19
ateizm tartışalım
bir kaç gündür gözüme çarpan birşeyler var.
bir yaratıcının olmadığı ve herşeyin tesadüf eseri oluştuğu düşüncesi..
ancak burada bir matık hatası var.
ateizimin mantığına göre yaratıcının var olması mümkün değildir çünkü eğer hiçbirşey yoktan var olamazsa yaratıcıda yoktan var olamaz.
ancak elimizde somut birşey var ki oda evren ve kabul etmeliyiz ki evren şu anda var ve biz bu evrendeyiz, yani bir başlangıç olmuş ve başlangıçın olmasını sağlayan bir enerji var.
ateistler ezeli olan tek şeyin enerji olduğunu varsayarlar.
buda demek oluyor ki sonsuz olan bir madde var yani kendi kendilerine çelişkiye düşüyorlar.
evren maddeden oluşur madde atomdan atom ise enerjiden.
buraya kadar sorun yok ancak enerji nedir nerede var olmuştur nasıl oluşmuştur dendiğinde buna bir cevap yok ateizm sonsuzluğu reteder ancak enerjinin sonsuz olduğunu kabul eder.
deizm kabul edilebilir bir görüştür ancak ateizm kendi içerisinde çelişkiye düşen bir görüşdür.
georges politzer felsefenin temel sorununu "ya madde (varlık, doğa) başı sonu olmayan, sonsuz ilktir, ve ruh (düşünce, bilinç) bundan türemiştir. ya da ruh (düşünce, bilinç) başı sonu olmayan, sonsuz ilktir, ve madde (varlık, doğa) bundan türemiştir."[54] şeklinde özetler. politzer'e göre burada birinci yanıt felsefi maddeciliğin temelini, ikinci yanıt ise felsefi idealizmden gelen bütün öğretilerin temelini oluşturur.
eğer hiçbirşey yoktan varolamıyorsa evren nasıl oluştu ?
bir şeyin olmadığı ispatlanmaz. çünkü "oturduğum apartmanda kavun yoktur!"diye bir iddiada bulunan bir kişinin iddiasını ispat için apartmandaki bütün evlerin köşelerini, dolaplarını, depoları, kilerleri vs. her yeri kontrol edip kavunun olmadığını gösterirse iddiasını ispatlayabilir.
biz sesi de, tadı da, şefkati de çıplak gözle göremiyoruz, mikroskopla inceleyemeyiz. hadi o zaman onları da inkâr edelim.
“bir harf kâtipsiz, bir ev ustasız, bir köy muhtarsız olmaz” cümlesi gerçekten basittir. fakat mantıklıdır. tartışmada delilin basit olması veya fevkalade acayip olması önemli değildir. mantıklı olması önemlidir.
**ateistler dünyada ilk defa hayat nasıl oluştu?” sorusuna “tesadüfen”
peki, bu tesadüflerin bir ispatı var mı? tabii ki yok. tesadüf, adı üstünde, tesadüfün kuralı, kaidesi, ispatı olmaz.**


innemâ emruhû izâ erâde şey’en en yekûle lehu kun fe yekûn(yekûnu).
 • 0
  mesnevi 1 yıl önce
  temel sıkıntı şu yok diyorlar,yokluğun ispatını nasıl yapacaklar
  0
  4tech 1 yıl önce ~ 1 yıl önce
  aynen.
  4
  kaygusuzyazar 1 yıl önce
  olmayan birseyin yoklugunu neden ispata calisalim . aklimda deli sorular
  1
  4tech 1 yıl önce ~ 1 yıl önce
  serdar ortaç misali :d aman dikkat fazla sorgulamak beyin yakmaya kadar gider :)
  1
  yondaimehokagesama 1 yıl önce
  islam dünyası sorgulamadığı için şu halde ya zaten kaçak elektrik kullanmaz kayıp kaçak bedeli öder ama bi kere sormaz ben bunu niye ödüyorum diye
  0
  4tech 1 yıl önce
  sorgulamak iyidir sorgulayan insanı severim ama haklısın genel anlamda müslümanlar sorgulamayan düşünmeyen bir kitle.
  0
  hellomyfriend 1 yıl önce
  siz var olduğunu iddia ettiğiniz allahı kanıtlayamıyorsunuz
  0
  yondaimehokagesama 1 yıl önce
  seni ikna edecek kanıtı sunarız ama ozaman film bitiyor
  0
  kaygusuzyazar 1 yıl önce
  the happy and :)
  0
  hellomyfriend 1 yıl önce
  sunsana puro ne yapacaksın kuranda yazıyordu hüloğğ mu diyeceksin ?
  1
  hamsiavlayankanarya 1 yıl önce
  nasıl varlığı ispatlanamıyorsa öyle olacak. agnostizm deniyor bu görüşe de. varlığı veya yokluğu kanıtlanamaz.
  0
  4tech 1 yıl önce
  nicke takıldım ben :d
  0
  hamsiavlayankanarya 1 yıl önce
  itinayla hamsi tava yapılır 2010-2011 sezonu şampiyonu fenerbahçedir denilir.
  0
  lethe 1 yıl önce
  varlığın ispatını nasıl yapıyorsan öyle.
 • 0
  gulencemaati 1 yıl önce
  zikir çekmeye geldim kanka
  0
  4tech 1 yıl önce
  kaynatmayın ya :d
 • -2
  polemic 1 yıl önce
  lk önce tanrı dediğimiz şeyin ne olduğunu tanımlamamız gerekiyor. herkes tarafından aynı şekilde anlaşılan bir varlıktan mı söz ediyoruz? hayır, herkesin tanrı anlayışı farklı. aslında herkesden ziyade, herbir inancın, düşüncenin… kendine özgü tanrı anlayışı var.

  bazı inançlar için tanrı sonsuz güce sahip olan şey, bazıları için sonlu, bazıları için de tanımlı, bazıları için ne olduğu belli olmayan şey. dikkat ettiyseniz ‘şey’ diyorum, varlık demiyorum çünkü ‘varlık’ kavramı var olanlar için kullanılır, var olmayan bir şey için ‘varlık’ kavramını kullanamam.

  panteizmin ya da pan-enteizmin tanrı anlayışıyla değil de deizmin, agnostizmin ve teizmin tanrı anlayışlarının neden imkansız olduğunu yazacağım. yani kısaca, herşeye gücü yeten, sonsuz güce sahip, herşeyi yaratmış olan veya evreni yaratıp kendi haline bırakmış olan…. bir tanrının var olmasının neden imkansız olduğunu yazacağım.

