çağımızın hastalıklarından ; gıybet (dedikodu)

  12
  sevde 22.4.2019 15:26
  o kadar normalleşti ki gıybet yapmak, dedikodu isminde kafeler açıldı, storylerde dedikodu zamanları ifșalandı..
  kur'anın bizi tiksindirecek şekilde uyarmasına rağmen.

  "ey iman edenler! zandan çok sakının. çünkü zanların bir kısmı günahtır. birbirinizin gizli hallerini araştırmayın. kiminiz kiminizi gıybet etmesin. hiç sizden biriniz ölmüş kardeşinin cesedini dişlemekten hoşlanır mı? işte bundan hemen tiksindiniz! öyleyse allah’ın azabından korkun da bu çirkin işten kendinizi koruyun. allah tövbeleri kabul eder, merhamet ve ihsanı boldur." (hucurât, 49/12)

  ayette geçen yuhibbu kelimesi : يُحِبُّ  lâfzıyla der: âyâ, sevmek ve nefret etmek mahâlli olan kalbiniz bozulmuş mu ki, en menfur bir işi sever?

  "yuhibbu" lafzı sevgi, sevmek, hoşlanmak, manalarını içermektedir. bu manalar ise akıldan ziyade kalbi ilgilendirir. zira sevginin merkezi kalptir. yani sevginin, nefretin kaynağı olan kalbiniz bozulmuş mu ki, böyle sevimsiz ve çirkin bir işi yapar. zira bozulmamış bir kalp sever. siz kardeşinizin etini yemek gibi bir davranışı sergilediğinize göre, kalbiniz normal duruşunu muhafaza etmiyor demektir. demek ki gıybet ettiğimiz anda kalbimizin bozulduğu anlaşılıyor. allah mufaza eylesin.

  kur'ân bize ne diyor? müminler ancak kardeştirler. kardeş miyiz gerçekten? durup düşünmek istiyorum.

  "müminler ancak kardeştir. ihtilaf ettikleri zaman, iki kardeşinizin arasını düzeltin; ve sakının ki, merhamet olunasınız." 
  (hucurat, 49/10)

  “nasıl ateş odunu yer bitirir; gıybet dahi a'mal-i sâlihayı yer bitirir.”

  salih amel en muhtaç olduğumuz amellerden değil midir? öyle ise bu az ve değerli amelimizi niye böyle bir iş için feda ediyoruz. bir dahaki paylaşımda gıybetten nasıl uzak durabiliriz bunu yazabiliriz :)
 • 4
  sewo 22.4.2019 16:17
  gıybet o kadar kanımıza işlemiş durumda ki farkında olmadan yapıyoruz.
  örneğin yorumunda yer alan ayetleri çıkarırsak ortaya gıybet çıktığının farkında mısın?

  yüce rab emretmiyor mu? birinin hatasını ve günahını örtmeyi, biz şimdi yanlış yapanlara sen yanlış yapıyorsun diyip suratlarına vurmuş olmadık mı?

  insanlar acımasız ancak fark etmeden biz onların günahlarını ve hatalarını yorumlayarak daha acımasız olmuyor muyuz?
  0
  sevde 22.4.2019 18:47
  kesinlikle belki o insan hatasından günahından tövbe edecek ve silinecek her yerde onu yaymamız insanların o kişiye karşı suizan beslenmesine neden olur ki bu da çağımızın hastalıklarındandır. ınsanları yerden yere vurmaktan toplum olarak zevk alıyoruz galiba.

