müslümanların evrimi bir türlü anlayamamış olmaları

  30
  nirvanascoffee 27.2.2018 17:59 ~ 18:29
  aslında biraz tembellikten biraz çarpık düşünme biçiminden biraz da kültürden kaynaklanıyormuş gibi geliyor bana.

  hala şu tip soruların sorulduğu bir ortamdayız: "evrim varsa maymunlar neden insana dönüşmüyor?"

  evrim teorisinin bunu iddia ettiğini düşünüyorlar ama evrim teorisi hiç bir zaman böyle bir iddiada bulunmadı. yani insanın maymundan gelmesi gibi bir şey söz konusu değil.

  iddia şu: insan ve maymun ortak bir atadan geliyorlar. insanlarla maymunlar yaklaşık 7 milyon yıl önce, bahsedilen atadan türediler ama bir maymun insana dönüşmedi.

  teoriye ilişkin bilinen başka pek çok yanlışta var. evrim teorisini ilk kez darwin'in ortaya attığı zannı hakim. oysa teorinin mucidi darwin değildir. evrim düşüncesinin izi, düzgün bir şekilde yapılırsa antik medeniyetlere kadar sürülebilir. antik yunan'da karadaki yaşamın kaynağının deniz olduğu ve insanın da balıktan türediği düşüncesi vardı. tabi antik dönemdekilerin ellerinde teorilerini destekleyecek yeterli düzeyde kanıt yoktu. bu yüzden de ileri sürdükleri sadece bilimsel bir spekülasyon olarak kabul edilebilir. ancak şimdi evrime dair devasa bir kanıt yığını mevcut.

  peki darwin'in icat ettiği şey neydi? darwin "doğal seçilim" kavramını icat etmiştir. kavram yaşam mücadelesi veren bireylerden yaşama en iyi uyum sağlayanların hayatta kalacağını uyum sağlayamayanlarınsa eleneceğini söyler. darwin'in ulaştığı bu sonuca kendisiyle aynı dönemde yaşamış bir başka doğa bilimcisi alfred wallace da darwin'den bağımsız olarak ulaşmıştır. hatta tuhaftır, anılarında her ikisi de "doğal seçilim" düşüncesine thomas malthus'un nüfus teorisini okurken ulaştıklarını belirtmişlerdir.

  thomas malthus kim? malthus bir ingiliz rahiptir. 1800'lü yıllarda ortaya çok enteresan bir teori atmıştır. teoriye göre insan nüfusu yiyecek üretimindeki artışa nazaran çok daha devasa hızda artmaktadır. malthus, bir süre sonra yiyecek kaynaklarının insanları beslemeye yetmeyeceğini ve bundan dolayı da ortaya ölümcül bir rekabet çıkacağını, rekabetin insanlar arasında büyük çatışmalara neden olacağını, güçlü olanların çatışmalardan sağ kurtulup güçlü olmayanlarınsa yok olacağını belirtmiştir. böylece nüfusun yeniden azalacağını ve yiyecek kıtlığının da nüfusun azalmasıyla son bulacağını söylemiştir. bu darwin ve wallace'ın doğal seçilim dediği şeyin özüdür.

  evet. müslüman dünyanın evrim teorisiyle ilgili, bildiğini düşündüğü iki hatalı konuya iki çarpıcı örnek.

  anlayamadığım, böyle bir düşünceye karşı bu kadar zamandır nasıl duyarsız kalabildikleri. gerçekten de müslüman bir fosil bilimcisinin ismini pek duymuyoruz bilim dünyasında. müslüman devletlerin evrim araştırmalarıyla ilgili ödenek ayırdıklarına şahit olmuyoruz.

  neden acaba?

  son olarak bir anekdotla bitireyim sevgili puvolar:

  darwin 1859'da kitabını yayımladı. bu gün kitabında ileri sürdüğü pek çok tezin hatalı olduğu biliniyor. darwin'in en büyük eksiği genetikti. genetiğe yani kalıtıma dair hiç bir şey bilinmiyordu o zamanlar. fakat tam o esnalarda avrupa'nın başka bir yerinde tuhaf bir şeyler oluyordu. gregor mendel adında bir başka rahip avusturya'da, çalıştığı manastırın bahçesinde bezelyeler üzerinde, bezelyelerin fiziksel özelliklerini kendilerinden sonraki nesillere nasıl aktardıklarını anlamak için yürüttüğü deneyleri tamamlamıştı. mendel kalıtımın yasalarını keşfetmişti. teorisini çok fazla kimsenin okumadığı aptal bir dergide yayınladı. kimsenin de mendel'in büyük hazinesinden haberi olmadı. ta ki ölümünün üzerinden 50 yıl geçene kadar. ama mendel bir şey daha yapmıştı o dönem. teorisinin yazılı olduğu bir metni darwin'e posta yoluyla göndermişti. fakat geri zekalı, ahmak darwin zahmet buyurupta o mektubu hiç bir zaman açmadı. eğer açsaydı sanırım bilim tarihinin akışında büyük bir kırılma yaşanabilirdi belki.

