3
türkiye'de yaşam
türkiye'de yaşamanın amacını, türkiye'de yaşamın nasıl olduğunu anlatacağım.

doğarsınız, 1 yaşına basıp televizyon karşında yemek yedirmek için aptal gibi oturturlar sizde robot gibi kalır beyniniz gelişmez mal gibi büyürsünüz. biraz daha büyüğünüz zaman elinize tablet verirler aynı şekilde mal mal yaşarsınız. ilkokul çağı başlar, size ezberlemeniz için bir şeyler öğretirler. öğretirler öğretirler orta okul çağında teog saçmalığı için aylarca sinir stres içinde yeniden ezberlemeye başlarsınız, ezberlersiniz ezberlersiniz sınav günü gelince bi o kadar daha heyecan ve strese girersiniz. sonra öyle böyle bi liseye girersiniz orada da ezberleme serüveni başlar, ezberlersiniz ezberlersiniz son sınıfta ygs-lys saçmalığı için hazırlık süreci başlar. dershaneye yazılırsınız haftanın 7 günü ezberlersiniz. sonra yine ezberlersiniz ezberlersiniz sınav günü gelir sinir stres içinde sınava girersiniz sınav iyi geçmez o moral bozukluğu içinde lys saçmalığı için tekrar ezberleme serüveni başlar. ezberlersiniz ezberlersiniz lys gelir yine sinir stres heyecan içinde sınavlara girersiniz iyi geçmez moral bozulur. puan açıklanır iyi puan alamaz yine moraliniz bozulur. tercih yaparsınız tercih sonuçları açıklanır yerleşemediniz ikinci şans ek yerleştirme gelir onda da yerleşemediniz. sonra bir sene daha aynı sinir stres içinde hazırlık ezberleme serüveni derken sınavlara girer iyi puan alır bi üniversiteye yerleşirsiniz. üniversiteyi okursunuz mezun olursunuz erkekseniz askerlik gelir yaparsınız kadınsanız yapmazsınız. şimdide onca sınavdan sonra kpss belası başlar. dershaneye yazılırsınız yine ezberleme serüveni başlar, ezberlersiniz ezberlersiniz sinir stres içinde sınav günü yaklaşır girersiniz sınava iyi geçmez bi puan alırsınız puan yetmez açıkta kalırsınız. seneye bir daha olmadı diğer sene olmadı diğer sene sonunda puan yeter bir yere atanırsınız. ilk zamanlar memur maaşı tek kişiye hayli hayli yeter. zamanı gelir evlenirsiniz bir ton borca girersiniz. yıllarca kredi ödeyerek sinir stres içinde kırk kanaat geçinirsiniz. çocuklarınız olur masraflar artar. okuldu harçlıktı işin içinden çıkılmaz. emekliliğe yakın çocuklar üniversiteye girerler sizde emekli olursunuz çocukların üniversite masrafları emekli maaşına yetmez ek işe girersiniz sinir stres içinde çocuklar mezun olur iş sahibi olurlar. erkek çocuğunuzu evlendirir yine masrafa girersiniz. sinir stres derken torun torba derken ölüm vakti yaklaşır. ölürsünüz.

bu hayatta ne için yaşadınız? bunca sıkıntı stres ne için? hayattaki amaç ne? hedef yok bir şey yok devlet memuru olmak için oku devlete bağımlı yaşa.

bu yazdıklarım türkiye'nin %90'lık kısmını oluşturuyor. ben o ℅90'lık kısımda olmayacağım. %10'luk kısma girip bir şeyler üreteceğim...
 • 1
  oxygen 10 ay önce
  %10'dakiler mutlu yaşıyor.

  geriye kalanlar ezbere yaşıyor
  1
  lazcoder 10 ay önce
  türkiye türkiye türkiye..
 • 1
  huseyinargun 10 ay önce
  keşke dediklerin yanlış olsaydı da uydurma falan deseydim bunu desteklemek üzücü
  1
  lazcoder 10 ay önce
  çevremdekilerden ve haberlerden edindiğim gözleme dayanarak yazdım. ne zamandır aklımdaydı bunu yazmak.

  bura türkiye kardeş ne bekli10
 • 1
  yepyeni 10 ay önce
  saçma sapan şeyleri kültür diye yememiz ve toplum baskısınıda yazalım. şöyle bir abd yaşantılarına göz attığımızda 1 günde ne kadar stres aldığımızı daha iyi görürüz.

  ortalama bir abdli 3 yıllık çalışma sonunda altına 2.el mustang alabilirken... neyse bak yine sinirlendim.

  öyle bir sistem oluşturulmuş ki fakir hep fakir kalıyor zengin daha da zengin olma şansına sahip oluyor. onun için diyorum sistemin dayattığı şeylerden vazgeçmesini öğrenin. herkes doktor mühendis olmak zorunda değil. sevdiğiniz işi yapın ama en iyi şekilde yapmaya çalışın.

  ama türkiye sistemi buna izin vermiyor. insana bir dakika durup düşünme vakti tanımıyor. sonra insanlar sevmedikleri işte sevmedikleri kişilerle hayat sürmek zorunda kalıyor.

  not: kendim için yazmadım. işimden gayet memnunum. işsizim.
  1
  lazcoder 10 ay önce
  evet bu yazının ayrıntısı da böyle maalesef. ama ben daha yolun başındayım ve bu hataya düşmeyeceğim


 • bilin istedim

  Her türlü az bilinen, çok bilinen, duyulsada ne olduğu tam olarak bilinmeyen kavramların açıklandığı. puivin bilmesini istediğiniz bilgi, anı,fıkra, makale, görselleri paylaşabileceğiniz, sesinizi özgürce duyurmak istediğinizde seçeceğiniz bölüm

  106 takipçi

 • abone ol

 • moderatörler

  ibrahimisbilir

  nesquik
  hukuk582
 • 1. bölüm açıklamasına uygun olmayan başlıklar açmayınız.

  2. yanlış bir bilgi gördüğünüzde yazara düzeltmesi için rica ediniz.

  3. açılan başlığı gerekli buluyorsanız (+), gereksiz buluyorsanız (-) yönünde işaretleyiniz.
popi yükleniyor...

popi yükleniyor...

pupu yükleniyor...

pupu yükleniyor...

tepe yükleniyor...

tepe yükleniyor...

g20 yükleniyor...

g20 yükleniyor...