6
7
sizi buraya çeken şey neydi? hiç düşündünüz mü?
neden sadece 7 yazan bir başlığa girdiniz?
şimdi yaklaşık 1,5 yıldır kendimce araştırmalar yaptığım bi konuyu sizlerle paylaşıyorum puiv yazarları.
doğada ve benim hayatım 7 rakamının ayrı bir yeri ve önemi vardır.
kuran-ı kerim’de bazı rakamlara dikkat çekilmiştir, bunlardan biri de 7 rakamıdır. insanlığın amacı bu konudan bir takım anlamlar çıkarmak değil, daha çok kuran’ın sistematiği üzerine dikkat çekmektir. bu açıdan baktığımızda, bir haftanın yedi gün olması gibi secde konusunun yedi rakamı ile ilişkili olduğunu görmekteyiz, secde halinde yedi uzvumuz yerle temas halindedir (2 ayak ucu + 2 diz + 2 avuç içi + 1 alın)

gelelim kuranı kerimdeki 7 ile ilgili ayetlere.
23/muminun 86: de ki: “yedi göğün rabbi ve büyük arş’ın rabbi kimdir?”
65/talak 12: allah, yedi göğü ve yerden de onların benzerini yarattı. emir, bunların arasında durmadan iner; sizin gerçekten allah’ın her şeye güç yetirdiğini ve gerçekten allah’ın ilmiyle her şeyi kuşattığını bilmeniz, öğrenmeniz için.
78/nebe 12: sizin üstünüze sapasağlam yedi gök bina ettik.
yedi yol;
23/muminun 17: andolsun, biz sizin üstünüzde yedi yol yarattık; biz yaratmada gafiller değiliz.
15/hicr 44: (cehennem) onun yedi kapısı vardır; onlardan her bir kapı için bir grup ayrılmıştır.

doğa’da 7 sayısı

gökkuşağı 7 renktir. büyük ayı takım yıldızı 7 yıldızlıdır. dünyada 7 ana kıta vardır. gökyüzü 7 kattır. en çok tanınan ve bilinen gül çeşidi “ 7 veren gülü”dür. türkiye’nin 7 coğrafi bölgesi vardır. rio, roma ve istanbul 7 tepe üzerine kurulmuş şehirlerdir. kızılderililerde 7 mevsim vardır. avustralya’da aborijin ve kulinler’de de 7 mevsim vardır.

insanda 7 sayısı

insanın soyu 7 göbek öteye gider. insanın 7 çakrası vardır. insanın yüzünde 7 delik vardır. (ağız, 2 kulak, 2 göz, 2 burun deliği) çocuklar okula 7 yaşında başlar. 7 aylık bebeklerin yaşama şansı, 8 aylık bebeklerden daha fazladır.

diğer kutsal dinlerde 7 sayısı


tevrat’a göre firavun, rüyasında 7 cılız ineğin,7 semiz ineği yediğini görmüştü. tevrat ve incil’de, 7 sayısı yaygın olarak kullanılmıştır. 7 rahip, 7 trompet, 7 kilise, 7 mühür, 7 kase, 7 yıldız, 7 boynuz, 7 başlı canavar, 7 ruh, 7 kollu şamdan çok bilinen örneklerdir. inanışa göre, hz. süleyman’ın tapınağına 7 basamakla çıkılıyordu. tufanın hazırlıkları 7 gün sürmüştü. nuh’ un, gemiden uçurduğu güvercin 7 gün boyunca uçmuş ancak sekizinci gün gemiye dönebilmişti.
yedi oğul :tevrat’a göre yafes’in 7 oğlu vardır. bunlardan her biri bir ulusun atası sayılır. hıristiyanlıkta manastır hareketinin başlangıcından bu yana 7 büyük günahtan söz edilir. bu günahlar şöyle sıralanır: 1)kibir, 2) açgözlülük, 3) şehvet, yani aşırı ve yasaklanmış cinsel istek, 4) kıskançlık, 5) oburluk ve genellikle ayyaşlık, 6) öfke ve 7) tembellik. katoliklerde 7 sakrament esastır.