  bu da böyle bir bilgi. • 0
  muhakemat 27.2.2018 19:33
  biraz tembellik,biraz çarpık düşünme ve kültürden kaynaklanıyormuş .arkadaşlar beylik lafları bırakmanın vakti gelmedi mi hâlâ?
  müslümanlar ile uğraşmayı bırakıp müslüman mi? yoksa bilim/darwin dinine mi mensub olduğunuz karar verin gerisi gelecektir.cok ciddiyim hakkaten
 • 0
  pixels 27.2.2018 20:41
  :d
 • 0
  darzuj 27.2.2018 20:57
  benim dedem maymun değil (!) demeye geldim gidiyorum. :)
 • 0
  hedap 27.2.2018 23:44 ~ 23:46
  ortak bir atadan geldik diyenlerle;

  hala şu tip soruların sorulduğu bir ortamdayız: "evrim varsa maymunlar neden insana dönüşmüyor?";

  diyenler aynı seviyede bilgi ve kaliteye sahip insanlardır.
  ikisinin de görünürde değil ama birbirinden pek farkı yoktur.
  ortak bir atadan geldik deme cesaretini gösteren insan özgüveni ile neden maymuna evrilmiyoruz diyen birisi arasında ki nereden geldiği belli olmayan o özgüven tamamen aynıdır.
  kendinizi farklı bir kefeye koymayin yani.
  eleştirdiğin insanlarla aynı sınıftasin farkında olmasanda.
  0
  cptsobel 1.3.2018 12:58
  ara formlar diye bir şey duymuşmuydun?
 • 0
  henrychinaski 27.2.2018 23:45
  müslümanlık anlamak için değil karşı çıkmam için var bence.
 • 0
  hellomyfriend 28.2.2018 00:07
  kanka ben buna soyle cevap veriyordum; ortam kosullari bunu gerektiriyor. mesela ortam kosullari soguk veya asiri sicak ise bir sekilde bu ortak atayi tuysuzlestiriyor veya daha cok tuğe sahip olmasini sagliyor. boy uzunlugu gerektiren bir sey var ise ona gore gelisiyor canlilar. bir milyar yil sonra ki insan ile suan ki insanin nasil milyonlarca farki olacak ise 1 milyon yil once ki insan yani neandertaller veya cromagnon ile arasinda binlerce fark var bu 1 milyon degil de neyse olay bu yani 300 yil once ki karpuz ile suanki karpuz arasinda bir ton fark var bu da devam eden evrimi kanitlar
  0
  cptsobel 1.3.2018 12:59
  sarılalım kardeşim.
  0
  et2olamayangenc 2.3.2018 15:51
  dedigin evrim degil cevre modifikasyonu kardes
  0
  hellomyfriend 2.3.2018 16:30
  cevre modifikasyonunu anlattigim zaman zaten bu sorduklari sorunun cevabini veriyor. cevre modifikasyonu evrimin bir parcasidir
 • 0
  lafleur 28.2.2018 01:06
  sürecin bir parçası olarak allahı görmek istiyorlar çünkü. tesadüfler tanrısı ve hz. doğal seleksiyon gibi ifadelere maruz kalmışlığım var.
 • 0
  tengerchono 28.2.2018 05:46
  benim şahsi düşüncem şöyle:

  insanoğlu uzun zamandır farklı farklı ırklarda farklı farklı kıtalarda yaşıyor, her ırk belirli bir hayvandan evrime uğramıştır ama tabi göreceli bir durum çünkü bilim dünyası benim şahsi fikrime ters ilerliyor galiba bende şahsi görüşümü bırakıcam yakında
 • 0
  ilifiyim 28.2.2018 10:49
  teşekkürler güzel bir yazı olmuş.

 • 1
  selimakif 28.2.2018 10:54
  başlığa bak..
  müslümanların anlamamış olması.. : )
  başlık " çok şeyi havada" bir başlık.

  halen bu konuların konuşulur olması komik.