  öncelikle bu yazımda bahsettiğim tanrının özelliklerini söyledim ve hangi tanrılardan bahsettiğimi. anlaşılması için tekrardan yazıyorum hangilerinden bahsettiğimi ( aslında hepsi ‘tek’ sayılır) ;

  1-dinlerin tanrısının imkansızlığı ( teizm )
  2-evreni yaratıp, kendi haline bırakan tanrının imkansızlığı ( deizm )

  3-sonsuz güce ve sonsuz, üstün özelliklere sahip tanrının imkansızlığı

  ( deizm, teizm ve diğerleri.. )

  1- dinlerin tanrısının imkansızlığı(teizm)

  yeryüzünde insanlar tarafından ortaya konulmuş o kadar çok din vardır ki sayıları binleri bulabilir. ve bu dinlerin çoğunun tanrısı vardır, ayrıca kutsal metinleri.

  peki her bir dini incelemeden de her dinin tanrısının var olması neden imkansızdır diyebiliyoruz? çünkü tüm dinlerin temelde aynı olmasından faydalanarak, hepsinin tanrısının olmayacağını ortaya koyabiliriz. şöyle ki:

  ben neden yaratıldım sorusuna tüm dinlerin cevapları vardır. bilhassa ortadoğudan çıkmış olan dinlerin cevapları aynıdır. ‘tanrı insanları kendisine kulluk etmek amaçlı ya da kendi varlığının bilinmesi amaçlı yaratılmıştır’ denir.

  yukarıdaki tırnak işaretleri arasında yer alan cümleyi inceliyecek olursak, tanrının bir ‘haz’ aldığını yani tanrının ‘ben’i olduğunu rahatça söyleyebiliriz. yani, insansı bir özelliğin, yine insan tarafından tanrıya yerleştirilmiş olduğunu görüyoruz. buradan çıkartılabilecek sonuç, tanrının insanları değil, insanların tanrıları yaratmış olduğudur.

  -insanların kendisine kulluk etmesini istediği için
  – varlığının bilinmesini arzuladığı için
  -evreni yaratmaya gerek duyduğu için