  "her kim bir müslüman kardeşinin ayıp ve kusurlarını, kimsenin görmediği ve görmesini istemediği şeylerini örterse, allah'u teâlâ da kıyamet gününde onun ayıplarını örter. her kim müslüman kardeşinin meydana çıkmasını istemediği birşeyini ortaya çıkarır ve dile verirse; allah da onun ayıplarını, kimsenin bilmesini istemediği hallerini meydana çıkarır. bu suretle kendi evi içinde de olsa onu rezil eder. müslüman kardeşinin ayıplarını örten, bir ölüyü diriltmiş gibidir. " (buhârî, mezâlim, 3; müslim, birr, 58; tirmizî, birr ve sıla, 85)

  merhamet etmeyen merhametten mahrum kalır ne kadarda doğru bir söz. insanları bir hareketine bakarak yargılıyoruz. bir düşüncesinden dolayı yeriyoruz ama bilmiyoruz ki o kişi ne yaşamış ne yollardan geçmiş o fiili neden işlemiş.. bunun gibi çokça uzayan bir liste var. bu konu hakkında çokça yazılır çünkü derin bir yaradır.
  1
  therosa 23.4.2019 19:33
  ee az önce sen yaptın puvocuğum bunu. gıybet yapan insanları çoğunun haberi olmaksızın eleştirdin.
  0
  sevde 23.4.2019 21:18
  gıybet yapan insanlar hakkında konuşmak diye bir şey yok malesef. gıybet olması için a kişisi olması gerekiyor.
  1
  therosa 24.4.2019 23:18
  o zaman kimse kimsenin hakkında konuşmuyor genelleme yaptığında, belli bir kitleye hitap ettiğinde.d
  -2
  sevde 25.4.2019 18:36
  boş konuşuyorsun
  1
  hedap 25.4.2019 20:15
  ahaha arkadaş kendi yaşadığı hastalıkli düşünce ve davranışlarını topluma mal ederek rahatlama çabası içine giriyor.
  kişi kendinden bilir işi lafının tam karşılığı:)
  sen en iyisi fazla muhalefet etme. örümcek ağı bağlamış beyinlere farklı bir sunma olasılığın sıfır.
 • 0
  saiko 22.4.2019 19:11
  yapması çok zevkli ama itiraf edelim
  -1
  piiuv 22.4.2019 19:17
  yanmak okadar da zevkli değildir dimi ama :)
  0
  belloch 25.4.2019 00:41
  ehuehuehue
  3
  siyahmaytap 22.4.2019 19:45
  günahların içinde nefse hoş gelen zevkler vardır zaten
 • 1
  therosa 23.4.2019 19:31
  bu bence insanların yapısında olan bir şey. eğer dedikoduyu birinin haberi olmaksızın onu eleştirmek olarak alıyorsak, topumuz sapa gelmeyiz. ki bana göre dedikodu her ne kadar kötü, kirli, gereksiz olsa da insan psikolojisi üstünde olumlu bir etkisi var. bakın tekrar söylüyorum kötü bir şey olduğunun farkındayım lakin insanı bir yandan rahatlatıyor da. bunu hangi yönden yaptığına göre değişir. misal, x arkadaşınla kavga ettin ve bunu birine anlatman gerekir; ailen ile tartışma yaşadın bunu birine anlatman gerekir. bunu yaparken şahıslar hakkındaki fikrimizi de söyleriz. bu dedikodudur çünkü şahsı eleştirmiş oluruz. ama eğer içimizde tutarsak ve kimseye söylemezsek insan psikolojisi bir zaman sonra kaygı bozukluğuna yatkınlık gösterir. bu benim fikrimdir, tüm fikirlere saygım sonsuz.
  dipnot: kendim yapıyorum diye olumlamaya çalışmıyorum. sadece biraz da böyle bakılmalı olaya bence.
  0
  sevde 23.4.2019 21:16
  bazı durumlarda gıybet mazur görülür eğer bir derdin varsa bunu çözebilecek birine anlatman gıybet olmaz. ama asıl olan şey o kişi olan problemini çözebilecek nitelikte biri olması. böyle olunca içinde bir şey biriktirmeye gerek olmuyor dinimizde her türlü kolaylık vardır merak etmeyin
  1
  therosa 24.4.2019 23:18
  umarım düşüncelerinizi tekrar sorgularsınız, teşekkürler :)