  0
  hedap 28.2.2018 10:58
  aslında bu düşünceye en cok karşı çıkan kitlenin abd de olduğundan ve bu düşünceye en çok saldıran kesimin hristiyan kesiminin olduğundan bı haber cahil ateistlerimizin o küçük dünyalarında yaşadıkları acıklı ve bir o kadar komik durumun yansıması atılan başlık:)
  0
  selimakif 28.2.2018 11:21
  kesinlikle.
  domuz eti haramdır diye nara atan "müslüman olunca" gösteriş ve gericilik oluyor.
  ama domuz eti 3 semavi dinde de haram.

  evrim saçmalığıda tamamen 1 yaratıcının olmasına karşı olsun diye, uydurulmuş atölye işi bir ideoloji.
  ama diğer dinler ne derse desin, müslümanlar "anlayamamış" oluyor.

  sene 2018 konuştuğumuz konuya bak.
  bu konuları çoluk çocuklar mı açıyor acaba?
  yeniyim burda, ve o kadar çok basit ve saçma konular açılıyor ki. resmen ergen işi.
  0
  hedap 28.2.2018 12:43
  tabi çoğunlukla ergen ve liseli işi.
  lisede gördükleri biyoloji dersiyle gaza gelip sosyal medyaya atıyor çoğu kendini:)
  ben hiçbir şekilde bunları konuşmayı bile gerekli görmüyorum ama başlıkta ki gibi dünyadan bı haber yazılar görünce insan dayanamıyor işte.
  0
  selimakif 1.3.2018 13:19
  bir cümlenin sonuna aq gibi iki harfi yazıp, diş parıltısı şeklinde süs vermesi,
  arada kulaktan dolma bilgilerle, ben de varım diyenler, zaten göze batıp ben ergenim diye bağırıyor.
  0
  hedap 1.3.2018 16:24 ~ 16:24
  sağır olacaktım bu bağırışından sonra.
  0
  selimakif 1.3.2018 17:25
  özne ben miyim?
  0
  hedap 1.3.2018 17:48
  opss yanlış oldu:)
  0
  cptsobel 1.3.2018 13:00
  çok yerinde bir başlık aslında kardeşim anlatılmak isteneni hala anlayamamışsın.
 • 0
  otters 28.2.2018 18:22
  evet "peki maymunlar niye insan olmadı?" sorusu harbiden evrim hakkında bilgisi olmayanlar sorduğu bir soru
 • 0
  damdanakan 1.3.2018 11:37
  evrim diye bir şey olmadığından anlayamamış olmaları normaldir. insanın bir atadan geldiği falan yok insan hep insandı.

  bu arada 7 milyon yıl önce değil 47 milyon yıl önce ki bahsedilen atadan evrimleştik sözde.
 • 2
  artukbey 1.3.2018 14:14
  şimdi, evrim teorisi ismi üzerinde kesin olmayan bir bakış açısı, daha doğrusu materyalist bir inanç sistemi idi ve burada hedef, bilim değil ideolojik yaklaşımdır. bu teori ile “artık tanrı’ya ihtiyaç olmadan kâinat ve canlılar anlaşılabilecekti.” hep tesadüfler(!) yoluyla birtakım kimyevî maddeler birbirine karışmış, derken canlı varlıklar ortaya çıkmış ve nasıl oluyorsa hücre sayısı artarak, değişe değişe bitkiler ve hayvanlar, sonunda da akıllı bir varlık olan insan boy göstermişti. bunlara inanmamız ve evrim’in gerçek olduğunu kabul etmemiz isteniyor.

  evrimciler her bulunan fosilde, ‘evrim teorisi ispatlandı’ diye açıklamalar yapıyorlar. ancak bir süre sonra bunun çarpıtma veya zorlama olduğu anlaşılıyor.

  meselâ geçmişte antropolog bir profesör bayan, ‘üç toynaklı at fosili buldu, gören yaradılışçılar kuduracak’ gibi çirkin, incitici, ayırımcı ve bir bilim kadınına yakışmayan demeç vermişti. sonradan afrika’da üç ve tek toynaklı atların birlikte yaşadıkları açıklandı.