7 benim için önemlidir , ismim 7 harflidir 7.7.1987 doğumluyum 7 yaşındayken 7 köpek saldırısına uğradım 7 ay tedavi gördükten sonra kendime gelebildim.
 • 0
  tekatanlord 1 yıl önce
  korktum la
  0
  4tech 1 yıl önce
  ahah :d
 • 0
  lovato 1 yıl önce
  denişik bir bakış açısı ama hurafe inanma
  0
  4tech 1 yıl önce
  size göre öyle.
 • 0
  gaddarus 1 yıl önce
  7 benim uğurlu ve vazgeçilmez rakamımdır.. ondan girip baktım ve verdiğin bilgiler için teşekkürler (pi: @4tech)
  1
  4tech 1 yıl önce
  7 rakamının herkes için bir anlamı vardır aslında iyi veya kötü,bilgi vermek ne haddimize azizim sadece paylaşımda bulundum :)
 • 0
  tombalaci 1 yıl önce
  bulmak isteyen birisi kuran'da 3'ü de bulur, 5'i de. algıda seçiciliktir bu.
  0
  4tech 1 yıl önce
  doğru söylüyorsun herkesin rakamı farklıda olabilir aslında yani 7 benim hayatımda etkilidir 3 başkasının hayatında buda araştırılabilir.
 • 0
  iloveimagine 1 yıl önce
  bende bazen sayilardan anlam çıkarıyorum boyle sayıların mutlaka bir anlami vardir
  1
  4tech 1 yıl önce
  :)
 • 0
  cemal_abi 1 yıl önce
  başlığın 7 olmasından ziyade yazan kişi için girdim. (pi: @4tech) sıralamada üst sırada olan yazıalra yorum yapmayı çok severim. bu tarz takıntı bende "23 numara " filmini izledikten sonra başladı.benim 7 ile ilgili teorilerim yok genel olarak takıldığım bir iki rakamım var 0,5 ve 237.
  3 adet ilk okul değiştirdim hepsinde aynı okul numarasını kullandım 237.
  doğum günüme bakacak olursak 05.05.1995.
  5 yaşında annem ve babam ayrıldı
  2+3+7 = 12 bunla ilgili teoremim yok fakat 5 eklersek 17 yaşımda yurt dışı tatili kazandım okuldan.
  tc kimlik numaramın son 3 hanesi 237 dir.
  3 yıllık sevgilim için yazdığım fakat maddi imkanlar yüzüne sunamadığım kitabın cep botu baskısı 237 sayfaya denk.
  en yakın arkadaşımdan birisi 7. ayın 23. günü öldü.


  belli sayılara odaklanarak topla çıkar mantığında pek çok yere ulaşılabilir. sen 7 ile ilgili bir sonu istediğin zaman aklından geçecek rakamlar ;
  5 ve 2, 9 ve 2, 8 ve 1,
  tarzı rakamlar aklından geçer ve o sayı ile ilgili şeylerı hatırlamaya başlarsınız çünkü beyin yapısı otomatikman 7 yi sorun olarak algılar ve çözümlemeye çalışır. çok uğraşıldığında insanı paranoyak edebilir.
  1
  4tech 1 yıl önce
  beni onurlandırıyorsun azizim :) belkide beynimin bana oynadığı oyunlardır bunlar lakin üstüste gelen tesadüflerde beni bu rakamla alakalı bir olgu olduğunu düşünmeye itti sanırım.
  0
  cemal_abi 1 yıl önce
  günlük hayat sıkıntılarından uzaklaşmak, kendi kendine teoriler üretmek çok güzel birşey. ben yürürken yatarken yemek yerken hatta şu an yazarken bile insanların keşfetmediği noktalarla ilgili teorilerim var çünkü beni çok rahatlatıyor kendi düşüncelerim desteklemek için farklı fikir arayışına düşüyorum. böyle böyle derken zaman geçmiş oluyor ve esas sıkıntımdan uzaklaşmış hissediyorum. psikoloji bir yeri var mı bilmiyorum ama tedavi olarak kullanılsa yine işe yarar. bu tarz yazıların olursa okumak isterim farklı başlık farklı konu yeni yaratıcılık... verdim artını :)
  0
  4tech 1 yıl önce
  kendimi rahatlatma şeklim budur benim zaten,düşünürüm. çocukluğumdan beri düşünürüm belki bir descartes olamıyacağım ancak düşünen bir insan olmak bile yetiyor bana. elbette paylaşırım azizim olumlu veyahut olumsuz bir fikir belirtmende benim için yeterli bir artı zaten teşekkür ederim.
 • 0
  sadurra 1 yıl önce
  başlığa ''7 ne alaka la?'' diyerek girdim. eski efsaneler de, mitolojilerde yahut kutsal kitaplarda bir çok takıntılı sayı vardır. mesela 40 sayısı da bunlardan biridir. (pi: 40 yapar)
  benim tek dikkatimi çeken nokta şu oldu: ''7 yaşında 7 köpek saldırısı.'' başka sözüm yok hakim bey...
  0
  4tech 1 yıl önce
  bende bekliyorum ki şu 40 yapar esprisini kim yapacak :d
 • 0
  ilteris 1 yıl önce
  hmmm
  0
  4tech 1 yıl önce
  hmmmm (:


 • puivesor

  Puiv üyelerine sorular sorulan bölüm.

  310 takipçi

 • abone ol

 • moderatörler

  magic

  banabubade
  • soracağınız soruyu başlığa tam olarak yazın
  • soruyu yarım bırakıp içerikten devam etmeyin
  • soru cümlesi olmayan başlıklar açmayın
  • belli bir konudaki soruyu ilgili bölüme sorun (örnek: tarih)


popi yükleniyor...

popi yükleniyor...

pupu yükleniyor...

pupu yükleniyor...

tepe yükleniyor...

tepe yükleniyor...

g20 yükleniyor...

g20 yükleniyor...