  yine inceliyecek olursak, tanrının bir egosu olduğunu ortaya çıkartırız. yüce ve herşeyi yaratan bir tanrının egosunun olması gerçekten tutarsız ve saçmadır, kendi mükemmelliğiyle çelişen bir tanrının olması da tutarsızdır. o halde diyebiliriz ki, dinlerin tanrısının var olması imkansızdır. yani, kesin olarak yoktur.
  1
  4tech 1 yıl önce
  allah kendini samed (ihlas suresi, 2) olarak nitelemiştir. samed demek, her şeyin kendisine muhtaç olduğu, fakat kendisinin hiç bir şeye muhtaç olmadığı varlık demektir. hiç bir şeye muhtaç olmayan ve her şeyin kendisine muhtaç olduğu ve kendisinin bütün bu muhtaçların ihtiyaçlarını fiilen yerine getirdiği gözle görülen yüceler yücesi allah hakkında “egoist” demek, vicdan ve insaf ölçülerinden fersah fersah uzaklaşmak anlamına gelir.
  llah hiç şüphesiz hiç kimsenin ne övgüsünden ne de yergisinden etkilenir. ancak, o sonsuz rahmetiyle kullarının edepli olmalarını, insan gibi insan olmalarını ve cennet için ortaya koyduğu kriterlere uygun bir performans göstermelerini istediği için, defalarca insanları uyarıyor, kendi isimlerinin tecellilerine dikkat çekiyor.
  0
  polemic 1 yıl önce
  bu kadar büyük görkemli bir allah varsa herşeye gücü yetiyorsa herşeye hakimse neden insanlara bir kitap yoluyla ulaşmayı tercih etti ? neden her insanın bile yapabileceği bir paylaşımla insanlara hitab etti?
  1
  4tech 1 yıl önce
  senin için önemli olan mesajın nasıl geldiğimi yoksa içeriğimi? mail ile mi gelmeliydi? ne önemi var?
  0
  lethe 1 yıl önce
  adam orda kitabın hepsinden çıkarmış olduğu sonucu yazıyor sen bir parçayı alıp sunuyorsun. o onu da görüyor zaten, ancak kalanını da hesaba katarak böyle bir sonuca ulaşıyor. sen de yüce allah'a öyle denmeyeceğinden falan bahsediyorsun. adam zaten tanrı yok diyor. inandığın bir şeyi inanmayana böyle anlatamazsın. üzgünüm ama yöntemin yanlış. objektif bir bakış açısıyla rahatla tartışmanın (pi: @polemic) in yazdığı kadarıyla kaldığını, seninse hiçbir şey ispatlayamadığını söyleyebilirim. sadece ilk iki cümlen bir şeylere açıklamaya yönelik, kalanı iş olsun torba dolsun.
 • 0
  kaygusuzyazar 1 yıl önce
  ateizm allah kavramını reddeder herşeye gücü yeten allah . farkederseniz şuan olaylara dışarıdan kimsenin müdahalesi yok öyle olsa savaşlar tecavüzler olmazdı . fakat insanlar başına iyi bir olay gelince allah korudu kötü bir olay gelse sınavdır diyor her türlü tanrı var diyorlar aslında bu hayatın ta kendisi . yaratıcı kavramı ise farklı şuan labaratuar ortamlarında mikro evrenler yaratıldığı iddia ediliyor. şöyle ki bir yaratıcı evreni yatattı fakat kontrol edemiyor şöyle düşünün tohum ektikten sonra ağacın büyümesine sizim müdahaleniz olmaması gibi kendiliğinden gelişiyor doğanın katkısıyla . ayrıca tesadüf diye birşey olamaz şuanda kullanılan denem yanılma yoluyla olaylar gelişmiştir basit şekilde anlatacak olursak gezegenler oluşum aşamasında önce katılaşıyorlar falan filan çarpışanlar yok oluyor sonra kütle çekimiyke yörüngeye oturuyorlar daha sonra uygun atmosfer koşullarının oluşumu ile organik basit canlılar şekillenmeye başlıyor daha sonra adabtasyon başlıyor kendini çevreye adapte etme kimisi suya adapte ouyor kimisi karaya ..... uzar gider aslında dünyada muazzam denilen bir denge yok güçsüzler ölüyor güçlüler kalıyor sonra güçlüye bakarak ne kadar mükemmel deniliyor . bu mükemmliğe ulaşılana kadar heba olanlardan bahseden yok
  0
  4tech 1 yıl önce
  bing bang öncesi bir enerji varmıydı? vardı ki bir patlama oldu. eğer olmasaydı zaten o patlama olmazdı. bir şeyin daimi varlığının olmadığını savunur ateizm ancak enerji hep vardı hep olacak deniyor buda sana çelişkili gelmiyormu?
  eğer yaratıcı her olaya müdahale etseydi bir sınavdan çok yaratıcının yönlendirilmesi ile yaşanan bir olgu ortaya çıkardı ki işte asıl o zaman adaletsizlik başgösterirdi yani çok çalışanıda allah mükafatlandıracak hiç çalışmayanıda aç kalmasın yazıktır diyip mükafatlandırılacak o zaman sınavın ne anlamı kalırdı ki? bana ateist arkadaşlarım hep şu anektodu sunardı sen türkiyedesin rahat bir yaşamın var ve sınavda olduğunu idda ediyorsun afrikada ki bir çocuk 3 yaşında açlıktan ölüyor ve oda sınava tabi tutuluyor adalet nerede,peki ama bir ilkokul 2 sınıf öğrencisi ile lise öğrencisinin sınavı aynı olurmu? eğer olsaydı adaletli olurmuydu?
  0
  kaygusuzyazar 1 yıl önce
  bilim bigbangden öncesini açıklayamıyor ve bunu kabul ediyor sadece teoriler var fakat birşey kanıtlanamadı diye ona uydurma hikayeler mecburen bir yaratıcı vardır demeyede kimsenin hakkı yok . eğer sınavdaysak herşeye gücü yeten allah bu çocuğu koruyamadığı açık . insanlar bu çocuk cennete gidecek diye kendini avutacak . peki sorarım o zaman bu çocuk buluğ çağına erişmedi yani sınava tabi değil . o zaman bu adaletsizlik değilmi sen sınava giremedin al sana 100 nerde adalet. şunu söylemek istiyorum dünyada kendi gücünü hisseden insan tanrıya inanmaz zira kimsenin bi bok yapmadığından herşeyi kendi elde ettiğinden haberi vardır (gücünü iyiye kötüye kullanır onu bilemem) fakat aciz insanlar baktılar bu dünyada birşey yok öbür dünyada mükafatlandırılacakları inancıyla kendilerini kandırıyorlar . sürpriz iman edenler burda yaşadınız yaşadınız başka hayat yok çünkü
  0
  4tech 1 yıl önce ~ 1 yıl önce
  işte burada iman eksiliği gözü çarpıyor kardeşim sen olaya somut bakıyorsun herkesin bu dünyada bir görevi var,çocuklar belli yaşlara gelene kadar sınava tabi tutulmaz haklısın o zaman bu çocukda daha sınava giremeden vefat etti o zaman nerede adalet https://www.youtube.com/watch?(v=hms9rdyp6eu (latife)diyebilirsin. ancak sınav için görevlendirilmişlerde vardır ayla bebekin ölümü ve hayatı onun sınavı değildir annesinin babasının sınavıdır onun ölümü onun ailesini sınamasıdır aslında ayla bebeğin ölürken çektiği acı ve korku allaha kavuştuğunda mükafaatının yanında binde biridir. ayla bebek bir görevliydi görevini tamamladı ve gitti allah rahmet eylesin.
  1
  kaygusuzyazar 1 yıl önce
  kardeş kandırmacaya kapılmışsınız gidiyorsunuz birisi öldüğünde suçlu aramak yerine zaten mükafat aldı diyorsunuz madem bu kadar seviliyor bu neden herkes şehit olmak için askere koşmuyor . iman dediğiniz şey at gözlüğü . gerçekliği kanıtlanamayan kendini bile koruyamayan bir tanrıyı korumaya çalışıyorusn şuan . neden ben bunları yazarken kendisini savunmuyor bu görevi size bırakıyor .