  şimdilerde ortalıkta görünmeyen yalçın doğan adlı bir gazeteci de, genom projesi ile artık evrim’in kanıtlandığını iddia etmişti. fakat böyle olmadığı anlaşıldı.

  daha yenilerde bir histoloji profesörü, ‘bazı bitkilerle % 50’ye varan benzerliğimizin açıklamasını kim yapabilecektir?” diye sorarak evrim teorisi’ni savunmak adına acınacak duruma düşebilmiştir. kendisine bitkilerle insanların aynı yaratıcı tarafından yaratıldığını, elbette benzerliklerin olabileceğini hatırlatalım. ayrıca yaşadıkları dünya aynı, toprak ve hava aynı, beslendikleri su ve diğer maddeler aynı. tabii ki birbirine benzer yönleri olacak.

  sonra sabit olan bitkiler nasıl doğal seleksiyon veya mutasyon yoluyla değişmiş olabilir ki? bir de şu var: bitkiler, son derece kompleks yapılara sahiptirler ve bu yapıların tesadüfle, rastlantısal etkilerle ortaya çıkması da, birbirine dönüşmesi de akla mantığa aykırıdır ve mümkün de değildir.

  bir başka parlak zekâlı üniversite hocamız da mikroorganizmaların antibiyotiklere direnç geliştirmesini evrim’e ispat olarak göstermiş. halbuki yapılan araştırmalar, daha ticari antibiyotikler kullanılmaya başlamadan önce de bu mikroorganizmaların direnç genlerine sahip olduğunu göstermiştir. yani o genler devreye girmiştir. o mikroorganizma dediğimiz küçücük, gözle görülmeyen canlıların böylesine mükemmel oluşuna ve kendisini savunabilmesine hayran olacağına darwinistlik krizine giriyor.

  bakteriler arasında plazmidler aracılığı ile birbirlerine aktarılabilen direnç genleri ile aynı antibiyotiğe karşı faklı tür bakteriler, direnç kazanabilmelerine rağmen, tür özellikleri ve farklılıkları korunmaktadır. bu sebep ile türler arası geçiş asla söz konuş olmamıştır. bu durum sadece bakteriler arasında antibiyotiklere karşı direncin nasıl yayıldığını açıklayan bir mekanizmadır. yoksa bilim dünyası, bu bilimsel gerçeği hiçbir zaman bakterilerin nasıl var olduklarını açıklamak için nazara vermemişlerdir.

  tabii bu söylediklerim sadece dört ayrı örnek. yoksa evrimcilerin sık sık medyayı ‘işte evrim’in ispatı’ diye çarpık ve yanıltıcı haberlerle yönlendirdikleri bir hakikat.

  zaten milletimizin büyük çoğunluğu da bu sapık, bozuk ve bilim dışı teoriye inanmıyor. abd’nin yanı sıra 32 avrupa ülkesi ile japonya ve türkiye’yi de kapsayan bir anket; evrim teorisi’ne inananların en düşük olduğu ülkenin türkiye olduğunu gösteriyordu. evrimi reddetmekte daha sonra gelen ülke olan abd’de ise darwin’e inananların oranı ancak %14’ü buluyordu(*).

  ünlü evrimci prof. dr. ali demirsoy’a göre; bir araştırmada ülkemiz üniversite öğrencilerinin % 70’i evrim’e inanmamakta, % 50’si yetersiz bulmakta ve ancak % 5’i kabul etmektedir. hatta evrim konusunda kitapları olan bir üniversite hocasının kendisine, ‘sen gerçekten evrim’e inanıyor musun?’ diyerek darwinizm’e inanmadığını itiraf ettiğini anlatıyor. yine ali demirsoy, öğretim kurumlarında bu teoriyi anlatan hocaların dahi evrim’e inanmadığını ifade etmektedir.

  ancak materyalist ideologlar, dergilerde ve değişik yayınlarda sırf yaratıcı’yı devre dışı bırakıyor diye bu evrim konusunu ısıtarak sık gündeme getirmektedirler. zaten marks da, “darwin’in evrim teorisi materyalist zeminde büyük bir aşamaydı” demektedir.

