devlet organizmasının yozlaşması ve hizmetkar olma yerine, efendiliğe geçmesi

  7
  fifthdayofmay 6.8.2019 21:03
  devlet nedir? halkı temsil eden en büyük örgüttür. yani devlet=halktır. halkın üstünde bir devlet olamaz.

  halk ne istiyor? kaz dağlarının rahat bırakılmasını ve tek bir ağacın bile kesilmemesini.

  devlet ne istiyor? tam tersini ve ruhsat veriyor.

  ee? devlet nasıl oluyor da halkın isteğinin üzerine çıkabiliyor?

  böyle devlet olmaz, bunun adı devlet değil. biz istemiyoruz işte, halk istemiyor, sen halkın istemediği bir şeyi yapamazsın. sen gücünü tamamen halktan alıyorsun ya da biz öyle biliyoruz.
 • 1
  ofsaytsizburak 6.8.2019 23:18
  böyle aksaklıkların,yozlaşmaların sebebini hep devleti yönetenlere bağlıyoruz. ancak asıl olayı gözümüzden kaçırıyoruz. ne kadar ağzımızda sakız olsa bile ''bu ülkede hukuk yok abi'' sözü yine de tartışmalarda bunu unutuyoruz şahıslara yöneliyoruz. bu ülkenin her zaman en büyük problemi yargı sistemiydi,hala da öyle. dünyada herhangi bir yerde halkın doğru olmayan tercihleriyle başa yozlaşmış insanlar geçebilir. bu insanlar halkı düşünmeyip,devleti de yozlaştırabilir. fakat yine yargı sisteminin güçlü olduğu ülkelerde adalet olgusu,devlete karşı halkın güvencesi,sigortası olur. bunla da kalmaz devletin yanlış yollara düşmesini engeller.

  size şöyle bi alıntı paylaşayim ilk defa ekşide görmüştüm.
  ''
  lozan'da doktora yaptıktan sonra atatürk tarafından "hukuk reformu yapmakla" görevlendirilen adalet bakanı mahmut esat bozkurt, savcılar için "cumhuriyet savcısı" unvanının isim babasıdır.
  ata'nın huzurunda "hukuk reformu" için fikir fırtınası yapılırken, bozkurt'un tepesinde şimşekler çaktırılır: "neden sadece savcılara cumhuriyet savcısı denilir?
  cumhuriyet başbakanı, cumhuriyet bakanı, cumhuriyet müsteşarı, cumhuriyet valisi, cumhuriyet büyükelçisi olmuyor da, neden cumhuriyet savcısı? savcılara neden bu imtiyaz ?

  atatürk, bozkurt'a, "ne diyorsun?" diye sorar.

  bozkurt'un cevabı çok net olur:
  "çünkü, öyle zaman olur ki, cumhuriyeti korumak için başbakandan, bakandan, müsteşardan, validen, büyükelçiden bile hesap sormak gerekebilir. işte o cumhuriyet savcısı'dır."

  atatürk, gülümseyerek hoşnut kaldığını belli eder. "devam et bozkurt" der.
  ''

  şimdilerde o şanlı hakimliğin,savcılığın ne halde olduğunu anlatmaya gerek bile yok. kör değilseniz görürsünüz.
  bu ülkede bağımsız yargı tesis edilmedikçe hiçbir şey düzelmez,düzelemez.
 • gündem

  gündemi yakalayan ilgi çekici ve sıcak başlıkların eklenmesi gereken bölüm.