  0
  4tech 1 yıl önce
  yaratıcı kendini savunmaya ihtiyaç duymaz ne benim övgüme ihtiyacı var ne senin yermene.
  ben atgözlüğü olduğunu düşünmüyorum,bana mantıklı gelene inanıyorum açıklamasınıda yaptım ateizmde bir çok mantık hatası var inanmamak için yeterli bir sebep göremiyorum.
  0
  kaygusuzyazar 1 yıl önce
  ateizm bir inanış değildir olmayana inanmamadır. zaten inanacak birşey yok. senin tezat düştüğün kısım bilim. bilimde açıklar olduğundan bahsediyorsun . aslında bilim dinleri yalanlıyor daha sonra dindarlarda diyorki sizin kanıtlarınızdada noksanlar var fakat dindarın dayanağı 1000 yıllık kitap bilim adamları deneylere araştırmalara dayanarak söylüyor . ben ateist olarak allah kavramı yoktur diyorum . islamı tamamen reddetmek mümkün değil hırsızlık yapma diyor zaten yapmıyoruz ama bunu bana dinin göstermesine gerek yok
  0
  4tech 1 yıl önce
  bilimin noksan olduğunu düşünmüyorum bilim insanı düşünmeye düşünce insanı yaratıcıya götürür bence asla bilim karşıtı olmadım. ateizm bir düşünce akımıdır bir inanış değildir bunuda biliyorum. kendi ağzınla söylüyorsun bin yıllık kitap ancak o bin yıllık kitapda bilimin daha yeni tespit ettiği onlarca bilimsel şey var.
  ozan tabakası
  “gökyüzünün korunmuş bir tavan kıldık” (enbiya: 32)
  yüzey gerilimi
  furkan suresi 53. ayet: atlas okyanusu ile akdeniz’in, hint okyanusu ile kızıldeniz’in birleşmediğini 1970-80’li yıllarda bilim teknik ile insanlık yeni bulmuşken kur’an bunu bizlere 1400 sene önce bildirir.
  dünyanın dönmesi:
  “dağları yerinde durur görürsün. halbuki onlar bulutlar gibi hareket ederler”. (neml : 88) dağların bulutlar gibi hareket etmesi için dağların bitişik olduğu dünyanın da dönmesi lazımdır.
  parmak izleri
  kıyamet suresi 4. ayet. parmak izlerinde ne gibi bir incelik vardır ki kur’an onlara işaret etmektedir: dünyadaki bütün insanların parmak izlerinin birbirinden farklı olduğu ancak 1884 yılında anlaşılmıştır. oysa kur’an bunu bize 600’lü yıllarda haber vermiştir.
  kainat genişliyor:
  zariyat suresi 47. ayet. big-bang, büyük bir patlama ile çevreye yayılan ve her biri birbirinden uzaklaşan gezegen güneş, yıldız kümeleri, birbirinden hala daha hızlıca uzaklaşmakta, evren genişlemeye devam etmektedir.
  yükseğe çıkıldıkça oksijen azalıyor:
  en’am suresi 125. ayet. yüksek yerlerde oksijen azdır. hareket halindeki bir insan az oksijen olan bir yerde ciğerlerine rahat oksijen alamadığı için daha derinden sık sık nefes alır. bu anda kalbi daralır, sıkışır. çölde yaşayan biri bu duyguyu bilemez, hissedemez. fakat kur’an-ı kerim bunu hem araplara hem bizlere bildirir.
  evren’de uyum ve düzen vardır:
  rahman suresi 5. ayet kainatta her şey, makro-mikro alemde bir düzen içinde hareket eder. dev yıldız kümelerinden atom, elektron alemine tabiattan, insan vücuduna karadan denize her şeyde bir uyum, ahenk bütünün bir parçası olma özelliği vardır. bu ahengi kuran allah’tır.
  aşılayıcı rüzgar
  hicr suresi 22. ayet çiçek polenlerinin aşılanmasında rüzgarın büyük önemi vardır
  "gün (yevm)" tekil olarak 365 kere geçerken, çoğul yani "günler (eyyam ve yevmeyn)" kelimeleri 30 defa tekrarlanır. "ay" kelimesinin tekrar sayısı ise 12'dir.
  güneş sisteminde on iki gezegen:
  yusuf suresi 4.ayet: bazı alimler on bir yıldızdan kastın on bir gezegen olduğunu vurgularlar.(hz. yusuf (as) ile beraber kardeşlerin sayısı - dolayısıyla gezegenlerin sayısı - on ikiye ulaşır. (17.08.2006 :3 gezegen daha bulundu,ama bir gezegen iptal edildi, kaldı bulunacak bir gezegen)
  evrim herşeyin tek hücreli canlılardan oluştuğunu ve ilk çıkışın sudan olduğunu söyler. kuranda ise 1000 yıl önce söylenmiştir “ biz her şeyi sudan yarattık (enbiya : 30) “
  allah yedi göğü ve yerden de onların benzerini yarattı..." (talak suresi, 12)
  1.kat - troposfer
  2.kat - stratosfer
  3.kat - mezosfer
  4.kat - termosfer
  5.kat -iyonosfer
  6.kat - ekzosfer
  7.kat - manyetosfer.
  bilim ve kuran asla ters düşmez...
  0
  kaygusuzyazar 1 yıl önce ~ 1 yıl önce
  kardeş bunlar ancak felsefi çıkarımlar olabilir . hiçbirisinde kesinlik yok açıklama yok yazmış sadece . her hikaye kitabını incelesen bilimin açıkladığı şeyler bulabilirsin. eğer bu kadar tapacak derin kitap arıyorsanız böyle buyurdu zerdüşt e inanın daha derin daha fazla bilimsel çıkarımda bulunursunuz ayrıca her denizin suyuda birbirine karışıyor birde yeni farkettim rakamlarla yapılan oyun bir aldatmaca sanatıdır her kitaba uygulayabilirsin
  0
  4tech 1 yıl önce
  bence sen kendini odaklamışsın ve ne söylenirse söylensin bildiğini okuyosun :)
  0
  kaygusuzyazar 1 yıl önce
  bak bunları belki birisiyle 10 uncu konuşmam . hadi ben odaklandım diyelim sen öyle değilmisin . şöyle düşün ben zamanında dini çok güzel yaşamış 5 vakit namazında biriydim sonradan ateist oldum yani her iki taraftanda baktım . peki sen hiç ateistlerin tarafından baktınmı . bi dene geri dönüş olmadığını görürsün zaten
  0
  4tech 1 yıl önce
  inanırmısın bir dönem ateisttim :) vallahide billahide ateisttim.
  0
  kaygusuzyazar 1 yıl önce
  0
  4tech 1 yıl önce
  ahaha :dd 19 yaşındam 22 yaşıma kadar hep şüphe içindeydim hatta direk ateisttim saçma geliyordu masal geliyordu.
  0
  kaygusuzyazar 1 yıl önce
  hacı yok içimde ne yapayım inanılmıyor merede . şöyle söyliyeyim cehenneme giderim korkusuyla bi dönem ibadet etmeye çalıştım ulan hepsinde aklımda şüphe dualar ediyorum kuran okuyorum şu tanrının olmadığı şüphesi gitsin diye yok olmadı sonunda film koptu zaten
  0
  4tech 1 yıl önce
  sonrasında alekta movik movik diyosun. :) dostum olabilir herkesin hayatının bi döneminde kopukluk olabilir umarım yine eski hayatına kavuşur yine iman edersin. ki düşünmeye devam edersen boşlukları doldurmaya başlarsın diye düşünüyorum ben.
  0
  kaygusuzyazar 1 yıl önce
  şuan aralık açılıyor ama geleceği bilemeyiz tabiki . ama tahmini yaşlanınca iyice korku saracak ölüm korkusu olunca döneriz gibi . zaten karşı olduğum noktalardan biri bu kuranda tehdit edip duruyo la ateist olacağım bırak inanmıyorum diyorum , yakarım bak akıllı ol diyor resmen :)
  0
  4tech 1 yıl önce
  o kadar güzel şey söyler seni mükafaatlandıracağım cennetime alacağım tatmadığın minnetleri taddıracağım der sorun yok ama cehennemden bahsedince aman gaddar allah oldu ya ne güzel :)