  özetle darwinizm veya darwin tarafında ortaya atılan görüşler, ilk olarak ortaya atıldığı günden bugüne kadar bilim dünyasında yer alan hiçbir disiplin tarafından bilimsel veriler, bulgular ve deliller ışığında ispatlanmamış ve ispat edilememiş kişisel bir hipotezdir. tam aksini ispat eden sayısız bilimsel veriler ve deliller mevcuttur. bu şartlarda objektif bilimsel veriler ve bulgular ile ispat edilmiş olan doğru ve gerçek teoriler ve/veya kanunlar arasından bu düşüncenin çıkartılması son derece isabetli, yerinde ve bilimsel bir yaklaşım olacaktır.
 • 0
  onurtal 1.3.2018 14:57
  anlamak günah
 • 1
  mucuk 1.3.2018 15:05
  dünyadaki hiçbir canlı hiçbir canlıdan türememiştir. sizde bir bunu anlayamadınız. fiziki özelliklerinde benzerlik olması bunu kanıtlamaz. kartal ve papağan ikiside uçar fiziki özellikleri aynıdır ama akraba değildir yada birbirinden türememiştir. müslümanlar anlayamamış deyip müslümanlara aşağılık duygusuyla bakan bir başlık olmuş. müslümanların ( yani bizlerin ) inandığı tek bir kitapta anlatıldığı gibi hepimiz hz. adem den geldik ve hz. adem topraktan yaratıldı. ama ortak bi yerden geldiğinde haklısın hepimiz bütün hayvanlar alemide dahil allah tan gelmiştir.
 • 0
  epsilon 1.3.2018 15:26
  Evrimin düşüncesini harmanlayıp alırsan tabiki de savunucu müslüman bulamazsın.Evrim sadece darwin ve lamarck ın teorilerinden ibaret degildir Evrim materyalizmin zeminini hazırlayan düşünce taşıdır.Doğal seçilim ve dediğin aynı atadan gelmeler çok farklı şeyler ve en tepedede abiyogenez yer alır.Savunduğun ilk doğal seçilim gibi basit düşüncelerle(ki ben bu düşüncelere karşı olmayan ve doğru bulan bir müslümanım) insanları oltalayıp konuyu dünyanın en saçma konusu abiyogenez yani cansızlıklıktan ilk protein ve dna oluşumuna getirirler ki bu en saçma ve evrimin en güçsüz olduğu konulardan bir tanesidir.Evrim teorisine(darwin) bu da dahildir.Olasılıksal mantıksızlıklar ve mutasyonların çok yüksek oranının kötü olması nedeniyle teorinin çoğu çöptür.Teori olmasının sepeblerinden biri kör topal takip eden Richard Dawkins gibi beyinsiz ama siyasi gücü yüksek olan ve boktan kağıtlara kitap basarak dağıtmaya çalışan gibilerin 1900 den beri etrafta gezmesinden dolayıdır.Kanaatimce gençleri zehirlemeye çalışan misyonerlerden gram farkı yoktur.Burdan yanlış anlaşılmasın doğal seçilim,modifikasyon,genetiğe bağlı iç güdüsel davranış evrimden farklı konulardır.Son sözüm burdan evrim ve davranış konusunu kaldırıp imam hatip açanların da amk.Son olarak fact koyup gideyim insan dna'sının %90 maymunla aynıdır ve insan dna'sının %50 si muzla aynıdır.O zaman muz -> maymun -> insan ;) ayrıca evrimi doğru düzgün anlaşılması için yuval noah harari'nin homo sapiens kitabını öneririm kitap kesinlikle tarafsız yazılmıştır ve dinlere baş kaldırıp kafasına göre başı boş takılan materyalist richard dawkins kafası içermez :)
 • 0
  kekomuyuz 2.3.2018 01:43
  işte sadece teori adı üstünde
 • 0
  cptsobel 2.3.2018 08:13
  (pi: @ghostrider) -spoiler- gerizekalısı doğal şartlardan dolayı oluşan adaptasyondur bu çekirdeksiz izmir üzümünüde genetiği değiştirilip önünemi sunulduğunu sanıyorsun
 • 0
  nefretediyorum 2.3.2018 15:58
  evrimden bağımsız olarak modern müslümanlar neyi anladı ki allahını seversen? islamı bile anlamıyorlar.
 • 0
  extrasikenza 2.3.2018 17:15
  bilimsel olarak bunun doğru kabul edilebilmesi için şuana kadar örnek olarak köpek olarak hayatına devam eden bir canlıdan köpek harici başka bir canlıya geçişi görmek gerek . tarihte bunun örneği yok. varolan örnekler sadece adaptasyon. ortama uyum sağlamak için değişen uzuvlar ve organlar genel olarak . sizin evrim mantığınıza göre bir japon ile bir afrikalıyı karşılaştırırken ortak bir atadan evrildiğini söylersiniz. oysa ki iki taraf da insandır . evrilmemiş sadece bulunduğu ortama ayak uydurmuştur. birde herşeyin üzerine evrimi savunup tanrı tanımazlık yapmak tam saçmalık