline gelmiş ama güçlü bayanları takdir ediyorlar. halbuki o bayanın aslında kendilerine eziyet eden erkeklerden farkının olmadığının farkında değiller. ayrıca bakıldığında burada da bir elitizm vardır ki bu insanlarda ne yazık ki başka sınıflardan da insanları hor görüp tepeden bakıyorlar ki bu insanlar bu ülkenin akademisyenleriydi.
 • 1
  shirohige 1 yıl önce
  dünya feministler kongresinde konuşmacılar görüş belirtmektedir. amerikalı bir hanım şöyle der:
  -ben iyi bir şirketin genel müdürüyüm. artık alışveriş yapmaktan bıktım. kocama "bundan sonra alışverişleri sen yap" dedim. baktım, birinci gün oralı olmadı, ikinci gün oralı olmadı, üçüncü gün yaptı...
  alman konuşmacı:
  -ben iyi bir şirkette üst düzey yöneticiyim. bir gün kocama "ben artık bulaşıkla ilgilenmekten bıktım, biraz da sen yıka" dedim. birinci gün yapmadı, ikinci gün yapmadı, baktım üçüncü gün yapmış...
  fadime kürsüye çıkmış:
  -ben kendimi bildim bileli temizlikçiyim. geçen gün temel'e "ben artık çamaşır yıkamaktan mahvoldum, biraz da sen yıka" dedim. birinci gün göremedim, ikinci gün göremedim, üçüncü gün gözüm yavaş yavaş görmeye başladı...
 • 0
  nanichirgelair 1 yıl önce ~ 1 yıl önce
  Yanlıştır, o görüşe 'eşitçilik' denir, ingilizce ismini hatırlamıyorum. Feminism sadece kadın haklarını savunmak üzerine kurulmuştur. Şimdimi dalga feministleri kadın üstünlüğü üzerine yoğunlaşır.
 • 0
  mateev 1 yıl önce
  Feministlik kadının ezik olduğunu kabul etmektir.

  Kadın ve erkeğin eşit olduğunu düşünen biri asla feminist olmaz,kadının erkekten daha aşağıda olduğunu düşünen biri feminist olur ve bu da kadının ezik olduğunu kabul etmektir.

  Aynı şey sosyalizm gibi ideolojilerde de geçerli,saçmalık.


 • karışık

  Karışık

  42 takipçi

 • abone ol

 • moderatörler

  gaddarus

  oxygen
  tombalaci
  kaygusuzyazar
  hellomyfriend
  ilteris
  darkier
 • bölüm kuralları

  - bölümü takip etmeyi unutmayınız..

  aklınıza bölüm ismi gelmediyse bu bölüme ekleyebilirsiniz..

  ekleyeceğiniz bölümü bulamadıysanız bu bölüme ekleyebilirsiniz..

  bölüm seçmek istemeden paylaşmak istiyorsanız bu bölüme ekleyebilirsiniz..

  başlık fark etmez istediğiniz başlıkta açabilirsiniz..

  - reklam yapmak yasaktır..


popi yükleniyor...

popi yükleniyor...

pupu yükleniyor...

pupu yükleniyor...

tepe yükleniyor...

tepe yükleniyor...

g20 yükleniyor...

g20 yükleniyor...