  0
  kaygusuzyazar 1 yıl önce
  oda yalan geliyor ama benim için islamı reddederken aklımda kalna şüphe hiç cenneti kaçıracağım olmadı hep cehenneme giderim korkusuyla kendime ve çevreme bunu itiraf edemedim . kimisi cennet için orda kimisi cehenneden korktuğu için
  1
  4tech 1 yıl önce
  cuma vakti kardeşim ben döneceğim sana
  1
  kaygusuzyazar 1 yıl önce
  tamam bende test çözeyim biraz :) bekliyorum
  0
  4tech 1 yıl önce
  sınavamı hazırlanıyorsun?
  0
  kaygusuzyazar 1 yıl önce
  kpss ales tam olarak çalışıyorum denemez ama uğraşıyoruz işte
  0
  4tech 1 yıl önce
  umarım dilediğin gibi geçer kardeşim.
  0
  kaygusuzyazar 1 yıl önce
  umarım
  0
  ufuk 1 yıl önce
  islamı yalanlayan insanlar şunu mu demeli: 1000 yıl önce muhammed adında bir adam çıktı ortaya, o kaos döneminin içinde öyle bir kitap uydurdu ki, daha insanlar dünya nın düz olduğunu bile bilmiyorken, evrenle ilgili binlerce mucizeyi sadece tesadüf eseri tahmin etti... bundan binlerce yıl önce, her noktadan bir sürü bilginin saklandığı bir kitabın, insan tarafından yazılması ne kadar mümkün olabilir ki ?
  bakın her şeyi bir kenara bırakın. bilimi şunu bunu. hissettiğimiz şeyleri, huzuru, o tarifi olmayan hisler... abi bunları nasıl yalanlayacağız. inanmamak gerçekten imkansız. denemesi bedava. ya çok basit gir camiye namaz falan kılma. sadece oradaki havayı hisset. bunca mükemmeliğin kusursuzluğun bu kadar basit bir patlama iradesinde olacağına, bir tesadüf olabileceğine ikna olmamam. olmaya çalıştım. hemde çok. ama olamadım. süslü bilmsel teoriler insanın aklını çok güzel çeliyor da, insanın kalbine işleyen o hissiyatı kimse yalanlayamaz.
  0
  kaygusuzyazar 1 yıl önce
  ulan kiliseye gir aynibsehi yine hissedersin sessiz huzurlu bi ortam
  1
  4tech 1 yıl önce
  muhalif yazar'ın anlamı kaygusuzyazar olsun bence :d
  0
  ignelifici 1 yıl önce
  gerçekten bunları ciddi ciddi yazdın mı sen?
  0
  kaygusuzyazar 1 yıl önce
  suan butun konusmayi okuyamayacagim tekrar ama muhtemelen ciddiyim
  0
  ignelifici 1 yıl önce
  inanmak istemedikten sonra kişinin önünde ölüyü diriltseler fayda etmez.zakir naik bu adamın kuranın içindeki bilim ile ilgili ayetleri anlatıyo abd üniversiteleri henüz yeni yeni buldukları bilimsel araştırmalar bunlar.
  0
  kaygusuzyazar 1 yıl önce ~ 1 yıl önce
  o zaman müslümanlar bulsaydı madem bin yıl önceden yazabiliyorlar. ulan hikayeyi anlasanıza julnes verne de aya yolculuk yazmış adamın yazısından 70 yıl sonra aya gidilmiş . bu adam peygemberim dese onadamı iman edecektiniz
  ayrıca ölüyü diriltin iman ederim
  0
  ignelifici 1 yıl önce
  emin ol etmezsin çünkü ılımlı değil düşman vari bi yaklaşımın var.inşallah edersin ama.
  0
  hamsiavlayankanarya 1 yıl önce
  ateizm inanış olarak geçer kardeşim az araştır.
  0
  4tech 1 yıl önce
  ateizm inanış değildir kardeşim.
  0
  hamsiavlayankanarya 1 yıl önce
  ateizm tanrının yokluğu inanışıdır istediğin yere bakabilirsin. din bile denilebilir ateizme.
  0
  kaygusuzyazar 1 yıl önce
  oha din demiş ulan ateist dusunceye gore olamayana inanmamaktir. mesela sen öculer yok diyorsun bu bir inanis olabilirmi yok neye inanacaksin
  0
  ugrzn 1 yıl önce
  yazinda dikkatimi çocuk ve bebek ölümü seçti diyorsun.o onun imtihani felan deniyor birde. daha bilinci olmamış anne karnindaki bi çocuğun aldirilmasi veya dusurulmesi ya da anne hamile iken cocugun anne karninda ölmesi.bu da mi bi imtihan .
  0
  4tech 1 yıl önce
  herkesin bir görevi vardır bu dünyada ayla bebeğin görevi annesini babasını sınamakdı demişim aynı şekilde kürtajla aldırılan bebeğinde bir görevi var
  0
  ugrzn 1 yıl önce
  o canin gunahi ne peki bu adil mi sence ?
  0
  4tech 1 yıl önce
  günahı yok ki zaten o bir görevli görevini tamamladı ve gitti ölürken çektiği acı alacağı mükafaatın binde biri olamaz
  0
  ugrzn 1 yıl önce
  çok emin konuşuyorsun be kardeşim.gitmiş gelmiş gibisin.
  0
  4tech 1 yıl önce
  inanç :)
  -1
  ugrzn 1 yıl önce
  bir şeylere inanmak güzel bir şey lakin körü körüne bağlanmak yanlış
  0
  4tech 1 yıl önce
  sence körü körünemi bağlanmışım :d
 • 0
  infidel 1 yıl önce
  ben teoriye inanıyorum teori benim tanrım kendi dinimi tasarlıyorum peygamber yok, kutsal kitabı da boz'an olacak..
  0
  4tech 1 yıl önce ~ 1 yıl önce
  :) olabilir bu senin görüşün ne varlığına inanıyosun ne yokluğuna.
  0
  infidel 1 yıl önce
  bi önemi yok :)
  0
  4tech 1 yıl önce
  deistmisin ?
  0
  infidel 1 yıl önce
  agnostikim
  1
  4tech 1 yıl önce
  seninki de iyice zor be kardeşim ne sonu belli ne başı :))
  0
  infidel 1 yıl önce
  önemsiz :)
 • 0
  ugrzn 1 yıl önce
  ben agnostistim. sizi bilmem ama bu kadar muhteşem bir şeyi yaratan varlığın yada soyut kavramın bunu kitapla bize aciklama istegini mantikli bulmuyorum. kendini kitapla kim kabul ettirmeye çalışır
  0
  4tech 1 yıl önce
  daha öncede söyledim önemli olan mesajın içeriğimi nasıl geldiğimi
  0
  ugrzn 1 yıl önce
  her ikiside kardeşim.senin gibi düşünürsek.herhangi bir kişiden mesaj geldiğini düşün.bankaya borcun olduğunu söyleyen bir mesaj.senin için mesaj mi onemli olur yoksa içeriği mi ?
  0
  4tech 1 yıl önce
  peki sen mesajın geldiği mektup değerli bir maddeden yapılmıyor diye o bankaya borcunu ödemezmisin?
  0
  ugrzn 1 yıl önce
  mesaj kim tarafından gönderilmiş önce bunu sorgulamak gerek. kaziklanmamak için
  0
  4tech 1 yıl önce
  sorgulamaya varım ama bankanın olmadığını savunmaya yokum
 • 0
  sosyopat 1 yıl önce
  ateist olunca kizlar teklif ediyor xd
  -1
  4tech 1 yıl önce
  ahaha :d
 • 0
  marlborored 1 yıl önce
  çok cool bişey
  0
  4tech 1 yıl önce
  biz kul onlar cool :ddd
 • 1
  guluver 1 yıl önce
  reis yine bilimsel konuşuyosun :)
  0
  4tech 1 yıl önce
  ahaha estafurullah :)
 • 0
  lovato 1 yıl önce
  ateistler moskovaya!!!!
  bi dk yanlış geldim galiba ben saidşlkqwşkiş
  0
  4tech 1 yıl önce
  ahahahj :ddd
 • 0
  hukuk582 1 yıl önce
  stephen hawking bile allah in varlığını kabul etmiş
  siz ne artistlik yapıyorsunuz yok yok diyorsunuz
  0
  4tech 1 yıl önce
  hadi atayızlar bunuda açıklayın :d
 • 0
  hellomyfriend 1 yıl önce
  kardeş hepsini okumadım çünkü seni seviyorum ve hepsini okumadım çünkü seninde diğer cahiller gibi olacağından şüpheliyim.

  okuduğum yere kadar söyleyeyim evrenin başlangıcı enerji filan demişsin bunun hakkındai nilizce ve fransızca makaleler var ancak ulaşması zor ve koreldiği için neredeyse yok. fazla uzatmak istemiyorum belirtmek istiyorumki hepsini okumasamda illaki yazdıklarının cevabı bir araştırmada vardır.

  son olarak ekleyeyim; sizin din adamları 100 dolar karşılığında 1 kere ellerini öptürürken, 5 6 tane kedicik alıp dans ettirirken, acıkırsanız karınızı yiyebilirsiniz diyen, evlatlık çocuğunuzla evlenebilirsiniz; peygamber efendimizde böyle yaptı derken ve suriyede kafa keserken

  bizim bilim insanlarımız bir çok hastalığa çare buluyor.

  bu arada siz daha allahı küçük harfle yazmaya korkuyorsunuz daha neyinden bahsediyorsunuz ?
  0
  4tech 1 yıl önce
  okumamışsın kardeşim o yüzden nedemek istediğimi anlamamışsın ben inandığım yaratıcı ila ne alim sokarım ne başka bişey hatta daha da ileri gideyim peygamberler bile umrumda değil beni bağlamaz benim bir inandığım yaratıcı var gerisi fasa fiso
  0
  4tech 1 yıl önce
  ayrıca bende seni seviyorum teşekkür ederim :)
 • 0
  nanichirgelair 1 yıl önce ~ 1 yıl önce
  tanrı nasıl oluştu? 'zaten vardı konu tanrı olunca tesadüf gayett normal ;))'


  ayrıca kısıtlı bilgilerimizle bu sorunub cevabını veremeyiz, ancak birisinin ölüp geri gelmesi gerek. ben kısıtlı bilgim ile tanrı konseptine saçmalık diyorum sen kendi kısıtlı bilgin ile allah vardır diyorsun oda doğduğun çoğrafya müslüman olduğu için. istersek sabahlara kadar tartışalım bir işe yaramaz.
  0
  4tech 1 yıl önce
  önyargılar,önyargılar....
  0
  nanichirgelair 1 yıl önce ~ 1 yıl önce
  şuraya materyalist manifesto yazsam bile kuran ayeti verip 'kalp gözün' kapalı yazıp kendi tanrını öveceksin.
  0
  4tech 1 yıl önce
  sen beni iyice kültürsüz yaptın.
 • 0
  sikeratardamar 1 yıl önce
  ezeli olan tek şeyin enerji olduğunu varsayıyorsunuzda, allahın ezeli olduğunu, doğmadığını ve doğurulmadığını varsayamıyorsunuz? kafanız buna nasıl basmıyor şaşıyorum
 • 0
  lazcoder 1 yıl önce
  tartışmaya başlarsak işin içinden çıkılmaz
  0
  4tech 1 yıl önce
  beyin cimnastiği işte :d
  0
  lazcoder 1 yıl önce
  beyin yakma cimlastiği :d
  0
  4tech 1 yıl önce
  yanık kokusu geldi burnuma :dd
  0
  lazcoder 1 yıl önce
  ben okumadığım ve katılmadığım için bende sıkıntı yok, senden gelmiştir :d
  0
  4tech 1 yıl önce
  sabahtan beri çakraları zorluyorum :d
  0
  lazcoder 1 yıl önce
  bence daha fazla zorlama :d
 • 0
  tayyarahmet 1 yıl önce ~ 1 yıl önce
  hacılar tek sorun şu inanmak ve inanmamak. öldüğümde bi tanrıyla karşılaşacak olursam ilk sorum şu olacak: tamam hocam bizi yarattin ama bizi yaratmadan önce ne yapıyordun? kizicagini sanmiyorum pek fazla aslinda kizada bilir bir suru insanla ugrasiyor hakli tabi
  0
  4tech 1 yıl önce
  tanrının öyle herşeye kızan azarlayan yakan birşey olduğunu düşünmüyorum bro
  0
  tayyarahmet 1 yıl önce
  hocam ancak iman edenler girebilir cennete sen şimdi tut buluslariyla insanlara yon vermis birisini cehenneme at yada herhangi bir insan olsun sirf inaniyor namaz kiliyor ama her halti yiyor yani hic degilse yanip cikariz mantigiyla yasayan birini cennete koy
  0
  4tech 1 yıl önce
  öyle ben namaz kılayım ama herboku yiyeyim diye birşey yok öyle saçmalık mı olur
  0
  tayyarahmet 1 yıl önce
  ama iman ediyor. mesela pesembe gunleri icmiyor cunku o bir musluman evladi iste bu bana ter geliyor eger bi tanri varsa bunlarla ugrasmaz namaz oruc kurban insanin icine bakar nasi yasadigina yaptiklarina yoksa adaletsiz olur ben ancak boyle bi tanri dusunebiliyorum
  0
  4tech 1 yıl önce
  doğru düşünüyorsun buraya kadar bi sorun yok ki zaten? sen sanıyormusun ki 60 yaşına kadar pavyondan çıkmayıp ölüm korksuyla namaza başlayanlara cennet müjdelenecek?
  0
  tayyarahmet 1 yıl önce
  hocam iste bak kesiştik orda amcamiz 60 yasina kadar pavyonda fakat inancli sirf bi yaraticiya ve dine inandigi icin yanip cennette hurilere kavusacak..
  0
  4tech 1 yıl önce
  afeddersin ama babayı alır,ancak kendini kandırır :)
  0
  tayyarahmet 1 yıl önce
  evet oyle olmasi lazim ama ..
  1
  4tech 1 yıl önce
  öyle zaten kardeşim. sen merak etme.

  yuhâdiûnallâhe vellezîne âmenû, ve mâ yahdeûne illâ enfusehum ve mâ yeş’urûn(yeş’urûne).bakara-9
  (zannederler ki) allah’ı ve âmenû olanları aldatırlar. ve onlar, kendilerinden başkasını aldatmazlar ve farkında da olmazlar.


  ve-iżâ leku-lleżîne âmenû kâlû âmennâ ve-iżâ ḣalev ilâ şeyâtînihim kâlû innâ me’akum innemâ nahnu mustehzi-ûn(e) bakara14.
  iman edenlerle karşılaştıkları zaman: 'iman ettik' derler. şeytanlarıyla başbaşa kaldıklarında ise, derler ki: “şüphesiz, sizinle beraberiz. biz (onlarla sadece) alay ediyoruz.'
  0
  tayyarahmet 1 yıl önce
  ıste bu beni delirtiyor
 • 0
  budamigol 1 yıl önce
  92 yorum ney lan oha
 • 0
  lethe 1 yıl önce
  hepsini okudum. inancındın, görüşündür. bu konularda ne zaman tartışılsa zaten çıkmaza girilir. hiç o konuya girmek istemiyorum.
  bir şeyin olmadığı ispatlanır (küçük çapta diyelim). senin örneğinden yola çıkalım, benim odamda kavun yoktur dedim, odamın her yerine baktım, kavun yok. kimse bana kavunu da gösteremiyor. o zaman yoktur. ama demeye çalıştığın sanırım başka bir şey, ancak örneğinin sonu yok ve bağlayamamışsın. anladığım kadarıyla bilimde bir teorinin yasa olması için üzerinden uzun zaman geçmesi ve bilim insanlarının bunun tersini tek bir örnek bularak ispatlayabileceği, ve bütün teorinin bir anda çöp olabileceği olayından yola çıkmışsın, ya da buna benzer bir bilgiden. ancak şöyle bir sorun var:

  a kişisi bir hipotez ortaya attı ve dedi ki "ben doğayı gözlemledim ve bunlar kendi kendine var olmuş olamaz, yaratıcı olmalı". ardından bir kitap ile (bunu bilimde deneye benzetebiliriz) bunu teoriye çevirdi. ardından bunun kesinliğine inandı. yani yasa olmadı, kendince bir yasa olarak kabul etmiş oldu. evrensel olarak ve mantık çerçevesinde hala bir teori niteliğinde.
  b kişisi de dedi ki, "tanrı yoktur, bütün bunlar bir yaratıcı tarafından yaratılmadı". bu noktada yok tesadüfen demiş falan filan onlara bakmıyoruz. olabilir sonuçta. tesadüf de bir kurala dayalı gerçekleşir, sadece o kuralların gereklerinin istemsiz olarak sağlanması yeterlidir, olmuşsa ispatı da vardır (yazında tam tersi yazıyor ancak mantıken böyle). her neyse, bu hipotezi ortaya atan b kişisi evrenin oluşumuyla ilgili çalışmaları takip etti (bunu da deneye benzetelim) ve teori oldu. ancak buna yasa diyebilmesi için evrenin oluşumunu tam anlamıyla bilmesi gerekir, ancak insanoğlu şu anda evrenle ilgili tüm bilgiye sahip değil. yani yine teoride kaldı.

  kısaca sen ateizm yanlıştır, veya doğrudur diyemiyorsun aslında. hızlıca okunursa öyle diyormuşsun gibi ancak örneğin hatalı. sonu yok, kavunu gösteremezse ne olur yazmamışsın.
  tabi aynı şekilde kimse kesin olarak tanrı yoktur da diyemiyor.

  not: herkes "bu böyleymiş", "bu böyledir" kafasıyla düşündüğü için, çıkmaza giriliyor. yani kimsenin dediğinin doğruluğu kesin değil, doğruluğuna inanıyorsanız da bu başkasını bağlamaz. bu yüzden kimse birbirini sınıflandırmamalıdır, inançlar bu kadar abartılmamalıdır, insanları birbirinden ayrıştırmamalıdır. sadece eklemek istedim, günümüzde insanların birbirine bu konularda büyük önyargıları var.

  ek olarak:
  sesi duyarız, enerjidir.
  tadı algılarız, maddenin tükrükte çözünmesiyle olur. ardından duyu nöronları, sinir telleri falan filan beyne gider beyin de bunu kağıda döker yani algılarız.
  şefkat de histir, duygudur. sen nasıl adrenalin salgılayınca korku, heyecan hissediyorsun, bu da aynı. beynimizde gerçekleşen şeyler.
  mantık çerçevesinde olduğu sürece istediğinizi yazın ama gidip düz mantığınızı kullanarak örnek vermeyin. bunun dışında internette bu konu hakkında görüğüm en düzgün yazı sanırım.

  türkiye'de yaşadığım, anadilim türkçe olduğu ve ayrıca arapça öğrenmediğim için en altta yazanın anlattığını anlayamadım. bu konuda da aydınlatırsan sevinirim, bu bana prim yapmak içinmiş gibi geldi. öyle değilse de önemli değil. anlamıyorum, türkçe olmadıkça orada durmasının manası yok.
  0
  4tech 1 yıl önce
  sesi duyarız, enerjidir.
  enerji somut bir olgu değildir duyman ve enerji olduğunu söylemen zaten benimde anlatmaya çalıştığım şey elle tutulabilir gözle görülebilir bişey olmadığı halde var olduğunu biliyoruz.
  ben zaten eksiksiz herşeyi biliyorum sizi bilgilendiriyim demedim dostum tartışalım dedim o yüzden fikirlere açığım.kavun ve apartman ilişkisi çok derin bir örnek sen basit algılamışsın bunu biraz daha iyi anlamaya çalış istersen,apartmandan kastım evren tüm varlıklar ruhani boyutlar(siz inanmıyorsunuz) ve insan hala herşeye hakim değil. birşeyin yokluğunu kanıtlıyamadan onun yok olduğunu söylemek mantığa sığmaz,vede yok olduğunu kanıtlamak için bütün apartmana hakim olman gerekir.
  enerjinin varlığını ebedi,ezeli olduğunu kabul ediyoruz buraya kadar mantıksızlık yok ama bir yaratıcının olduğunu ve onun doğmamış doğrulmamış olduğunu kabullenemiyoruz?!
  ben arapça biliyorum arapça bilenler var ise ayetlerin türkçeye çevrildiğinde anlam kıtlığı yaşandığınıda bilir bu yüzden arapçasını paylaştım.
  0
  lethe 1 yıl önce ~ 1 yıl önce
  orada zaten koca bir paragraf ayırdım kavun örneğini anladığımı görmen için :) kavun örneği yetersiz kalmış bu şekilde olması lazım o da böyle bir sonuca çıkıyor diye.
  yazdığımı okumamışsın gibi cevap vermişsin her şeyi biliyormuş gibi yazdın demedim. ben de senin gibi yokluğunu kanıtlayamazsın dedim ama yanın da varlığını da kanıtlayamazsın bak bu yüzden dedim.
  ayet konusunda ise öyle olabilir teşekkürler söylediğin için :) bazı tipler var ki her yazısının sonuna ayet ekliyorlar bu yüzden küçük bir takıntı oluştu bende bu konuda.

  yani tartışalım demişsin de benim yazdıklarımı yazmışsın zaten cevap olarak.

  bu arada tek duyu görme duyusu değildir. bir şeyi duyuyorsan da vardır. tanrı ateistin kulağımıza fısıldasaydı varlığını kabullenirdi. ama ordan enerjinin var olduğunu biliyoruz ama tam olarak göremiyoruz falan demişsin o ayrı bir konu. demek istediğim buydu.
  0
  4tech 1 yıl önce
  sen örneğin hatalı yetersiz demişsin bende hatalı olmadığını söyledim şimdide bende aynı şeyleri söylüyorum diyorsun :)
  0
  lethe 1 yıl önce
  yazımı okumuyorsan tartışmamıza gerek yok. son kez toparlayayım, aynı şeyleri ve fazlasını söyledim. arada bir cümle bulup klavyeye yapışma istersen, konuştukça batarsın sonra.

  söylediklerinin cevabı yazımda vardı. sanki söylememişim gibi anlatıyorsun.

  tamam mı? memnun musun? bu kadar kelime yeterli mi açıklamak için? okursan...
  0
  4tech 1 yıl önce
  ben senin yazdıklarını baştan sona okudum lakin sen okumamışsın benim yazdıklarımı anlaşılan. bende diyorum ki madem benimle aynı şeyleri yazdın neden eksik ve hatalı diyorsun? ses ve şefkat anektoduna basit demişsin bende neden bunu örnek verdiğimi açıkladım baştan bi oku istersen.
  0
  lethe 1 yıl önce
  (pi: @lethe) : "aynı şeyleri ve daha fazlasını söyledim"
  (pi: @4tech) : "madem benimle aynı şeyleri yazdın neden eksik ve hatalı diyorsun"

  dediğimi düzelttim zaten, hala aynı lafa takılmana gerek yok. bunu da ilk yazdığımı adam gibi okusan anlarsın. bana hala okuyorum deme.
  0
  4tech 1 yıl önce
  dostum yokluğun kanıtlamayacağını ben bunu savunmuşum sen ise varlığınında kanıtlanamıyacağını eklemişsin ve ben ne söylediysem onun tekrarı gibi bir yazı yazmışsın seninle tartışmamız mümkün değil çünkü ortada tersi bir durum söz konusu değil.
  0
  lethe 1 yıl önce
  ben en baştan beri ne diyorum, okusan onları yazmış olmazdın :) iyi akşamlar.
  0
  4tech 1 yıl önce
  ben çıkıyorum dostum yarına kadarda giremem iyi akşamlar.
  0
  4tech 1 yıl önce
  sesi duyarız, enerjidir.
  enerji somut bir olgu değildir duyman ve enerji olduğunu söylemen zaten benimde anlatmaya çalıştığım şey elle tutulabilir gözle görülebilir bişey olmadığı halde var olduğunu biliyoruz.
  ben zaten eksiksiz herşeyi biliyorum sizi bilgilendiriyim demedim dostum tartışalım dedim o yüzden fikirlere açığım.kavun ve apartman ilişkisi çok derin bir örnek sen basit algılamışsın bunu biraz daha iyi anlamaya çalış istersen,apartmandan kastım evren tüm varlıklar ruhani boyutlar(siz inanmıyorsunuz) ve insan hala herşeye hakim değil. birşeyin yokluğunu kanıtlıyamadan onun yok olduğunu söylemek mantığa sığmaz,vede yok olduğunu kanıtlamak için bütün apartmana hakim olman gerekir.
  enerjinin varlığını ebedi,ezeli olduğunu kabul ediyoruz buraya kadar mantıksızlık yok ama bir yaratıcının olduğunu ve onun doğmamış doğrulmamış olduğunu kabullenemiyoruz?!
  ben arapça biliyorum arapça bilenler var ise ayetlerin türkçeye çevrildiğinde anlam kıtlığı yaşandığınıda bilir bu yüzden arapçasını paylaştım.
 • 2
  80kiloysa79udassak 1 yıl önce
  bi bu kadar daha yorum yapsanız son bulmaz bu iş çok derin mevzu işin içine ön yargılar dogmatik kabuller de girince bitmez bu tartışma purolar
  0
  golatanzlatan 1 yıl önce
  dur puvo ya seyrediyoruz heyecanlı oluyo :)
  0
  80kiloysa79udassak 1 yıl önce
  iyi madem ben de hazırlayayım çekirdeği büyüyecekse daha :))
  0
  nanichirgelair 1 yıl önce
  sizde katılın = )
  0
  80kiloysa79udassak 1 yıl önce
  bana ağır gelir puro
 • 0
  boogie 1 yıl önce
  ne namazım var ne imanım ama allahın yokluğunuda inkar etmiyorum varlığınıda sallamıyorum zina icki uyusturucu hersey var sirf bu yuzden kendime musluman demiyorum ve turkiye muslumanlarinin %40nın boyle oldugunu varsayabiliriz kuran'da munafik diye geciyor fakat ben kendime musluman diyecek kadarda pic degilim ve cidden hangi dine inanca mensup olacagimi bilmiyorum yardimci olabilecek?
  0
  4tech 1 yıl önce
  kimse kendinin müslüman olduğuna karar veremez zaten.
 • 0
  senolsan 1 yıl önce
  dünyada olan herşey bir kurala göre oluşmuştur.dünyanın güneşin etrafında dönerek gece ve gündüzün olması,dünyanın sıcaklığı, uzaydaki dengeler, atmosfer basıncı insanın vücudunda her saniye gerçekleşen milyonlarca olay vb. insanların ve diğer canlıların yaşamlarının devam edebilmesi için gerçekleşenlerden sadece birkaçı...
  matematikle biraz ilgilenenler bilirler bir zarın 1 gelme olasılığı 1/6 dır. iki zarın 1 gelme olasılığı 1/36 dır.üç zarın 1 gelme olasılığı 1/216 dır. yani bu olayların hepsinin gerçekleşme oranı sadece trilyonda birdir bu olasılığa inanmak size kalmış.
 • 0
  ilteris 1 yıl önce
  din dogmatiktir. her şeyini mantık ve varlıkla anlatamazsınız bir sınırdan sonra insanın hissiyatları ve duyguları devreye girer.
  0
  4tech 1 yıl önce
  bakış açısı.
 • 0
  mehmetcemrekisa 1 yıl önce
  evren 0dan nasıl var olabilir onu düşünmeliyiz. yokluk varlık olamaz. paralel evrende bir varlıktır. varlıkta yokluk olamaz. yok var olamaz bunu akla sokmak gerekir.
  peki bunu kabul ettik. ateyizler hemen atlar klasiktir. "biz evrenin 0dan oluştuğunu savunmadıkki yea, sonsuz evren"
  evren sonsuz nasıl olabilir ? eğer sonsuzsa bizim yaratıcımız evrenin kendisidir. sonsuz bir döngüdemiyiz. evren gidip geliyor mu ? nasıl sonsuz ?
  0
  4tech 1 yıl önce
  kafamda deli sorular


 • puivesor

  Puiv üyelerine sorular sorulan bölüm.

  313 takipçi

 • abone ol

 • moderatörler

  magic

  banabubade
  • soracağınız soruyu başlığa tam olarak yazın
  • soruyu yarım bırakıp içerikten devam etmeyin
  • soru cümlesi olmayan başlıklar açmayın
  • belli bir konudaki soruyu ilgili bölüme sorun (örnek: tarih)


popi yükleniyor...

popi yükleniyor...

pupu yükleniyor...

pupu yükleniyor...

tepe yükleniyor...

tepe yükleniyor...

g20 yükleniyor...

g20 yükleniyor...